Hackeři stále častěji útočí na internetové obchody

  • 3
Počítačoví piráti se ve stále větší míře zaměřují na software zajišťující chod internetových obchodů. Odborníci považují přesun pozornosti k těmto databázím a softwaru za významnou změnu taktiky. Informoval o tom minulý týden zpravodajský server BBC News.

V jednom případě například útočník získal celý seznam klientů počítačového dodavatele a každému z nich zaslal dopis neslušného rázu. "Je to jako závod ve zbrojení," uvedl Rob Straight ze softwarové firmy Compuware. "Je to další logický krok, kudy se ubírat," dodal. Dosud piráti například načerno množili počítačové programy nebo poškozovali webové stránky.

Podle Straighta je hodně lidí, kteří tráví čas a energii přemýšlením, jak se do cizích programů dostat pro zábavu či pro peníze. Všem druhům útoků se musí bránit podniky napojené na web a zejména internetové obchody. Takzvané viry a červy se pokoušejí do jejich dat proniknout přes bezpečnostní software den co den.

Jak je věc nová, je evidentní v seznamu 20 nejnáchylnějších programů, který na začátku měsíce zveřejnil Sans Institute. V seznamu se poprvé objevily takové tituly jako mediální hráči, antivirové programy, webové prohlížeče či databáze. Situaci zhoršuje to, že se útočníci pokoušejí zasáhnout na dalších a dalších místech, jakmile s jednou strategií někde uspěli. Výsledkem může být to, že pirát získá celý seznam zákazníků včetně čísel kreditních karet a podrobností bankovních účtů, uvedla BBC s odvoláním na další experty avšak bez odhadů škod.