Víte, kdo se dívá?

Víte, kdo se dívá? | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Když se vám do obýváku dívá celý svět. Co hlídat u bezpečnostních kamer

  • 7
"Mami, tati koukejte, máme obývák na internetu," volá nadšeně dítě, když náhodou narazí na internetovou stránku, kde je vidět obsah z útočníky napadených bezpečnostních a dalších kamer. Může to být jeden z nechtěných vedlejších výsledků snahy zabezpečit si domov pomocí kamery.

V předchozím odstavci popsaný příklad je sice ojedinělý, ale ne nemožný, jak jsme se mohli přesvědčit v listopadu 2014. Pokud se rozhodujete instalovat si do bytu nebo domu kamerku, která vám má hlídat domácnost, měli byste myslet i na její zabezpečení. První krok ale začíná u výběru správné kamerky.

Nabídka je široká a někdy není ani třeba kupovat nové zařízení. Ke kontrole domácnosti tak můžete využít třeba obyčejnou webkamerku připojenou k počítači za několik stokorun nebo vyspělý systém s řadou kamer, který bude stát několik tisíc až desítek tisíc korun.

Co vám na internetu hrozí a jak se bránit

  • Phishing
  • Trojské koně, malware
  • Roboti, zombie
  • Keyloggery
  • Čmuchalové
  • Je na první pohled jasné, že webkamerka zabudovaná do počítače nebo k němu připojená funguje jen do té doby, dokud je počítač zapnutý. Hodí se tak na chvíle, kdy si na nějakou dobu odskočíte a chcete mít sledovaný prostor pod kontrolou.

    Pokud ale plánujete delší nepřítomnost, není takové řešení vhodné a ani ekonomické. Mnohem lepší je využít kamerku, která se připojuje rovnou na bezdrátový router, který pak posílá záběry na server, kde k nim máte přístup jen vy. Výhoda takových kamer je i v tom, že je nemusíte připojovat kabelem k počítači, ale jen k zásuvce s elektřinou.

    Co když ale chcete hlídat prostor, kam se napájecí kabely nehodí nebo nedosáhnou? Pak můžete sáhnout po kamerkách pracujících na baterie. Pokud by měly běžet nepřetržitě, museli byste je nabíjet poměrně často. Většinou ale taková zařízení dokážou zaznamenat pohyb a teprve poté se zcela zapnou a začnou vysílat. Někteří výrobci pak slibují provoz na jedno nabití i několik měsíců. Ve všech případech je dobré vybírat systém, který komunikuje šifrovaně na vlastní frekvenci a nelze jej tak „odposlechnout“ třeba stejným výrobkem, který si pořídí například soused.

    Prodejci zpravidla nenabízejí jen samotnou kamerku pro zabezpečení prostoru, ale dodávají k ní třeba samostatný pohybový senzor, zařízení pro kontrolu otevření dveří či oken a další. Součástí nabídky jsou pak automatická upozornění, která chodí na mobilní telefon přes internet nebo SMS. Samozřejmostí je obslužný program a většinou i nějaký prostor na serveru, kam můžete zaznamenaná videa uložit.

    Nenechte bezpečnostní kamerky nezabezpečené

    Vraťme se ale k bezpečnosti. Stejně jako každé jiné zařízení připojené k internetu i tyto kamerky se mohou stát terčem útoku hackerů. V médiích se objevily například zprávy o úspěšně „odposlouchávaných“ dětských videochůvičkách nebo kamerkách integrovaných v noteboocích či mobilech a tabletech. Ale ohroženy mohou být i kamerky v chytrých televizorech a dalších zařízeních. Právě záběry z nich pak kolují na různých fórech a speciálních stránkách a útočníci s nimi mohou obchodovat, zvláště pokud zachytí nějaké citlivé záběry.

    Většina takových útoků nemíří na kamerky samotné, ale na zařízení, kde se signál zpracovává nebo přenáší. Napadány jsou tak počítače, na které jsou kamerky připojeny, tak router, který posílá data. Obrana nemůže být nikdy stoprocentní, protože neustále probíhá boj výrobců a útočníků.

    Výrazně riziko omezíte, pokud budete instalovat aktualizace dodávané výrobci zařízení a programů, přes které kamerky komunikují. Také sledujte, zda se neobjevila zpráva o napadení serveru, který využíváte ke sledování vašich bezpečnostních kamerek. V případě že se tak stane, rychle si změňte přihlašovací údaje.

    A zcela nejjednodušší ochranou je fyzické vypínání kamerek v době, kdy jste doma.