Hannacroix - posel budoucnosti?

Pokud jste náhodou na Comdexu, asi by vám neměla ujít prezentace v prostoru nazvaném N261. Zde je k vidění PC prototyp Hannacroix Concept PC, na kterém společnost Intel a přizvané firmy demonstrují použití nových technologií a ukazují tak možný vývoj.
Společnost Intel na letošním Comdexu představila svoji představu budoucího vývoje PC techniky. Intel Desktop Platform solution division se jmenuje skupina, která projekt Hannacroix Concept PC připravila. Na tomto výtvoru se podílelo jedenáct společností včetně Intelu.

Co je uvnitř?

Na Hannacroix Concept PC je nejdůležitější jeho základní deska, ona je nositelem všech nápadů a novinek. Při první pohledu na prototyp to vypadá, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Na desce je totiž velice mnoho různých zařízení, které kupodivu nejenom že fungují, ale navíc velice dobře spolupracují. V podstatě se vývojoví pracovníci tvořící tento projekt rozhodli, že na desku přidají každé rozhraní, které má dle nich před sebou světlé zítřky, a které by se tak mělo objevovat ve většině počítačů blízké budoucnosti. Prototyp má integrované velice rychlé USB 2.0 vedle FireWiru, či rádiovou komunikaci standardu Wi-Fi (802.11b) a zároveň BlueTooth. Dále nabízí integrované šestikanálové audio s S/P a DIF výstupy a ještě horké Serial ATA rozhraní. Naskýtá se otázka, zda může obyčejný smrtelník plně využít všechny tyto vymoženosti. Systém není v současné době určen pro prodej (a patrně se jako takový ani nikdy prodávat nebude) a tak se jen můžeme dohadovat jakou horentní sumu by za něj bylo třeba zaplatit.

Jako prezentace nových technologií v provozu je však tento prototyp znamenitý. Koho by nezaujalo bezdrátové připojení myši, klávesnice či tiskárny, nebo možnost využít rychlých externích zapisovacích mechanik ?

Pár technických podrobností

Při výběru zařízení, které měly bít na desku umístěny se jedním z kritérií stala i nízká energetická náročnost a co nejmenší možné rozměry. Základní deska prototypu Hannacroix Concept PC, je osazena čipovou sadou i850. Z toho vyplývá podpora procesoru Intel Pentium 4 a pamětí RD RAM. Serial ATA rozhraní je jednou z důležitých součástí projektu. K počítačové síti je možno se připojit standardem FastEthernet, nebo bezdrátově před Wi-Fi (Proč nebyl použit novější a rychlejší standard 802.11a ?). Komunikovat s mobilními a externími zařízeními lze bezdrátově přes BlueTooth nebo pomocí kabelu a jedenácti USB 2.0 portů či FireWire(IEEE1394a, iLink), které využívá tři konektory. Šestikanálový zvuk obstarává CS4201 AC´97 čip a dva CS4334 D/A konvertory ve od společnosti Cirrus Logic. Pro podporu DVD a surround zvuku je určena technologie Sensaura 3D.

Pro koho je tedy Hannacroix určen?

Jsou v podstatě dvě skupiny, které by měly být zasaženy tímto prototypem. První z nich jsou výrobci počítačových komponent, kterým je tak dodávána odvaha k rychlejšímu přijetí nových technologií a to především od firem na projektu zúčastněných. Druhá skupina jsou uživatelé, kterým je nabízen pohled na funkční systém plný novinek. Jednak se počítá, že budou podvědomě spojovat společnost Intel s představou inovátora a také, že budou tyto novinky požadovat a tím tlačit na výrobce, aby je využívali.

Témata: Intel