Moderní sestava si poradí s tradičními i on-line hudebními zdroji. A krásně se...

Moderní sestava si poradí s tradičními i on-line hudebními zdroji. A krásně se poslouchá. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Tip na skvělou sestavu: přehraje vše, skvěle vypadá a velmi dobře hraje

  • 70
Pokud na Vánoce plánujete vyměnit dosluhující hi-fi věž, máme pro vás inspiraci. Síťový receiver Denon přehraje hudbu z internetu i domácích zdrojů, maličké reprosoustavy Xavian překvapí zábavnou reprodukcí a dvanácti barevnými odstíny a síťový disk WD pojme celou vaši hudební sbírku.

Transformaci hudebního průmyslu, respektive odlivu fyzických nosičů a nástupu on-line distribuce a především streamování hudby, se postupně přizpůsobují i domácí poslechová zařízení. Byla by totiž škoda, kdybyste si mohli streamované hudby užívat jen v notebooku, tabletu či chytrém telefonu a k hudbě ze síťového disku přistupovat jen z mediacentra se spuštěným televizorem.

Postavili jsme k sobě síťový AV receiver Denon Ceol RCD-N8, který si s modernímu způsoby hudby dobře rozumí, a reprosoustavy Xavian Bonbonus, které nabízejí barevnou, atraktivní a dospělou reprodukci v malém a dokonale zpracovaném balení. A k tomu přidali síťový disk WD, který uloží a po síti zpřístupní celou vaši digitální hudební sbírku.

Snažili jsme se držet při zemi cenou a tak jsme při testování samozřejmě narazili i na kompromisy. Sestava však podle nás vhodně kombinuje to podstatné: široký výběr hudebních zdrojů, kvalitní zvuk, zajímavý vzhled a poměrně jednoduché ovládání.

Síťový receiver Denon Ceol RCD-N8

Mikrosystém všeuměl. Největším lákadlem je přehrávání hudby ze streamovací služby Spotify. Stačí se přihlásit vaším účtem u Spotify a poté můžete vyhledávat jména interpretů a názvy alb či skladeb. Vše dálkovým ovladačem přímo na alfanumerickém displeji. Od vyhledání zamýšlené hudby uběhne k jejímu spuštění několik sekund, během kterých si přehrávač nahraje část skladby do vyrovnávací paměti, aby v případě kolísající rychlosti internetu nedocházelo k přerušení reprodukce. 

Vše podstatné uřídíte přímo z hlavního panelu. Displej je přehledný a díky multifunkčnímu kříži si můžete pustit cokoli, i když v dálkovém ovladači dojdou baterie.

V menu vidíte i své připravené hudební playlisty a také skladby, které jste předtím označili hvězdičkou (že se vám líbí). Bohužel uživatelská rádia a každodenně přetvářené playlisty generované týmem ze Spotify přehrávač zcela opomíjejí. Druhý povzdech patří dálkovému ovladači - škoda, že na něm není QWERTY klávesnice. Takt jsou znaky seskupeny na číselné klávesnici po trojicích (jako na klasickém mobilním telefonu) a tak dá zadání delších názvů více soustředění. 

Velmi dobře funguje přístup k internetovým rádiím, stanice lze vyhledávat podle názvů, případně procházet stromovou strukturou podle místa vysílání nebo žánru. Většina stanic, které jsme zkusili pustit, byla přijímána s datovým tokem 128 kbit/s a vyšším. Pokud by vám nějaká stanice v katalogu vTuner chyběla, můžete si na stránce radiodenon.com ručně doplnit URL adresy vysílaných streamů, které se poté objeví i v menu vašeho receiveru.

Na horní straně je pod „sklápěčkou“ konektor pro iPod / iPhone, se „starým“ 30-pinovým konektorem. Na čelní straně pak klasické USB.

Pod praktickým křížovým ovladačem naleznete regulaci hlasitosti, analogový linkový vstup a sluchátkový výstup.

Přes domácí počítačovou síť můžete přehrávat i hudební sbírku na síťovém disku (NAS). Receiver sice neumí přístup k filesystému, díky DLNA certifikaci ale umí komunikovat s DMS mediaservery, ať již běží jako program někde v počítači, nebo přímo v síťovém úložišti. Se síťovým diskem WD MyCloud, na kterém běží Twonky Media Server, vše fungovalo korektně. Hudební sbírku lze prohledávat listováním abecedním seznamem interpretů, alb, žánrů, nebo skladeb. MP3, WAV i FLAC soubory různých kvalit a parametrů, včetně „hi-res“, přehrál bez zaváhání.

Hudební soubory samozřejmě přehraje i z USB paměti nebo disku, u nich můžete procházet přímo adresářovou strukturou. Pod sklápěčku na vrchní straně lze zapojit i iPod nebo iPhone - zatím však s původním širokým konektorem, případnou redukci na Lightning si musíte dokoupit sami. Na „ocet“ nezůstane ani vaše sbírka hudebních CD, mechanika ochotně přehrává i stará vypálená a přiměřeně amortizovaná média.

Přípojná místa na zadní straně síťového receiveru.

Přijímač FM vysílání je citlivý, naladěné stanice hrají čistě a zvukově nadprůměrně. Díky RDS vidíte nejen názvové a textové informace, ale můžete podle nich stanice i vyhledávat. Automatické ladění do předvoleb však neodvedlo vždy dobrou práci, je lepší věnovat čas manuálnímu postupu. Tuner pro digitální DAB vysílání bohužel chybí.

Další zdroje zvuku lze připojit do dvojice linkových analogových cinchových vstupů, pro další je připraven digitální optický vstup Toslink. Pro rychlé připojení například chytrého telefonu je na čelním panelu připraven ještě jeden analogový vstup (konektor Jack 3,5 mm) a hned vedle výstup na sluchátka. Šroubovací reprosvorky pozřou odizolovaný kabel nebo banánky, ve velkých prostorech můžete využít samostatný výstup pro připojení aktivního subwooferu. K síti se můžete připojit kabelem nebo bezdrátově pomocí wi-fi. Možnost připojení telefonu přes Bluetooth bohužel chybí.  

Reprosoustavy Xavian Bonbonus

V manufaktuře v Hostivicích u Prahy zpravidla vznikají mnohem dražší reprosoustavy, ani u nejlevnější řady Bonbonus výrobce nijak nesnížil laťku preciznosti a pečlivosti provedení. To je vysloveně příkladné.

Precizní zpracování, jaké se v této kategorii často nevidí. Kresba dřeva je ve skutečnosti výraznější, než na fotkách. Testovali jsme soustavy v červeném a přesto překvapivě slušivém provedení.

Vybrat si můžete rovnou z dvanácti barevných provedení, mezi devíti pastelovými barvami nechybí žlutá, modrá, zelená, tyrkysová, béžová, bílá nebo černá. Barvy jsou naneseny na přírodní dřevěnou dýhu, jejíž kresba barvou prosvítá, a tak ani v těchto nezvyklých barvách nevypadají jako plastové. Zbylá tři provedená jsou různé přírodní dýhy - dub, buk a wengé.

Dvoupásmové reprosoustavy jsou vyráběny ručně, celokovové terminály pro připojení k zesilovači jsou podle firemní zvyklosti zasazeny přímo do ozvučnice, umožňují zapojení jak banánků, tak vidlic. Spíše nouzově lze „dotáhnout“ i holý drát, ale svorky s touto variantou konstrukčně moc nepočítají.

Středobasový měnič má impregnovanou papírovou membránu, rozměrnou prachovku a gumový závěs s dvojitou vlnou. Je vyroben v Itálii, na zakázku pro Xavian.

Výškový měnič má lakovanou hedvábnou kalotu. Je umístěn co nejblíže středobasovému měniči, což přispívá spojitosti reprodukovaného zvukového pole.

Ozvučnice je vyrobena z 1,6 cm silných MDF desek. Vnitřek je bohatě zatlumen, či spíše vyplněn hmotou připomínající molitan. Výhybka je na zadní straně a bez „vytrhání“ zatlumení jsme se k ní nedostali. Dva bassreflexové nátrubky jsou tvořeny hliníkovými trubkami, zavedenými do zhruba dvou třetin hloubky skříně. Ústí na čelní straně, což je pro instalaci v domácnosti klíčové - můžete je postavit i blízko ke zdi, nebo do regálu, aniž by došlo k dunivému odrazu basů o roh místnosti nebo nábytku. Ozvučnice je příkladně pevná, tuhá, na poklep nijak nereaguje.

Kvalitní šroubovací terminály pro připojení k zesilovači a podpis osoby, která reprosoustavy vyrobila.

Reproduktory si Xavian nechal vyrobit dle svého návrhu na zakázku v Itálii, jakékoli upřesňující informace na nich chybí. Středobasový reproduktor má 132mm membránu z impregnovaného papíru, 40mm hliníkovou cívku navinutou na formeru z kaptonu (teplotně stálý materiál využívaný i v kosmických aplikacích) a gumový závěs s dvojitou vlnou. Výškový elektroakustický měnič má 26mm impregnovanou hedvábnou kalotu.

Každá reprosoustava Xavian je ručně vyrobena v České republice a nejlevnější Bonbonus nejsou výjimkou. A má vlastní pořadové číslo.

Bassreflexové nátrubky ústí na čelní stěně, usnadní to nalezení optimálního umístění v poslechovém prostoru.

Pár technických dat? Reprosoustavy zvládnou reprodukovat frekvenční rozsah 59 Hz - 20 kHz (v referenční ose -3 dB), dělicí frekvence mezi reproduktory je 3000 Hz. Impedance 8 Ohm, citlivost 87 dB, doporučený výkon zesilovače 30 - 120 W. Hmotnost jedné je 4,7 kg, lze tak využít v podstatě jakékoli držáky a závěsy.

Jak jim to spolu hraje? Živě a zábavně

První, co (po důkladném zahoření reprosoustav) posluchače zaujme, je příkladně plný, hutný, příjemný a výrazný projev. Reprosoustavy zní, jako by byly větší, než ve skutečnosti jsou, ale nikoli vulgárním zesílením hlubokých tónů. Fyzika platí pro všechny a z osmilitrové skříně reprosoustavy nemůžete očekávat nízkofrekvenční hromobití.

Při poslechu na běžné hlasitosti u většiny hudebních žánrů však deficit hloubek nepociťujete. Jsou příjemně plastické a důrazné. V basově exponovaných skladbách, jako Royals od Lorde, sice chybějí nejnižší tóny, ale nad zbytkem soustavy neztrácejí kontrolu a přehled. Výborný je plný a suverénní vokál.

Oproti vyšším a dražším řadám reprosoustav Xavian nelze projev Bonbonus charakterizovat jako analytický, ačkoli posluchač dostane do ucha mnoho detailů a podrobností, je jasné, že důraz je kladen především na zábavnost a živost v mezích zvukové důstojnosti. 

Pochválit musíme schopnost hrát hutně a plně a bez ztrát nízkých kmitočtů i při relativně tiché reprodukci. Jako hudební kulisa při každodenním poslechu odvedou skvělou práci. Dokážou však zahrát překvapivě nahlas, dost na to, aby vám šli sousedé klepat na dveře. V takových situacích však sestava ztrácí suverénní projev a je jasné, že je tlačena na hranu svých možností. Při poslechu rádia potěší výrazný vokál, do kterého se naštěstí příliš nepletou hloubky - za to velmi chválíme. 

Displej síťového receiveru při reprodukci hudby ze Spotify.

Mírně nespokojení jsme byli s komornějším podáním výšek. Bonbonous umí jít sice frekvenčně hodně vysoko, ale objemově je vysokých tónů v konkurenci středů a hloubek méně, než máme rádi. Je to však hodně otázkou vkusu a zvukových preferencí.

Komponenty jsme samozřejmě poslechli i zvlášť, v zapojení s prvky referenční sestavy: Denon tak hrál s reprosoustavami Elac FS247, Xaviany s receiverem Pioneer SC-LX71. Ukázalo se, že na zábavnosti reprodukce má nemalý vliv i síťový receiver od Denonu, který s Elacy nabídl skoro až příliš mohutný a muskulární projev. Jeho projev je velmi živý a na mikrokomponent disponuje až překvapivým výkonem - jeho papírových 2x 65 W (v zátěži 4 Ohm) bychom mu skoro i věřili. S receiverem Pioneer hrál Bonbonous s mírně větší kontrolou, přesněji s trochu méně výraznými basy. Mírný deficit výšek se prakticky nezměnil.

Žánrově nejde o nijak vyhraněné reprosoustavy, ačkoli rozhodně nebudou ideální volbou vyznavačům tvrdého rocku, orchestrální vážné hudby nebo hlasitého poslechu elektronické taneční hudby, jsou to malé reprosoustavy a fyzika platí pro všechny, ale i v těchto případech odvedou v rámci možností dobrou práci. Při reprodukci jazzu, popu, akustické hudby, folku, country nebo klasického roku zní nejlépe. I když takový Freedom Figter (Anthony B.) hrají s překvapivě houpavými „reggae basy“ i v případě maximální „sousedské“ hlasitosti.

Síťový disk WD MyCloud

Dobrým společníkem moderní sestavy je síťový disk. Ten zapojíte k routeru do domácí počítačové sítě a všechna v něm uložená data jsou dostupná ze zařízení připojených ve stejné síti. Pokud si na něj uložíte svoji hudební sbírku - a na 2TB testovaný model se s největší pravděpodobností celá vejde - můžete jí snadno listovat na displeji síťového receiveru.

USB port na zadní straně umožňuje například kompletní zazálohování na pevný disk s USB rozhraním.

Ideální doplněk poslechové sestavy pojme celou hudební digitální sbírku.

Díky 1GBit síťovému portu můžete paralelně streamovat nejen hudbu (do několika místností najednou), ale i video v HD rozlišení a další data. Pokud do USB portu na zadní straně připojíte USB externí disk, můžete do něj celý NAS vyzálohovat a v případě poruchy jej (s novým diskem) opět obnovit.

Disk MyCloud navíc nabízí i vzdálený přístup přes servery WD, takže se k uloženým datům dostanete přes internet i z práce, nebo třeba hotelového pokoje v zahraničí. Nemusíte mít veřejnou IP, hlavním limitem je pouze rychlost „uploadu“ vašeho internetového připojení.

Datové přenosy jsou díky 1GBit rozhraní velmi svižné. Pomocí programu Parkdale jsme naměřili 40 MB/s (320 Mbit/s) při čtení, tedy kopírování z NAS na PC a 34 MB/s (272 Mbit/s) při zápisu dat, tedy kopírování z PC na NAS. 

Za kolik?

Denon Ceol RCD-N8 pořídíte za 12 990 Kč, Xavian Bonbonus za 9 990 Kč a WD My Cloud s kapacitou 2TB za 3 599 Kč.