V prezentaci Siri by se mohl brzy objevit i MacBook, nebo iMac.

V prezentaci Siri by se mohl brzy objevit i MacBook, nebo iMac. | foto: Apple

Hlasové asistentky vtrhnou do počítačů: Siri do OS X, Cortana do Windows

  • 12
Hlasovými povely úkolujeme asistentku Siri v iOS již třetím rokem, Cortanu ve Windows Phone teprve čtyři měsíce. Nyní to vypadá, že nebudeme hlasově ovládat jen chytré telefony, ale i počítače. Jak to bude s češtinou, je zatím ve hvězdách.

Zatímco u mobilních telefonů přišel s hlasovou asistentkou první Apple, u počítačů by to mohl být naopak Microsoft. Hlasová asistentka Cortana je v testovací podobě součástí operačního systému Windows Treshold, což je kódové označení vývojářské verze produktu, o kterém se předpokládá, že bude ve finální verzi uveden jako nová Windows 9.

Podle serveru Neowin se již dostala do pokročilejší (hotovější) verze systému a ze stádia „uvidíme, zda to bude fungovat“ přešla do fáze „zkusme s tím pohnout a zjistěme, jestli to můžeme dodat zákazníkům“.

Apple podle všeho tak daleko u uvedením Siri v desktopovém systému OS X není, o záměru však jasně hovoří společností Apple nově podaná patentová přihláška. Podrobněji ji prozkoumali kolegové ze serveru Apple Insider a vyplývá z ní, že asistentka v OS X (není jisté, zda se bude také jmenovat Siri) bude mít speciální funkce ušité právě pro potřeby práce v okenním desktopovém prostředí.

Pohodlí i efektivita

Zatím není jisté, co nabídne Cortana v „plnotučných“ Windows navíc oproti svému působení ve Windows Phone. Stejně jako v telefonech bude umět vyhledávat, obsluhovat základní aplikace (vkládat poznámky do kalendáře) a zapisovat diktovaný text. Bude se sama učit zájmy a návyky uživatele a přizpůsobovat se jim.

Cortana bude během použití na desktopu zabírat 1/4 obrazovky. Nejspíše tak nahradí „Charm“ menu, které ve Windows 9 zřejmě nebude.

Hlasovou asistentku v OS X bude možné využít i jako třetí ruku. Zatímco vy budete psát v okně kancelářského balíku, můžete Cortanu poprosit, aby v aplikaci na pozadí vyhledala například související hesla na Wikipedii nebo našla relevantní otázky. Nebo můžete v okně grafického editoru zpracovávat fotografie a během toho diktovat asistentce text, který zapíše do textového editoru na pozadí.

Při otevření adresáře budete moci vyslovit „sort by date“ (seřaď podle data), nebudete muset hledat příslušnou ikonu v menu nebo nahmatávat definovanou zkratku na klávesnici.

Čeština s otazníkem

Hlasoví asistenti vždy nejprve fungují v rodné angličtině, poté své jazykové dovednosti rozšiřují podle důležitosti trhů. Česky se tak zpravidla naučí až po dlouhé době, pokud nezasáhne třetí strana, jako se to stalo u Siri. Cortana je zatím v českém prostředí nedostupná úplně. Zda se to změní při příchodu nové generace Windows, je s otazníkem, Microsoft s uváděním novinek na český trh příliš nepospíchá. Kdo po uvedení zatoužil po tabletu Surface nebo herní konzoli Xbox One, ten ví své.