Antény v institutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)

Antény v institutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) | foto: SETI Institute

Hledání mimozemšťanů zastaveno.Vědci vypnuli teleskopy, nejsou peníze

  • 111
SETI Institute vyřadil z provozu teleskopy Allen, které sledovaly oblohu a vyhledávaly signály případných mimozemských civilizací. Zastavení jejich provozu nebude mít vliv na projekt SETI@home, který získává data z jiného teleskopu.

Nejviditelnější částí projektu Allen Telescope Array je pozemek o rozloze jednoho hektaru zaplněný 42 anténami (teleskopy) o průměru šest metrů. Projekt, vytvořený a pojmenovaný spoluzakladatelem Microsoftu Paulem Allanem, měl po dokončení sestávat z celkem 350 antén.

Hibernace projektu může být pouze dočasná. Provozovatelům chybí kvůli škrtům ve státních dotacích pět milionů dolarů. Pokud je seženou, mohla by být činnost sítě teleskopů obnovena v roce 2013.

Zatím je však celý projekt utlumen a na místě zůstane pouze nezbytně nutná obsluha.

Pátrání pokračuje dál

Ačkoli by se podle názvu institutu SETI mohlo zdát, že skončil populární projekt SETI@home, není tomu tak. Program SETI@home podle oficiálního vyjádření pojede dál, protože používá i data z jiného teleskopu Arecibo. Ten si mimo jiné zahrál v bondovce Zlaté oko.

Hledat mimozemský život pomocí SETI@home (SETI je zkratka pro Search For Extraterrestrial Intelligence) tak stále mohou na svých počítačích a herních konzolích (např. PS3) lidé z celého světa. Ten běží na pozadí a zatímco uživatel pracuje, využívá výpočetní výkon stroje k vyhodnocení zachycených signálů. Zajímavé výsledky odesílá zpět provozovateli. 

Co se stane, až přistanou mimozemšťané?

Možná si tady jen vyprázdní záchod

Více jsme vás o hledání mimozemského života informovali v tomto článku.

Pole teleskopů od zakladatele Microsoftu

Koncem roku 1984 vznikl v Kalifornii institut SETI podporovaný agenturou NASA.

Tento ústav řídil několik pátracích akcí: pomocí radioteleskopu v Parkesu v Austrálii 2 600 hodin a vzápětí 100 dnů pomocí antény o průměru 305 metrů v Arecibu na Portoriku v rámci projektu Phoenix. 

Potom následoval několikaletý projekt SERENDIP, jehož se zúčastnily rovněž Kalifornská univerzita v Berkeley, Univerzita západní Sydney v Austrálii a další instituce, přičemž zapojily největší radioteleskopy. Jeho součástí byla rovněž akce SETI@home, kdy lidé na celém světě zapojovali své počítače do zpracování získaných informací.

Nechte běžet výzkumy i ve svém počítači

Veškeré pátrání probíhalo na aparaturách prvotně určených pro radioastronomy. Institut SETI spolu s Kalifornskou univerzitou tuto metodu pozměnil a v údolí Hat Creek, kde už je radioastronomická observatoř, vybudoval specializovanou Allenovu soustavu teleskopů.

Z předpokládaných 350 antén, každá o průměru 6,1 metru, které mají stát na jednom hektaru půdy, jich v říjnu 2007 uvedli do provozu dvaačtyřicet. Tento stav trvá dodnes. Systém nazvali na počest spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, který na něj věnoval přes deset milionů dolarů.

Po dokončení všech teleskopů tak vědci měli mít k dispozici pohyblivý teleskop, odpovídající průměru 140 metrů. Takový systém by mohl naslouchat rádiovému vysílání 32 objektů současně. Projekt SETI provedl na sto pátracích akcí, ale žádná neměla úspěch. Vlády, které potřebují okamžitý úspěch, přestaly tato pátrání podporovat a dnes závisí na soukromých sponzorech.