Vir na stránce Obamy

Vir na stránce Obamy | foto: PandaLabs

Hoax: Barack Obama nechce být prezidentem, klikněte zde

  • 18
Otevřete-li e-mail s předmětem uvedeným v titulku, možná si nakazíte počítač virem. V USA se těsně po inauguraci nového prezidenta stal tento vir "hitem".

V anglicky psaném e-mailu je uveden odkaz na falešné stránky Baracka Obamy, kde po kliknutí na odkaz "Obama refused to be the president of The United States of America" (Obama se odmítl stát prezidentem USA) je do počítače nainstalován takzvaný trojský kůň. Tento vir umožňuje útočníkovi ovládat napadený stroj na dálku.

Podle společnosti PandaLabs existuje více než čtyřicet takto kompromitovaných stránek. Nakažený počítač se změní v "zombie" a je možné ho na dálku ovládat. Více zombie počítačů propojených do takzvané bot sítě může útočník využít například k provozování porno serverů, k podnikání DoS útoků vedoucích k přetížení a vyřazení vybraných služeb, luštění hesel, rozesílání spamu atd.

Text e-mailu s odkazem na vir Obama
Některé z textů e-mailů odkazujících na falešné stránky Baracka Obamy

Zdroj útoku pravděpodobně pochází z Číny, protože podle PandaLabs všechny domény zakoupila čínská společnost. Existuje však více druhů e-mailů s rozdílnými texty a různými odkazy. Některé články měly například nadpis: "Our new president has gone" (Náš nový prezident odešel).

Vzhledem k omezené aktuálnosti předmětu mailu a faktu, že nebyl přeložen do češtiny, nehrozí v ČR pravděpodobně žádné větší nebezpečí.

Co také umí hoax

Poplašná zpráva neboli hoax je běžný způsob podvodníků, jak šířit nejrůznější škodlivý software. Většinou si zahrává s informací, která je pro většinu potenciálních příjemců dostatečně lákavá nebo šokující, ale přitom stále ještě relativně uvěřitelná.

Například pod hlavičkou lákající na exkluzivní snímky nahého Brada Pitta se svého času šířil vir, který spustil všechny tiskárny v dosahu a tiskl a tiskl. Nejraději na něj vzpomínají některé úřady a ministerstva, kde síťové tiskárny na chodbách každý den chrlily tisíce nesmyslně potištěných stránek. Jakmile se vir na chvíli podařilo vymýtit, vrátila se z dovolené další pracovnice a vše se opakovalo. 

Čím dál častěji je však dopad virů mnohem méně úsměvný. Útočníci chtějí získat citlivá data - přihlašovací jména a hesla, údaje ke kreditním kartám apod.

Podrobné informace o "Obamově" viru lze získat na stránkách Symantecu (v angličtině). O hoaxech obecně můžete číst například na www.hoax.cz (česky) nebo www.snopes.com (anglicky).

Další odkazy:

,