Hoax JDBGMGR.EXE - Medvídek nabádá ke smazání souboru, neposlouchejte ho!

  • 6
V posledních týdnech je v Česku opět velmi aktivní jeden z mnoha hoaxů. Nabádá k vyhledání a následného smazání viru - ve skutečnosti ovšem systémového souboru. Jak hoax JDBGMGR.EXE poznat a jak se chovat, když vám hoax dorazí do e-mailu?

V Česku se masově začal šířit další z hoaxů, falešných poplašných zpráv většinou varujících před neexistujícím virem. Hoax JDBGMGR.EXE se nešíří poprvé, ovšem opět se najde spousta uživatelů internetu, kteří s čistým svědomím mail rozešlou všem lidem ze svého kontakt listu a ještě se zachovají přesně podle toho, k čemu "medvídek" nabádá.

Jak se hoax JDBGMGR.EXE pozná?

Jako každý hoax, i tento sděluje uživateli "důležitou" zprávu. Jedná se o to, že v systému má být soubor JDBGMGR.EXE - vir, který se po určité době nečinnosti sám aktivuje. Navíc jej nemají rozeznat žádné antiviry. V hoaxu je rovněž doplněno, jak "vir" ze systému odstranit. Toho se má docílit smazáním souboru, ale.. JDBGMGR.EXE samozřejmě NENÍ žádný vir, nýbrž systémový soubor. I když jej nějaký naivka smaže, nic tak hrozného se dít nebude, soubor se dá naštěstí opět nainstalovat a chod systému jeho absenci nepozná.

Originální znění hoaxu je takovéto:

Vazene damy, vazeni panove,

nektery z mych korespondentu infikoval muj pocitac virem, ktery cirkuluje na MSN Messenger.
Jmeno viru je jdbgmgr.exe a ikona medvidek.
Je automaticky preposlan Messengerem a Vasim adresarem.
Virus neni objeven antivirem McAFEE ani NORTONEM a spi 14 dni, nez zautoci na Vas pevny disk.
Muze znicit cely system. Prave jsem ho nasla na svem pevnem disku.
Zde je navod, jak ho znicit:
1/volte Start
2/Vyhledavat, do okenka "soubory-slozky" napiste jmeno viru : "jdbgmgr.exe"
3/ Ujistete se, ze hledate na pevnem disku "C"
4/Stisknete "Vyhledavat nyni"
5/Najdete-li virus, ikona je medvidek, jmeno "jdbgmgr.exe, NEOTVIREJTE JEJ!!!!
6/Stisknete prave tlacitko mysi a poslete ho do kose nebo ho znicte stiskutim SHIFT DELETE.
7/Vyprazdnete kos

Najdete-li virus na svem pevnem disku, poslete tuto zpravu hned vsem svym korespondentum ze sveho adresare, protoze nikdo nevi, kdy virus prisel.
Velice litujeme, ze jsme prostrednikem takovych obtizi a dekujeme Vam predem za rychlou reakci.

Jak se zachovat při obdržení hoaxu?

Asi nejlepším řešením je hoax smazat, případně upozornit odesílatele na to, že se dopouští šíření poplašné zprávy, a vysvětlit mu, co vlastně hoax je. Jen tak bude docíleno toho, aby příště dotyčný hoax nerozesílal znovu.
V žádném případě však nešiřte podobné e-maily dál, a nemusí se jednat pouze o zmiňovaného medvídka. Hoaxem může klidně být i e-mail nabádající k rozeslání co nejvíce kopií, abyste získali určitou částku v dolarech, kterou vyčlenil na svoji kampaň Microsoft. Za hoax lze považovat i zprávy snažící se o záchranu nemocného dítěte. Ty jsou možná aktuální pár dní či týdnů, ovšem v jednom případě se maily hromadně šířily ještě po jednom roce, kdy dotyčný své nemoci dávno podlehl. Mezi hoaxy patří i tzv. řetězové dopisy štěstí (pošli tuto zprávu deseti lidem a splní se ti...).

Čím hoax ještě škodí?

Kromě toho, že asi není dvakrát příjemné, když hoax dorazí do něčí schránky třeba dvacetkrát, je masové šíření takovýchto zpráv škodlivé také jinými způsoby. Vytěžován je server příjemce i odesílatele. Hoax je rovněž ideálním způsobem, jak získat co nejvíce e-mailových adres - většina lidí mail přepošle dál a pak není problém "vypreparovat" z textu stovky e-mailových adres, které jsou velmi lukrativním zbožím.

V Česku se tématu věnuje server Hoax.cz, kde kromě jiného naleznete i databázi hoaxů.