HP a Universal vzkazují pirátům: Zničíme vás! Někdo ale v kampani lže...

  • 41
Představitelka HP Carly Fiorina oznámila na CESu úmysl tvrdě prosazovat digitální správu autorských práv. Její aktivitu posvětil šéf labelu Interscope, který si na pomoc přizval Sheryl Crow, rappera 50 Cent a kytaristu U2. Muzikanti ale represivní politiku hudebního průmyslu dvakrát nepodporují.

Šéfka Hewlett-Packard Carly Fiorina tvrdě vystoupila proti pirátům. Na konferenci v rámci veletrhu CES překvapivě napadla své spoluobčany a způsoby používání současné technologie. Spotřebitelé prý sdílením hudby podrývají americkou ekonomiku a morálku národa. HP se chce podle jejích slov stát vůdčí společností v zabezpečování hardware a software digitální správou autorských práv (Digital Rights Management - DRM).

"Jenom proto, že je tak snadné krást hudbu, bychom se tak neměli chovat. Je to nelegální, je to špatné a my jako technologická společnost s tím můžeme něco udělat. Počínají tímto rokem budou všechna naše zařízení respektovat digitální práva," prohlásila Fiorina od řečnického pultu.

DRM vždy a všude

Dále uvedla, že cílem společnosti je nabídnout nejlepší DRM technologii, ať už vlastní, nebo třetího výrobce. Leccos napovídá ohlášená spolupráce s firmou Apple. HP patrně zruší vyvoj některých produktů z oblasti přenosných zařízení, které nahradí přeznačkovaný přehrávač iPod.

Efektivní DRM systémy ale existují a zákazníci jsou již dnes omezováni v tom, jak mohou nakládat s nosiči, které si legálně koupili. HP se najednou rozhodne, že zábavnímu průmyslu musí pomoci, místo aby se starala o vlastní zákazníky. Tím se současný trend v uplatňování restriktivních opatření jen zhorší.

Fiorina dlouze mluvila o tom, jak současné, dlouho očekávané technologie konečně fungují a jaké přinášejí neomezené možnosti. Jedním dechem se ale dodává, že tyto možnosti je třeba co nejvíc omezit. Společnost, jejímž mottem je sloveso 'vynalézat' (Invent) dělá vše pro to, aby utlumila inovaci a zavřela cestu k novým obchodním modelům a novým trhům.

Nastrčení a vystrčení

Aby dodala svým slovům váhu, pozvala si šéfka HP na pódium člověka z nejpovolanějších, ředitele labelu Universal Interscope. Jimmy Iovine se svého úkolu zhostil dokonale a hned začal vypočítávat, co všechno je na sdílení hudby špatného:

"Pirátství škodí dětem, protože se učí nerespektovat základní vztahy mezi kreativitou a vlastnictvím. Škodí jejich rodičům, protože se na tom podílí! Zdá se vám to osobní? JE to osobní," hřímal ze stupínku starší vrásčitý pán, oblečený jako dospívající. Návštěvníky veletrhu označil za nemorální sebranku zabíjející hudební průmysl.

Vedle agitátora stály hvězdy hudebního nebe. Sheryl Crow, člen kapelu U2 David 'The Edge' Evans a Dr. Dre měli vyjádřit svůj názor na výměnu souborů. Nakonec jen pět minut mlčky pobyli na jevišti a šli domů. Opravdu impresivní.

Iovine na závěr vytáhl z rukávu poslední eso. Šokovaným divákům nastínil úryvek konverzace s rapperem známým jako 50 Cent. Ten údajně na zmínku o vysokoškolákovi, který si vydělával pálením hudebních cédéček, zareagoval slovy: "Dej mi adresu toho kluka a já mu sním oběd a odjedu v jeho autě."

Jako když tiskne

Ředitel Interscope si nemohl vybrat zářnější příklad. 50 Cent je chlapík, jehož sdílení loni poznamenalo nejvíc. Fanoušci si totiž koupili jen 6,5 milionu kopií jeho desky a rapper se tak stal nejprodávanějším umělcem. Navíc již dříve prohlásil, že mu P2P sítě vlastně pomáhají v kariéře - psali jsme o tom zde (odstavec "Být na internetu dřív než v obchodech je terno!"). Proto nás taková změna názoru zarazila.

Podivovali se i redaktoři britského magazínu The Register, kteří našli na doméně RapBasement.com aktuální rozhovor s "postiženým" rapperem. Jeho odpovědi na otázky kolem internetu se ani v nejmenším neshodují s tím, co davu předložil "pan Interscope". 50 Cent říká:

"Nemám s piráty žádný problém. Myslím, že lidi hlavně hledají a zkoušejí, protože se je průmysl snaží ošidit tím, že jim nabídl desku s jednou dvěma dobrými skladbami. Myslím, že i lidi, kteří stahují muziku, půjdou do obchodu a tu desku si koupí, když si ji nejdřív poslechnou a uslyší tam spoustu dobré muziky. Podle mě šíření hudby po internetu hodně pomáhá novým umělcům. Jakmile někdo zjistí, že ten dotyčný je dobrý, nabídne ho na síti a ta hudba se nakonec rozšíří tak, že se stane populární."

Takže žádné kradení aut, ani hladovění studentů. Internet je mezi muzikanty "in". Možná 50 Cent jen žertoval a Iovine to nepochopil. Anebo pochopil, ale jeho slova použil po svém.

Ani Sheryl Crow není žádný bojovník proti pirátům. Naopak se angažovala při vzpouře proti nahrávacím společnostem, kdy hudebníci založili Koalici nahrávajících umělců (Recording Artists Coalition - RAC). Nelíbilo se jim, jakým způsobem RIAA rozděluje poplatky jednotlivým interpretům, ani to, že je vydavatelé zastupují proti jejich vůli např. při tažení proti P2P sítím. Požadovali, aby veškerá autorská práva patřila jim a ne labelům.

Košťata uchopit - teď!

Pan Iovine během svého projevu jen házel špínu na všechny okolo, ale na sebe samotného zapomněl. Činovníci hudebního průmyslu rychle zapomínají na to, jak okrádali vlastní zákazníky uměle vyhnanými cenami, jak zatajovali fakta o výsledcích hudebního trhu, jak brečeli nad vlastními problémy a přitom z nich vinili někoho jiného.

Až si labely zametou před vlastním prahem a místo pro zloděje začnou vydávat CD pro hudební fanoušky tak, jak si to přejí, bude vše v pořádku. Jenže taková vize zavání utopií.