HP DVD Movie Writer - speciální videovypalovačka (recenze)

  • 10
Fanoušci domácího videa, pozor! Přichází něco, co jste ještě neviděli. Ať už chcete střihat filmy z dovolené, či zálohovat domácí videotéku na moderní médium DVD, MovieWriter od společnosti Hewlett-Packard zvládne vše. Otázkou je pouze - jak...

Movie Writer na první pohled vypadá jako normální externí mechanika. Uvnitř poměrně vkusného plastového pouzdra s výklopnými dvířky se skrývá vypalovačka HP DVD300 s rozhraním USB 2.0, schopná čtyřrychlostního zápisu na DVD+R. Od ostatního podobného zboží však výrobek odlišuje podstavec s videovstupy: S-Video, kompozitní a 2x stereo cinch. Proto tentokrát vynecháme standardní rychlostní testy a podíváme se, jak to celé pracuje.

Ze všeho nejdřív nás ale čeká instalace ovladačů a přibaleného software. "Packardi" byli velmi štědří, zákazníkům nadělili pěknou řádku programů: videoeditační a authoringovou aplikaci ArcSoft ShowBiz 2.0, videoklipové studio muvee autoProducer, komerční softwarový přehrávač PowerDVD, nástroj pro zálohování dat Simple Backup, vypalovací suite RecordNow a několik systémových utilit.

HP Movie Writer

Jak na to?

Předně je tedy třeba rozbít mýtus, že Movie Writer umí vypalovat DVD v reálném čase přímo z analogového zdroje. Přátelé, neumí. Ač tlačítko REC vypadá slibně, pouze nastartuje průvodce, který uživatele provede celou tvorbou disku. Postup sestává z pěti kroků: nahrání videa na pevný disk, sestavení menu, authoring DVD videa, vypálení projektu na médium a případný tisk obalu.

HP Transfer Wizard

Pokud se cítíte pevnější v kramflecích a automatické zpracování vám nevyhovuje, řačte spustit ShowBiz 2.0. Kroky jsou prakticky identické, ale uživatel má nad celým procesem větší kontrolu. Program umí při nabírání signálu detekovat jednotlivé scény automaticky nebo manuálně, máte-li rádi rychlou akci s mezerníkem. Protože se analogovou cestou nepřenáší časový kód a samočinná detekce nemusí být stoprocentní, jeví se jako ideální konverze celého záznamu ze zdroje na disk a teprve dodatečné rozstřihání záznamu.

ArcSoft ShowBiz 2.0

Editace, střih, authoring

Následuje sestavení scén na časovou osu, přidání titulků a zpestření videa přechodovými efekty, případně tématickým hudebním doprovodem. Teď je čas sestavit menu disku, kde si uživatel může vybrat z připravených šablon podkladové grafiky a typů a rozmístění tlačítek. Škoda, že ShowBiz implicitně nastavuje jako náhled scény její první snímek a nedovoluje obrázek změnit. Pokud jste dali na začátek filmu roztmívačku, zůstane políčko černé.

ArcSoft ShowBiz 2.0 ArcSoft ShowBiz 2.0

Ještě před nabráním videa do souboru formátu MPEG2 může uživatel zvolit šířku pásma obrazových a zvukových dat, nicméně při exportu dochází k další konverzi videa. Zvolit lze datový tok v rozmení 3 - 7 Mbps a konstantní nebo variabilní kódování. Volba Smart Rendering využije kapacitu disku podle objemu projektu do posledního místečka. Interní enkodér MPEG2 videa však neposkytuje nijak ohromující výkon. Tento proces zabere na PIII/800 pět hodin a výsledek je i při datovém toku 6000 kbps je skutečně tragický. Artefakty komprese jsou zřetelně viditelné i v relativně statických scénách - račte posoudit sami.

Veverka zdrojová Veverka cílová
Vlevo původní digitalizovaná veverka, vpravo tentýž živočich na hotovém DVD

Bez spojení není velení

ShowBiz má i další slabiny. Náhled nahrávaného videa v reálném čase se po čase začně neuvěřitelně sekat a po pár minutách musíte vypnout zvuk a sledovat jen velmi trhaně se pohybující obrázky. Při záznamu několika dílů seriálu Simpsonovi, kde jsou na kazetě mezi jednotlivými epizodami odmazané mezery, se po prvním dílu začal rozcházet obraz se zvukem.

Program je dále neuvěřitelně líný, odezva akcí je několikrát pomalejší než například u Pinnacle Studia 8 a editace záznamu je utrpením. Bohužel, s jinou než bundlovanou aplikací jsme přístroj nerozběhali.

Movie Writer doplácí na programové vybavení. Firma ArcSoft je známá nabídkou levných low-end programů, ať už pro jednoduché zpracování grafiky, fotografií nebo videa. ShowBiz se jim prostě nepovedl, jakákoliv alternativa by byla lepší. Spoustu legrace si můžete užít s muvee autoProducerem, který i z toho nejnudnějšího monologu budoucí tchýně udělá dynamický hudební klip.

Ani vypalovačka se nechová zcela korektně, nedokázala například smazat CD-RW a DVD+RW disky zpracované v jiných mechanikách. Zkrátka, je to nadějný produkt se spoustou much. Vývojáři by si měli k ruce vzít Biolit a honem rychle s tím něco udělat.