HP oznamuje revoluci ve výrobě PC

  • 19
Americká počítačová společnost Hewlett-Packard vyvinula novou technologii, která podle ní může zcela nahradit tranzistory. Ty jsou přitom v posledních 50 letech základním stavebním prvkem při výrobě počítačů. Technologie prý může od základů změnit odvětví, její komerční využití však zatím není na pořadu dne.
Společnost uvedla, že novou technologii vyvinuli na základě poznatků kvantové fyziky tři členové její výzkumné divize HP Labs. Nová metoda pracuje s využitím metody, která umožní i bez tranzistorů obnovení signálu a jeho inverzi, což je podmínka pro běžné fungování počítačů..

Použitá technologie "crossbar latch" poskytuje základní prvek nutný k výrobě čipů. Její velikost je v řádu nanometrů. Funkci tranzistoru bude v novém systému nahrazovat jeden vodič, který bude křížen dvěma kontrolními. Ty budou s hlavním vodičem propojeny pomocí spojů o velikosti 2 nanometrů, které budou zároveň sloužit jako spínače. Vysláním elektrických impulsů do kontrolních vodičů a využitím opačně polarizovaných spojů-spínačů může nová technologie provádět tři základní logické funkce ANO, NE a NEBO, které jsou základem pro konstrukci jakýchkoliv logických obvodů.

Zástupci Hewlett-Packard tvrdí, že technologie by mohla vést k zahájení éry, ve které budou počítače až tisíckrát výkonnější než ty dnešní. "Znovu objevujeme počítač, ale nyní na molekulární bázi," řekl šéf kvantového výzkumu firmy Stan Williams.

Výhodou jsou menší rozměry a nižší cena

Základní prvky technologie jsou prý poměrně levné a jednoduchá je také jejich výroba. Měla by se mnohem více podobat tisku na tiskárně, než je tomu u při výrobě logických obvodů v současnosti. Nová technologie má doplnit a do budoucna nahradit křemíkovou technologii, u které se očekává, že asi do deseti let narazí na své fyzikální omezení. Zatímco technologie HP pracuje v řádech nanometrů, spoje v současné křemíkové technologii dosahují velikostí 60 nm a nemohou se dostat níže než k 15 - 20 nanometrům. Na druhou stranu se případné komerční nasazení nedá očekávat dříve než v následujícím desetiletí.

"Tranzistory se budou dál využívat celé roky spolu s běžnými křemíkovými obvody. Toto by ale jednou mohlo nahradit tranzistory v počítačích, tak jako tranzistory nahradily elektronky a elektronky ještě předtím elektromagnetická relé," prohlásil člen týmu vynálezců Phil Kuekes.

,