Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Toužíte po nové videokameře? Poradíme vám, jak ji vybrat

Zima už definitivně přenechala svou vládu jaru a za chvíli tu bude léto a s ním čas dovolených. Možná, že právě uvažujete o tom, jakou si pořídíte na dovolenou novou kameru. Na trhu existuje celá řada typů, které se od sebe liší kromě použitého záznamového média i v celé řadě dalších parametrů.

V našem článku vás seznámíme s jednotlivými typy videokamer, jejich charateristikami, přednostmi a slabinami.

Hlavní dělení videokamer podle typu použité technologie je na přístroje analogové a digitální. Analogové videokamery jsou vývojově starší a již nezadržitelně směřují do propadliště dějiny. O jejich koupi nemá valný smysl vůbec uvažovat. Jejich hlavní výhodou proti digitálním kamerám byla nižší cena a zde se již rozdíly prakticky setřely. Za cenu analogové kamery již dnes pořídíte nejlevnější modely digitálních. Navíc proti digitálním kamerám nabízí nižší kvalitu nahrávky a u většiny z nich se budete muset obejít i bez stereofonního zvuku.

Analogové kamery jsou passé

Přesto se však alespoň stručně dotkněme i tohoto typ videokamer. Analogové videokamery se dělí podle použitého systému do dvou konkurenčních skupin, které jsou navzájem nekompatibilní. Prvním z nich, který pochází z vývojových dílen společnosti Sony, je systém 8mm. Jedná se o základní analogový formát a nabízí stejnou kvalitu záznamu jako VHS. Mezi jeho přednosti patří příznivá cena videokamer i kazet, velké množství manuálních ovladačů a kreativních režimů. Slabinou jsou však objemné a nepraktické kamery. Vylepšená verze Hi8 nabízí proti 8mm dvakrát vyšší kvalitu záznamu a zvuk v FM stereo.

Konkurenční systém VHS-C těží ze své kompatibility s VHS, respektive S-VHS, díky níž lze malé kazety s pomocí adaptéru přehrát i na klasických VHS (S-VHS) videorekordérech. Jeho inovovaná verze S-VHS-C přinesla oddělení jasové a barvonosné složky a nabízí podobně jako Hi8 dvakrát vyšší kvalitu záznamu než u formátu 8mm a zvukovou kvalitu FM stereo.

Digitální technologie poskytují mnohem vyšší kvalitu

Nástup digitálních formátů způsobil v oblasti domácího videa skutečné zemětřesení. Nejen, že se výrazně zvýšila kvalita záznamu, ale navíc přibyla celá řada dalších funkcí a možností videokamer. Mezi ně patří nejen široká škála digitálních funkcí nebo možnost přenášet záznam do počítače a snadno ho editovat, ale také režim DSC (Digital Still Camera). DSC vám umožní použít videokameru jako digitální fotoaparát a pořizovat statické obrázky. Pokud je však chcete i tisknout, měla by mít videokamera rozlišení alespoň jeden megapixel.

Právě rozlišení snímacího prvku je základním parametrem pro kvalitu záznamu. Mezi rozlišením, kvalitou záznamu, ale i cenou panuje přímá úměra. Se zvyšujícím se rozlišením stoupá kvalita i cena a naopak.

Nejkvalitnější záznam poskytují videokamery, které místo jediného snímacího prvku využívají tři samostatné čipy, každý pro jednu barevnou složku. Původně jste se mohli s tříčipovými videokamerami setkat pouze u přístrojů pro ty nejnáročnější amatéry a pro profesionály, čemuž však odpovídala i cena, která běžného uživatele spolehlivě odradila. V současné době však tříčipové kamery pronikají do běžné spotřební sféry a nejnižší tříčipový model od společnosti Panasonic se již těsně přiblížil k dvacetitisícovové hranici. Ostatně společnost Panasonic i jinak sází na tři čipy a v letošní modelové řadě poprvé převažují tříčipové videokamery nad jednočipovými.

Dalším důležitým parametrem, na který byste si při výběru videokamery měli dát pozor, jsou vstupy a výstupy. Pokud máte kupříkladu již nějaké zkušenosti s analogovými kamerami a máte uložený svůj videoarchív na analogových páscích, zvolte model, který je vybaven analogovým vstupem, díky němuž snadno zdigitalizuje své nahrávky. Kromě AV vstupům a výstupům se ovšem můžete u digitálních videokamer setkat i s počítačovým rozhraním USB nebo FireWire a slotem na paměťovou kartu pro uložení vašich digitálních fotografií.

Záznam můžete uložit na DVD i harddisk

Rozdělení digitálních videokamer je mnohem složitější než u analogových. Kromě již zmiňovaných jednočipových a tříčipových systémů se digitální videokamery dále dělí podle toho, jaké používají paměťové médium. Největší skupinu digitálních videokamer tvoří přístroje, které využívají pro záznam pásku a můžeme si je stejně jako u analogových přístrojů rozdělit do dvou konkurenčních nekompatibilních systémů. Vývojově starší systém, který vyvinula společnost Sony, nese označení Digital 8. Nabízí o 25 % vyšší obrazovou kvalitu než analogový formát Hi8 a zvuk v CD kvalitě. Se svým analogovým předchůdcem má společné použité kazety a některé modely přímo nabízejí možnost digitalizování záznamů z formátů 8 mm a Hi8. Jiné modely umožňují alespoň jejich přehrávání.

O něco mladší, ale v současnosti nejrozšířenější systém digitálních videokamer MiniDV používá kazety, které dosahují zhruba poloviny kazety analogového formátu 8 mm. Z formátu MiniDV se vydělil ještě formát MikroDV s kazetami ještě o 70 % menšími než u MiniDV, což představuje přibližně velikost krabičky zápalek.

Díky použití lehkých a kompaktních kazet došlo i k miniaturizaci samotných kamer, což příspívá k uživatelskému pohodlí, protože delší natáčení není tak namáhavé. Většina MiniDV kamer se pohybují se svou hmotností mezi 600 – 700 g a MicroDV kamery dokonce jen kolem 500 g. Kromě kompaktnosti je však velkou předností těchto kamer také vynikající obrazová a zvuková kvalita. Tyto kamery jsou ideální pro připojení k PC a editaci záznamu. Prostřednictvím analogového propojení je možné je připojit i k TV nebo k videorekordéru. Vyšší modely bývají vybaveny slotem pro paměťové karty pro ukládání statických snímků a některé z nich disponují megapixelovými CCD snímači.

Dále ještě existují DVD kamery, které nabízejí stejnou kvalitu jako páskové DV kamery, ale ukládají záznam na zapisovatelné a přepisovatelné DVD (DVD-R/RW a DVD-RAM) disky o průměru 8 cm, díky čemuž je můžete rovnou přehrávat na stolních DVD přehrávačích a dalších kompatibilních DVD zařízeních. Při přehrávání máte okamžitý přístup k miniaturním oknům se scénami a k zaznamenaným videoklipům podobně jako u kapitol na DVD discích.

Posledním typem, který je nejméně rozšířen, jsou bezpáskové kamery, které využívají paměťové karty, miniaturní harddisky nebo vestavěnou flashovou paměť, což umožňuje dosáhnout skutečně miniaturních rozměrů. Můžeme si je rozdělit podle použitého formátu záznamu. Nižší modely se spokojí s formátem MPEG4 a jsou to většinou multifunkční zařízení, které kromě funkce videokamery většinou nabízí i další funkce, jako je například digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, záznamník, úložiště dat. Příkladem můžou být například nižší modely Panasonic D-Snap, které se cenově pohybují od třinácti a půl do sedmnácti tisíc. Vyšší modely využívají mnohem kvalitnější formát MPEG2, ale jsou také velice drahé. Kupříkladu Panasonic SV-AV100EG-S za bezmála třiačtyřicettisíc nebo JVC Everio GZ-MC200 za zhruba stejnou cenu.

Jaká videokamera je vhodná právě pro vás?

Kupovat novou videkoameru není jako kupovat rohlíky. Je to vážné rozhodnutí, které je třeba si důkladně promyslet. Bylo by chybou rozhodovat se pouze podle oblíbenosti značky nebo podle designu. Nejprve si musíte zodpovědět dvě důležité otázky: jak často a co budete natáčet a dále kolik hodláte do nové videokamery investovat. Teprve poté je čas rozhodnout se pro ten který systém nebo formát záznamu. V tuto chvíli úplně pomineme analogové videokamery a soustředíme se pouze na digitální.

Běžní uživatelé a začátečníky, kteří využívají videokameru jen příležitostně, například o dovolené nebo pro zachycení výjimečných rodinných událostí, si vystačí s některým ze základních modelů nebo nižších modelů, které se cenově pohybují zhruba od deseti do dvaceti tisíc korun, ale v internetových obchodech nebo při různých slevách je můžete sehnat i pod deset tisíc korun. Tyto videokamery jsou jednočipové a nabízejí většinou rozlišení 800 000 pixelů. V jejich výbavě nalezneme barevný LCD displej, stabilizátor obrazu, nočním režimem. Některé dražší modely zahrnují ve své výbavě i analogový vstup a slot pro paměťové karty.

Pokročilí uživatelé, kteří by se chtěli točení více věnovat, spíše sáhnou po dražších modelech, které jsou sice v drtivé většině také jednočipové, ale mají rozlišení vyšší než jeden megapixel, AV a DV vstupy/výstupy a pokročilé funkce. Vysoko nad nimi ční nové tříčipové kamery Panasonic (nejnižší tříčipový model NV-GS75 jen lehce cenově překračuje hranici dvaceti tisíc) a Sony DCR-PC1000E, které za příznivou cenu nabízí kvalitu dosud vyhrazenou pouze pro poloprofesionální a profesionální kamery. V této cenové kategorii, která začíná na dvaceti tisících, se pohybují i DVD kamery.

Poloprofesionálové, kteří chtějí od svého vybavení jen to nejlepší bez ohledu na cenu, sáhnou po některém poloprofesionálním modelu, který využívají tři CCD čipy a plnou škálu všech pokročilých funkcí, vstupů a výstupů. Jako příklad můžeme uvést vlajkové lodi společností Panasonic a Sony modely Panasonic NV-GS400 a Sony DCR-HC1000E, které stojí více než padesát tisíc. Techničtí nadšenci naproti tomu například sáhnou nejen po takovýchto poloprofesionálních kamerách, ale nadchnou se kupříkladu i pro některé špičkové MPEG kamery.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 43 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi nejsou příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi nejsou příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 43 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...