Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co objevil Hubbleův teleskop v zeleném hrášku

Tým vědců zahrnující i Češku Ivanu Orlitovou v údajích z Hubbleova teleskopu vylovil odpověď na otázku, jak vypadala jedna důležitá fáze vývoje vesmíru. Z jejich pozorování galaxie typu „zelený hrášek“ vyplývá, že první galaxie vysílaly dost UV záření na to, aby se většina hmoty ve vesmíru proměnila v ionty.

Mladá galaxie zhruba dvě miliardy let po Velkém třesku | foto: ESO/L. Calçada

Na otázku, jak podle současných vědeckých představ před 13,8 miliardami let vznikl vesmír, by asi dokázal odpovědět každý. Říci, co se podle fyziků a astronomů dělo dále, už by byl pro většinu z nás asi větší oříšek. Přitom i to je pole plné zajímavostí, nečekaných záhad a překvapení.

Sice si stále nejsme tak úplně jisti, proč nějaká hmota ve vesmíru zůstala - kdyby Velký třesk proběhl zcela „čistě“ a bezvadně, všechna hmota se měla anihilovat se současně vznikající antihmotou - ale to nechme být. Pomiňme i zajímavou kapitolu tzv. inflace, kdy se vesmír měl rozpínat rychlostí výrazně přesahující rychlost světla, a přesuňme se asi o miliardu let od Velkého třesku dále. V té době už za sebou vesmír měl něco přes sto milionů let dlouhé „období temna“, následované delším obdobím vzniku prvních hvězd a galaxií.

Kosmology na tomto období zaujalo mimo jiné i to, co se během ní dělo s vodíkem ve vesmíru (který je zajímavý už proto, že tvoří ze statistického hlediska prakticky veškerou hmotu ve vesmíru). V počátečních fázích vesmíru nejprve existovaly samotné elementární částice, které se - jak vesmír chladl - postupně spojovaly do vodíkových jader. Dlouho ale byl natolik horký, že si vodíková jádra nedokázala připoutat elektrony, a tak byl všechen vodík ionizovaný. Když vesmír vstoupil do svého nejtemnějšího období, vodíkový plyn se zchladil a zklidnil natolik, že vodíkové ionty si konečně připoutaly volné elektrony a vytvořily běžné, neutrální atomy.

Pak ovšem došlo k další změně. V době, která nás zajímá, miliardu let po Velkém třesku, už se prakticky veškerý vodík vrátil do svého původního ionizovaného stavu (procesu se říká v kosmologii obvykle jednoduše reionizace vesmíru). Jak k tomu došlo? Ve hře muselo být evidentně záření z nějakých kosmických zdrojů, ale to je hodně obecná odpověď, která mnoho neříká. K ionizaci vodíku je zapotřebí UV záření, a to hlavně velmi krátkých vlnových délek (pod 90 nm). Hlavní otázkou tak je, které zdroje byly zároveň dostatečně silné i početné, aby ho dodaly potřebné množství.

Spekulovalo se například, zda proces nemohly mít na svědomí kvazary. Ty jsou nejjasnějšími objekty, které ve vesmíru známe. Jde o centra vzdálených galaxií, která září díky tomu, jak obří černé díry v jejich jádru postupně pohlcují okolní hmotu. A mimo jiné jsou i velmi silnými zdroji ionizujícího záření. Z pozorování však ke škodě této domněnky vyplývá, že kvazarů nejspíš bylo v době reionizace příliš málo.

Nejlepším kandidátem jsou samozřejmě v té době nově vznikající hvězdy. Ty se ovšem rodí uvnitř hustých mračen plynu a prachu, která velkou část ionizujícího záření z hvězd pohltí. Do okolního prostoru tak unikne jen jeho velmi malá část, a ta by na ionizaci vodíku v mezigalaktickém prostoru v tak (relativně vzato) krátké době neměla stačit.

Snímek galaxie J0925+1403 pořízený Hubbleovým teleskopem

Domněnka byla podložena i empiricky: stovky hodin pozorování galaxií ve vzdáleném i blízkém vesmíru pomocí nejmodernějších přístrojů přinášelo zatím jen samé negativní výsledky: ze žádné ze studovaných galaxií ultrafialové ionizující záření neuniká v takovém množství, jaké by hypotéza potřebovala. Pozorované úniky byly na úrovni pár procent z celkového množství vznikajícího záření, výpočty ovšem předpovídají, že z typické galaxie by mělo uniknout spíše někde kolem 20 procent z celkového množství záření, aby to stačilo na reionizaci vesmíru.

Změnu najdeš v hrášku

Obrat nyní nastává díky studii právě publikované v časopise Nature (přístupná zde), na které spolupracovala s kolegy za zahraničí i Ivana Orlitová z Astronomického ústavu Akademie věd. Autoři nemohli nahlédnout přímo do tak vzdálené minulosti. Je sice možné vidět nějaké záření z raných dob vesmíru, ale zrovna pro tuto otázku důležité ionizující UV záření k nám nedoletí. Mnohem dříve ho pohltí mezigalaktický plyn či prach.

Proto se tým pokusil podmínkám raného vesmíru přiblížit jen vhodným výběrem studijního materiálu. Z milionů galaxií, které máme katagolizované, si vytipovali pět kompaktních trpasličích galaxií zvaných „zelené hrášky“, které sice (alespoň ty známé) vznikly sice teprve před několika miliardami let, ale podobně jako v galaxiích z raného vesmíru se v nich velmi intenzivně tvoří hvězdy. Vědci chtěli zjistit, zda přece jen v těchto galaxiích s intenzivní tvorbou hvězd nepanují nějaké zvláštní podmínky, a ionizující UV záření z nich neuniká ven. Třeba proto, že je v nich málo plynu a prachu, nebo nejsou tyto galaxie tak trochu „děravé“ jako ementál třeba v důsledku výbuchů supernov.

Proč zelené hrášky?

Galaxie s podivnou přezdívkou vypadají zeleně proto, že v oboru viditelného světla silně září ve spektrálních čarách (zejména kyslíku a vodíku), které jsou na "zelených" vlnových délkách (tedy okolo 500 nanometrů). A hrášky proto, že jsou od nás dosti daleko a na snímcích není vidět žádná struktura těchto galaxií, jsou to pro nás se současnou technikou jen takové menší zelené kuličky. Software na analýzu snímků z astronomických dalekohledů je proto zprvu považoval za hvězdy, správně je klasifikovali až lidé.

Nápad to byl nadějný i proto, že „zelené hrášky“ v ultrafialovém spektru ještě nikdy nikdo nepozoroval. To svědčí nejen o tom, kolik zajímavého toho ve vesmíru kolem nás je, ale i obtížích podobného pozorování. UV spektrum se ze zemského povrchu sleduje těžko, protože ho atmosféra pohlcuje (díky bohu, jinak bychom se při pobytu pod širým nebem nepěkně připalovali). Nejlepší je tedy využívat teleskopy kosmické, ale o ty je zase poměrně velká nouze. Tým se tak musel přihlásit do veřejné soutěže o chvíli času Hubbleova teleskopu. Panuje tu značný převis poptávky nad nabídku (cca 10:1), ale pro výběrovou komisi byl nápad na pozorování „zelených hrášků“ zřejmě dostatečně dobře promyšlený a originální, a tak tým uspěl.

Předpověď se potvrdila, a to prý ve všech případech, říká Ivana Orlitová. Oficiálně ovšem byl zveřejněno jenom pozorování první z vybraných galaxií, a to v již zmiňovaném časopise Nature. Ta popisuje výsledky sledování galaxie J0925+1403, která podle nich vypouští do okolního vesmíru několikanásobně více ionizujícího UV záření, než naznačovaly starší údaje. Místo jednoho procenta záření z ní unikalo do okolí až osm procent z celkového UV záření v galaxii vznikajícího. Takové množství dokáže ionizovat přibližně 40krát více vodíku, než kolik činí hmota původní galaxie. Existence takových galaxií nám ukazuje, že únik záření z galaxií je možný, a že tedy právě trpasličí galaxie byly nejspíš zodpovědné za proměnu vesmíru v raných dobách.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...