Satelitní snímek hurikánu Katrina z 29. srpna 2005.

Satelitní snímek hurikánu Katrina z 29. srpna 2005. | foto: AP

Hurikány s ženským jménem zabíjejí více. Že by je lidé podceňovali?

  • 4
Ženské hurikány mají v USA na svědomí více životů. Jedna ze studií spekuluje, že by to mohlo být i tím, že je lidé na základě "něžnějšího" jména podceňuji. Ale média studii z velké části špatně pochopila.

Hurikány s ženskými jmény mají ve Spojených státech na svědomí více obětí než hurikány s jmény mužskými. Je to zřejmě kvůli tomu, že lidé podceňují nebezpečí spojené s žensky pojmenovaným hurikánem. Uvádí se to ve studii (v angličtině), kterou vypracoval tým vědců z americké Illinoiské univerzity.

Hurikán Sandy (2012)

Nejničivějšími bouřemi od roku 1979, kdy se pro hurikány začala používat i mužská jména, byly Katrina a Sandy. Jméno Sandy se sice používá pro obě pohlaví, podle výzkumu bylo ale častěji vnímáno jako jméno ženské a také úřady u hurikánu z roku 2012 uvedly, že jde o ženské jméno.

Letošní sezona hurikánů začala v atlantické oblasti v neděli, studie byla vydána o den později v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (známém pod zkratkou PNAS).

Viktor je nebezpečnější než Viktorka

Lidé se častěji rozhodli pro evakuaci v případě, že měl hurikán mužské jméno.

Při šesti různých experimentech s více než tisícovkou testovaných dobrovolníků vědci zjistili, že lidé by se nepatrně častěji rozhodli pro evakuaci při blížícím se hurikánu jménem Christopher, než kdyby se blížila bouře s názvem Christina. Podobně by se rozhodovali při hurikánu Victor než Victoria, Alexander než Alexandra a při hurikánu Danny v porovnání s Kate.

Účastníci výzkumu bez ohledu na to, zda šlo o muže nebo ženy, označili bouře s ženským názvem jako méně nebezpečné. Tedy v souladu s genderovým vnímáním ženy jako "pravděpodobně mírnější a méně agresivní", uvedla spoluautorka studie Sharon Shavittová.

Shavittová nejprve požádala dobrovolníky, aby jménům přiřadili pozici od jedničky do 11 podle toho, jak mužsky či žensky jim znějí. Následně porovnala počty obětí jednotlivých hurikánů od roku 1950. Ukázalo se, že hurikány s největším počtem obětí měly obecně více žensky znějící jméno. "Ženské hurikány" si vyžádaly až pětkrát více obětí než ty s mužským jménem.

Vědci specializující se na výzkum katastrof a hurikánů byli ke studii zpočátku skeptičtí. Po zvážení psychologických aspektů ale někteří uznali její význam. Například podle Susan Cutterové z Jihokarolínské univerzity jsou ale výsledky studie pouhou náhodou.

Vyjádření autorů studie k omylům v médiích

V některých článcích došlo k zásadnímu nepochopení naší studie. Zde je naše vyjádření:

  1. Víme samozřejmě, že hurikány měly od roku 1953 až do roku 1978 pouze ženská jména. Ale naše analýza se zaměřovala nejen na binární kategorie "muž/žena", ale i na subjektivní vnímání "mužskosti a ženskosti" jmen (například ženské jméno Fern je vnímáno jako méně ženské, než ženské jméno Camille). Pokud vezmeme v potaz tato data, dostáváme se ke statisticky významné korelaci. Není také pravda, že by "více lidí zemřelo v hurikánech ještě v době, kdy měly jen ženská jména". Ale v našich datech se nepotvrdilo, že by dříve umíralo v hurikánech více lidí než později.
  2. Další otázkou bylo, zda je vhodné sledovat "přímá i nepřímá úmrtí". Ale myslíme, že i tato nepřímá úmrtí (například nehody na zatopených silnicích) je nutné brát v potaz.
  3. Nemůžeme tvrdit (a ani jsme to netvrdili), že pojmenování hurikánu je důležitější než další faktory, například příprava na hurikán. Ale to neznamená, že bychom evidentní vliv ženských jmen na nepřipravenost měli ignorovat.
  4. Nenavrhujeme, aby se jen na základě naší studie změnil způsob pojmenovávání hurikánů. To necháme na odbornících. Naznačujeme, že tato studie dává dobrý důvod tyto dopady zkoumat. Chceme přispět k lepšímu prozkoumání této oblasti.

Celé vyjádření na stránkách Sharon Shavittové v PDF. Redakčně kráceno.

Od roku 1950 do roku 1952 se hurikány nazývaly podle hláskovací tabulky, kterou používala americká armáda (například Able, Baker, Charlie). Výhradně ženská jména se používala od roku 1953 do roku 1978. Prvním "mužským hurikánem" byl Bob z roku 1979.

Letošní hurikány se budou jmenovat Arthur, Bertha, Cristobal, Dolly, Edouard, Fay, Gonzalo, Hanna, Isaias, Josephine, Kyle, Laura, Marco, Nana, Omar, Paulette, Rene, Sally, Teddy, Vicky a Wilfred. Shavittová a její kolegové upozorňují, že hlavně jméno Dolly je považováno za velmi ženské.

,