HW Týden: Co prozradily laboratoře.

Nejdůležitější a patrně i nejzajímavější událost minulého týdne se nazývala Intel Development Forum. Sešlo se na něm mnoho společností, které předváděly své nové myšlenky a produkty. Další zprávou týdne je krach společnosti ELSA a procesorové novinky od AMD.
ELSA končí

Již delší dobu se hovořilo o problémech německého výrobce grafických karet a dalšího hardwarového vybavení. Poté, co se nepodařilo dohodnout o další podpoře této společnosti, Elsa zažádala o ochranu před věřiteli, což v podstatě znamená konkurz. Splacení dluhu, který je odhadován na přibližně 33 milionů amerických dolarů, tak věřitelé mohou očekávat, až po odprodeji aktiv správcem konkurzní podstaty.

Společnost byla vedle firmy Hercules nejvýznamnějším dodavatelem grafických karet s čipem nVidia v Evropě. Poté, co Hercules začal koketovat s ATI, je to další významná rána evropským pozicím firmě známé výrobou grafických čipů GeForce.

IDF

Od pondělí byla většina zraků odborné veřejnosti, která se zajímá o IT průmysl a především procesory a čipy, zaměřena na Moscone Center v San Franciscu, kde se konala akce Intel Development Forum (IDF). IDF je vždy příležitostí pro mnoho firem, které chtějí nechat světu nahlédnout pod pokličku svých vývojových dílen a případně nechat ohlásit nějakou tu novinku.

Ani tentokrát se filosofie fóra nezměnila. Tak hned první den Intel například předvedl procesor Prestonia, který je určen do serverů a jeho jádro vychází z Pentia 4. Novinkou pak byla čipová sada Plumas, označená E7500, která je právě pro Prestonii určena.

Byly zde také předvedeny první produkty využívající rozhraní Serial ATA, které by se ve volném prodeji měli objevit až v poslední třetině tohoto roku. Hovořilo se však již i o Serial ATA II, jenž by v příštím roce mělo mimo jiné přinést přenosovou rychlost 300 MB/s.

I paměťové technologie se dočkaly novinek. Společnost Rambus, výrobce RDRAM pamětí, předvedla rychlejší verzi současných RIMMů s čipy PC 1066, které přinesou rychlost přenosu 4,2 GB/s. Těšit se lze tedy na 32-bitové RIMMy, které již nemusejí být osazovány v párech, a do budoucna i na RD RAM paměti 64-bitové. Představitele společnosti možná ale rozesmutněl fakt, že Intel hodlá nadále podporovat RD RAM pouze v běžných PC.

Další informací z IDF byl plán vývoje 64 bitových (IA-64) procesorů Intel. Odcházející Ithanium nahradí McKinley až s 3 MB L3 cache, 128 bitovým FSB běžícím 100 Mhz Quad-pumped. Následovat bude v roce 2003 Madison s 6 MB L3 cache a odlehčený Deerfield, který bude nabízen jako alternativa pro méně náročné zákazníky. Rok 2004 má přinést Montecito, vyráběné 0,09 mikronovou technologií.

Co se týká budoucnosti, šéf Intelu řekl, že v patnáctiletém výhledu procesory patrně dosáhnou výpočetního výkonu kolem jednoho triliónu operací za sekundu při 2 miliardách tranzistorů na čipu. Procesory o rychlosti 30 GHz by se měly vyrábět 0,01 mikronovou technologií.

Na IDF bylo předvedeno 4 GHz Pentium 4, chlazené tekutinou a koncept PC společnosti Intel, které bylo osazeno 3GHz vzduchem chlazeným Pentiem 4, a obsahovalo technologii Hyper Threading.

Protiakce pod taktovkou AMD

Na jakési kontraakci k IDF, předvedla společnost AMD svůj první 64 bitový čip ClawHammer, vyrobený 0,13 mikronovou technologií a k němu čipovou sadu AMD 8000. ClawHammer má být určen pro maximálně 2 procesorové systémy. Až 8 procesorů pak má zvládnout SledgeHammer. Prezentovala se tu i firma Broadcom s čipsetem pro serverový Intelový procesor Prestonia.

Dexxa stahuje reproduktory

Reproduktory Speaker 80, které vyrábí společnost Dexxa, mohou způsobit zkrat, popřípadě požár. Jedná se modelové číslo M/A s-LL8, u kterých jsou zmíněné problémy způsobeny kabelovými rozvody. Podrobnější informace o problému a jak tyto produkty vrátit se případný uživatel dozví na bezplatné telefonní lince 0800 142 132.