Google Book Search

Google Book Search

I čeští autoři se mohou hlásit k finančnímu vyrovnání za knihovnu Google

  • 2
Řada inzerátů v českých médiích láká české autory, aby se přihlásili k vyrovnání za díla na Google Book Search.

Autoři literárních děl, která se objevila na Googlu v rámci digitální knihovny této sítě, se mohou přidat ke skupinovému vyrovnání.

To bylo dohodnuto po žalobě, kterou podali ji autoři a vydavatelé v USA, kteří tvrdí, že Google porušil autorská práva. Domáhají se tak odměny za užití svých děl. Společnost Google porušení práv odmítá a předběžně se se zástupci autorů dohodla na vyrovnání.

V inzerátech v tisku a na internetu autory vyzývá, aby se o peníze za zveřejnění svých děl přihlásili. Soud by měl o vyrovnání rozhodnout v červnu. Podmínkou je, že autorská práva spisovatele platí v USA.

Americkým autorským právem jsou chráněna všechna díla, která buď vyšla v USA, nebo je země jejich vydání členem Bernské úmluvy o ochraně literárních a uměleckých děl. Tím je i Česká republika.

Program Google Book Search je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost Google ho spustila v roce 2004, naskenováno už je sedm milionů knih od 20 000 nakladatelů.

Už před několika lety měl Google spor s Cechem amerických autorů a několika nakladateli o to, že by sice například veřejné knihovny měly mít do databáze přístup zdarma, ale autoři by měli dostávat za použití díla honorář. Spor byl přibližně v tomto smyslu loni vyřešen - autoři by měli za přístup k internetu dostávat náhradu, respektive čtenáři mají platit licenční poplatek. Americké veřejné knihovny mají volný přístup, ostatní organizace musí platit.

Dohoda také potvrzuje postavení vlastníků autorských práv a měla by jim umožnit kontrolovat, jak je jejich duševní vlastnictví používáno on-line a umožnit přijímat kompenzaci z on-line přístupu k těmto dílům. Google se také zavázal zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů.

Ve vyrovnání, které se nyní řeší, Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

Informace lze získat na internetové stránce www.googlebooksettlement.com, která zahrnuje obsáhlé informace v češtině. Pokud se autor domnívá, že se na něj vyrovnání může vztahovat, měl by se rozhodnout, zda se ke skupinové žalobě přidá, nebo bude Google žalovat sám.

Google Book Search se už dočkal i české lokalizace a v roce 2007 byl spuštěn tuzemský partnerský program, do digitalizace se tak mohou zapojit i zdejší nakladatelé. Přibývá i organizací včetně knihoven, které nabízejí plnohodnotný přístup do databáze.

Evropskou odpovědí na Google Book Search je Evropská digitální knihovna, která byla spuštěna na podzim. Její ambicí je mít do dvou let více než deset milionů položek v digitální podobě, ať už knih, obrazů, filmů či dalších významných archivních materiálů.