Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize

aktualizováno 
Digitální vysílání zatím funguje pouze zkušebně. Přesto se už nyní, pokud jste v dosahu vysílání, vyplatí uvažovat o koupi některého set-top boxu. Zvláště pokud jste až dosud měli problémy s nekvalitním signálem. Dnes vám přinášíme recenzi dvou šikovných set-top boxů pro nenáročné.
set-top boxy Mustek a Universum

set-top boxy Mustek a Universum

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme poměrně často. A s tím jak se pomalu, ale jistě blíží spuštění ostrého provozu, se jí budeme věnovat ještě intenzivněji. V článku Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo? jsme vás  seznámili s digitálním vysíláním na černobílém televizoru Merkur, který si mnozí z nás ještě dobře pamatují.

Ačkoli v současné době funguje pouze zkušební provoz, již dnes se, pokud bydlíte v dosahu signálu, vyplatí přejít na digitální televizi. Odpadnou vám tak jednou pro vždy starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (TV Praha, Óčko) a navíc můžete své oblíbené pořady pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Do roka a do dne by se mohla navíc nabídka kanálů výrazně zvýšit.

A jaké jsou možnosti?

Více o problematice digitalizace se dozvíte v sekci Digitální televize.

Pokud jste se rozhodli pro digitální televizi, máte jich hned několik. Můžete si pořídit televizor s integrovaným digitálním tunerem, což představuje dost velkou investici, nebo digitální TV kartu do vašeho PC, případně samostatný set-top box. Na trhu je přitom již celá řada set-top boxů. Nejlevnější začínají se svou cenou kolem dvou a půl tisíce korun. Zatímco za nejdražší zaplatíte přibližně patnácti tisíc. Záleží jen na tom, co od něj očekáváte. My se dnes podíváme na ty nejlevnější.

Jedná se o set-top box Mustek DVB-T102 Universum DVB-T 450a. Testovali jsme v malém městě, západně od Kladna, na klasickou venkovní anténu zaměřenou na vysílač Praha-město.

Design, ovládací prvky a zapojení

První ze dvou dnes testovaných set-top boxů Mustek DVB-T102 se svými rozměry 36,0 x 5,2 x 26,0 cm příliš neliší od videorekordéru nebo DVD přehrávače. Výrazným rysem, který vás na první pohled upoutá na zrcadlovém čelním panelu, je ovládání hlasitosti v podobě dvou půlkruhových tlačítek s modře podsvíceným okružím. Ze začátku nám toto řešení připadalo efektní, později se však ukázalo, že v potemnělém pokoji osvětlená tlačítka velmi ruší. Podsvícení navíc nelze nijak vypnout nebo ztlumit.

MUSTEK DVB-T102
Proč ho koupit?
 • více funkcí 
 • prutová anténa v ceně
 • nižší cena
 • Proč ho nekoupit?
 • rušivé modré světlo na předním panelu
 • absence displeje
 • nepříliš ergonomické dálkové ovládání
 • Kdy?
   Již v prodeji
  Za kolik?
  2480 Kč

  Kromě těchto ovládacích prvků naleznete na čelním panelu výrazně vystouplá tlačítka Standby, Setup, Left/PR-, Right/PR+ a Enter. Mustek postrádá jakýkoli displej a místo něj jsou na čelním panelu pouze tři barevné diody Standby/On, Error a Music. Při ovládání se proto budete muset spokojit pouze s menu na obrazovce televizoru.

  Universum DVB-T 450a je proti Musteku výrazně menší (jeho rozměry jsou 25,3 x 4,7 x 13,1 cm). Pohodlně se vám vejde i tam, kam by se jiný AV komponent nevešel. Také po designové stránce se nám Univesum líbí více. Je celkově střízlivější s matnou povrchovou úpravou. Takže na problémy s nežádoucími otisky prstů můžete zapomenout. Pouze přednímu panelu dominuje výrazný displej s červenými číslicemi, který ukazuje na jaký kanál se zrovna díváte. Napravo od něj jsou jiné ovládací prvky na přístroji a to tři malá tlačítka (dolů, Standby a nahoru).

  Pro připojení disponuje Mustek na zadní straně anténním vstupem, průchozím anténním výstupem (IEC 169), videovýstupy Scart (RGB), S-video a audio výstupy stereo a digitální koaxiální výstup. Kromě toho je zde i konektor RS-232 pro případný upgrade firmwaru. Universum nabízí téměř totožné možnosti propojení, pouze má místo videovýstupu S-Video ještě jeden Scart.

  Dálkové ovládání

  Ovladač Musteku, který je poměrně velký, štíhlý a nepříliš ergonomický, kombinuje stříbrné tělo s šedými, zelenkavými, tmavě zelenými a žlutými tlačítky. Proti tomu Universum zvolilo menší, ale buclatější ovladač se světle šedými tlačítky a červeným vypínačem. Kromě nich jsou na ovladači ještě čtyři barevná tlačítka (červené, zelené, modré a žluté) s jakými se setkáváme u dálkových ovladačů televizorů, kde slouží pro ovládání teletextu. Funkcemi jednotlivých tlačítek na dálkových ovladačích se budeme věnovat v následující kapitole.

  Na dálkovém ovladači Mustek naleznete úplně nahoře tři čtvercová tlačítka. První z nich zapíná funkci Progressive Scan, druhé vypíná obraz, což oceníte především při poslechu rádia, a třetí přepíná mezi režimy TV a rádio. Pod nimi je podlouhlé žluté tlačítko Power. Následují numerická tlačítka pro volbu kanálu. Vedle nuly je napravo umístěno tlačítko Game. Set-top box nabízí tři dobře známé, jednoduché hry – Miny, Tetris a Gomoku. Nalevo od nuly je pak Sleep.

  Zbytku ovladače vévodí jak vidíte na obrázku dvě velké skupiny směrových tlačítek. V první z nich naleznete tlačítka Vol+ a Vol- pro regulaci hlasitosti. Dále tlačítka PR- a PR+ pro přepínání kanálů. Tato čtyři tlačítka navíc fungují i jako směrové šipky. Tlačítko OK uprostřed slouží k potvrzení volby. Druhá skupina obsahuje tlačítko Guide pro zapnutí seznamu programů s náhledy. Na jedné stránce přitom může být až devět oken s náhledy. Memory zobrazí zprávu, zda program patří mezi oblíbené a pokud ne tak jej mezi ně zařadí. Pomocí třetího tlačítka EPG se prostřednictvím funkce Electronic Programm Guide (elektronický programový průvodce) se dozvíte, jaký právě vysílají pořad a jaký je program na dnešek i příští dny. Tato funkce však musí být zároveň podporována i televizní stanicí.  Poslední tlačítko Info. zobrazí informace o příslušném kanálu, včetně síly a kvality signálu. Prostřední tlačítko aktivuje teletext.

  Mimo to zde naleznete ještě tlačítka Setup, Return, PR List, Mute pro rychlé vypnutí/zapnutí zvuku a Favorite PR. Tlačítkem PR List se dostanete do seznamu programů, který může obsahovat až 1000 položek a abyste mezi nimi neztratily přehled můžete si pomocí tlačítka Favorite PR označit své oblíbené.

  Z dalších vlastností set-top boxu Mustek DVB-T102 musíme ještě zmínit integrovaný dekodér Dolby Digital. K jeho většímu využití však set-top box postrádá vícekanálový analogový audiovýstup. Jedinou možností pro jeho použití pak zůstává koaxiální digitální výstup. Nesmíme ani opomenout přehledné transparentní menu, které však bohužel není v češtině.

  Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

  Druhý z testovaných set-top boxů Universum DVB-T 450a si na svém dálkovém ovladači vystačí s méně tlačítky. Možná právě proto se nám jeho ovládání zdálo pohodlnější a intuitivnější. Kromě numerických tlačítek pro přímou volbu kanálu, zde naleznete tlačítka Standby a Mute pro rychlé vypnutí/zapnutí zvuku.

  Mezi další ovládací prvky patří čtyři funkční tlačítka vedle numerické klávesnice.  Tlačítko AV  nemá u Firmwaru v. 0.11.1 přiřazeno žádnou funkci.  Tlačítko i EPG vyvolává elektronického programového průvodce, zatímco List aktivuje přehled naladěných kanálů. Z barevných tlačítek fungují pouze modré a žluté  a slouží pro zobrazení informací parametrů stanice. Zelené a červené nemají u FW v. 0.11.1 přiřazeno žádnou funkci.

  Universum DVB-T 450a
  Proč ho koupit?
 • kompaktní rozměry
 • vyšší citlivost
 • jednodušší ovládání
 • Proč ho nekoupit?
 • chybí teletext
 • součástí balení není externí anténa
 • o trochu dražší než druhý model
 • Kdy?
   Již v prodeji
  Za kolik?
  2660 Kč

  Dále jsou zde už jen tlačítka Menu a Exit spolu s  čtyřmi směrovými tlačítky a potvrzovacím tlačítkem OK. Na rozdíl od konkurence jsou prohozena. Horním a dolním se přepínají kanály. Levým a pravým se ovládá hlasitost. Kromě toho tato tlačítka slouží pro pohyb v menu.

  Proti set-top boxu Mustek nenabízí Universum  teletext a hry. Z dalších funkcí, za kterými však musíte do menu, můžeme zmínit oblíbené kanály a  časovač. Posledně zmiňovaná funkce vám umožní nastavit až deset úloh, kdy se receiver automaticky ve stanovené datum a čas automaticky zapne, vypne nebo přepne na požadovaný kanál. Veškeré nastavení je přitom velice intuitivní. Jeho nespornou výhodou je také, že na rozdíl od Musteku nabízí menu v češtině.

  Kvalita signálu

  Třebaže se většinou set-top boxy ve svém výkonu příliš neliší. Mezi námi testovanými výrobky jsme jasný rozdíl zaregistrovali.  

  Jednoznačně lépe si vedlo Universum. Oba set-top boxy bez problémů nalezly multiplex Českých radiokomunikací, vysílaný z vysílače Praha-město a to dokonce i na malou prutovou anténu, která je součástí balení Musteku. Set-top box Universum nás ovšem mile překvapil tím, že dokázal najít i druhý z provozovaných multiplexů, který provozuje společnost CDG a je šířen z Prahy Strahova. Jinak jsme žádný výrazný rozdíl v kvalitě zvuku a obrazu nepozorovali. U set-top boxu Universum nám však obraz i zvuk připadaly přece jen o trošku čistší.  S analogovým signálem se kvalita digitálního příjmu vůbec nedá srovnat.

  Síla signálu se na Musteku připojeného na venkovní anténu, pohybovala v průměru kolem 40 % a jeho kvalita kolem 90 %. Universum neukazuje kvalitu a sílu signálu, ale jeho úroveň a poměr signál/šum. Úroveň signálu se přitom pohybovala mezi 85% až 100%. Otázkou však je na kolik jsou tyto údaje přesné a můžeme se na ně spolehnout. Zvláště, když oba měří jiné parametry. Jako orientační měřítko je to však dostatečné. K přesnému změření síly signálu bychom potřebovali přesné diagnostické přístroje, které jsme neměly k dispozici. Nejjistější proto pravděpodobně bude, když si před zakoupením vlastního set-top boxu nějaký půjčíte a vyzkoušíte jaký máte signál na místě.

  Koupit či nekoupit

  Oba dva set-top boxy obstály na výbornou a neprohloupíte, ať už zvolíte kterýkoliv z nich. Palmu vítězství si však může odnést pouze jeden. Každý má přitom své přednosti i nedostatky.

  Pokud přihlédneme k jeho kompaktnějším rozměrům, střídmějšímu designu, vyšší citlivosti a jednoduššímu ovládání, pak dáváme přednost set-top boxu Universum DVB-T 450a. Za set-top box Universum DVB-T 450a zaplatíte 2660 Kč.

  Mustek na druhou stranu nabízí o něco víc funkcí, má ve výbavě externí anténu a je o trošku levnější. Jeho druhé místo je tedy velice těsné. Cena set-top boxu Mustek DVB-T102 činí 2480 Kč.

   Vlastnosti Mustek DVB-T102 
  Tuner DVB-T:
 • Frekvenční rozsah: UHF / VHF (470 - 862 MHz / 174 - 230 MHz)
 • Úroveň signálu: -20 - -78 dBm
 • Šířka pásma: 7 / 8 MHz při -3 dB
 • Demodulace: COFDM 
 • Vstupy:

  anténní vstup (IEC 169) 

  Výstupy:

  průchozí anténní výstup (IEC 169), RGB (SCART), S-Video, video,  stereo, koaxiál.

  Rozměry:

  36,0 x 5,2 x 26,0 cm 

  Hmotnost:

  1,5 Kg 

  Cena:

  2480 Kč 

   Vlastnosti Universum DVB-T 450a
  Tuner DVB-T:
 • Frekvenční rozsah:174 - 862 MHz
 • Šířka pásma: 7 / 8 MHz
 • Vstupy: anténní vstup (IEC 169)
  Výstupy:

  průchozí anténní výstup (IEC 169), 2x RGB (SCART),  video,  stereo, koaxiál.

  Rozměry:

  25,3 x 4,7 x 13,1 cm 

  Hmotnost:

  0,95 Kg 

  Cena:

  2660 Kč 

  Příští týden vám přineseme recenzi dražšího set-top boxu pro náročnější uživatele -Radix DTE-9000 PRV s integrovaným 80 GB harddiskem.

  Dnes testované přístroje zapůjčil internetový obchod DVBTshop.net.

  Autor:
  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Dvanáctý ročník konference Digimedia
  Digimedia: Česká televize spustí DVB-T2 možná na podzim. DAB je popelka

  Co čeká české televizní diváky v nejbližší době? Jaké možnosti přináší digitalizace vysílání a jakou roli bude hrát ve vysílání rychlý mobilní internet? Šéfové...  celý článek

  O2TV nově spustíte i na Xboxu. Set-top box nepotřebujete.
  Máte doma Xbox? Set-top box k O2TV už kupovat nemusíte

  IP televizi O2TV nově naladíte i na herních konzolích Xbox One a Xbox One S. Jejich majitelé si tak už nemusí pořizovat samostatný set-top box.  celý článek

  Nová Apple TV sází na aplikace.
  Applu se nedaří tajit novinky. Nová Apple TV bude umět 4K i HDR

  Nová generace krabičky Apple TV bude podporovat HDR a umožní streamování filmů ve 4K. Nechtěně to potvrdila přímo společnost Apple.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.