Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

I počítač má nárok na spánek, aneb jak uspat Windows, aby se jestě probudily

Často odbíháte od rozdělané práce na PC? Nebaví vás neustále dokola startovat chod Windows, zvláště když tento krok může zabírat i několik minut? Jednoduše počítač uložte ke spánku a ušetřete tak spoustu času (i nervů) a elektrické energie.

Znáte to, máte rozdělanou práci a potřebujete si na chvíli odskočit na oběd nebo na důležitou schůzku. Ale co s počítačem? Samostatné vypínání operačního systému a opětovné nabíhaní může zabrat i několik minut. A to nemluvíme o uložení rozdělané práce a pozavírání všech aplikací. Co dělat?! Aktivujte si úsporný režim.

Odedneška vás v našem třídílném miniseriálu seznámíme s funkčností a využitelností řízení spotřeby elektrické energie v počítači poněkud blíže. Začneme základními informacemi o tom, jak řízení spotřeby pracuje, pak se podíváme blíže na úsporný režim, v druhém díle vysvětlíme režim spánku a v poslední části seriálu doporučíme dva zajímavé prográmky pro vypnutí celého chodu PC.

Co je u notebooku nutností, u stolních počítačů šetří náklady na provoz. Jde o složitý mechanismus sloužící k úspoře elektrické energie. Proto byl, za výrazné podpory společnosti Microsoft, vytvořen ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) standard, který definuje v systému více stavů. Počítač tak může pracovat na plný výkon s maximální spotřebou energie, nebo naopak s nepatrným výkonem a velmi malým odběrem elektrického proudu. V minulosti jste se mohli ještě setkat také se standardem APM (Advanced Power Management).

Úsporný režim - vlastnosti

Power management - správa napájení

Jde o označení schopnosti počítače přejít po určité době nečinnosti do režimu snížené spotřeby energie. V současné době se o správu napájení stará BIOS spolu s operačním systémem. V minulosti správný chod této funkce zajišťoval sám APM. Samostatnou úsporu energie tak zajišťoval přímo hardware. S novými operačními systémy přišly i nové funkce a byl vytvořen standard ACPI. Přepne-li se počítač do úsporného režimu, BIOS dostane příkaz od operačního systému ke snížení spotřeby napětí v celém počítači. Zaparkuje tak všechny pevné disky, vypne monitor, sníží napětí na procesoru, avšak udržuje životně nutné napájení paměti RAM (Random Access Memory). Počítač je proto stále schopen reagovat na vnější přerušení (klávesnice, myš, síťová karta), pomocí kterého dojde k opětovnému aktivování normálního režim PC.

Pozor: Abyste mohli využívat vylepšené spotřeby PC, je zapotřebí přímo v BIOSu aktivovat některé podpůrné funkce, konkrétně v menu Power Managment Setup. Především to jsou položky IPCA, ACPI a Power Mangment. Více o tomto nastavení se můžete dočíst v seriálu o Biosu.

Úsporný režim

Při aktivaci režimu jsou všechny otevřené dokumenty a aplikace uloženy v paměti RAM, jako by byl systém v normálním provozu, ale ve skutečnosti je většina obslužného hardwaru v hlubokém spánku. Dáte-li podnět k probuzení PC, můžete ve své práci pokračovat během několika vteřin. Výkonné pracovní stroje s dobře nainstalovaným operačním systémem Windows (obzvlášť verze XP), jsou schopné přejít z úsporného režimu do provozního stavu za méně než 2 sekundy. Ano, tak dlouho trvá opětovná aktivace systému. Windows obsahuje algoritmus předávající monitoru, pevnému disku, procesoru a dalším zařízením informace o tom, kdy a jak mají úsporný režim opustit. Algoritmus obnovuje zařízení (hardware) v optimálním pořadí, bez nutnosti čekání na jiné komponenty.  

Úsporný režim - upresnit

Aktivace režimu

Postup je popsán v operačním systému Windows 98 SE. V ovládacích panelech start ---> nastavení ---> ovládací panely, poklepte na ikonu řízení spotřeby. Aktivujete se okno s nastavením napájení. Zvolte schéma, které nejlépe odpovídá způsobu využití daného počítače. Na výběr máte z několika možností dle druhu operačního systému. Vybráním předem nastaveného schématu dojde k aktualizaci ostatních položek v okně, které řídí dění hardware. Druhá položka slouží k určení doby, kdy má počítač přejít do stavu úsporného režimu. Dále pak můžete nadefinovat, po jaké době se má vypnout monitor, deaktivovat pevný disk a aktivovat režim spánku. Záložka "Upřesnit" slouží k určení způsobu chování PC. Můžete tak zatrhnout zobrazení ikony v tray liště (hlavní panel) nebo zapnout funkci dotazu hesla při opětovném probouzení systému. Jestliže máte klávesnici vybavenou nadstandardními klávesami, můžete si nadefinovat tlačítko pro samostatné vypnutí počítače nebo aktivování úsporného režimu.

Využití je zřejmé „úspora energie“. Při správném nastavení tak můžete snížit odběr elektrické energie i o několik desítek korun za měsíc. Počítač máte již zaparkován, a proto se zítra můžeme věnovat nastavení režimu spánku, který se využívá k práci s PC čím dál častěji.

Úspora - díl druhý -->

Autor:
Témata: BIOS, Notebook, OS, software
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

OBRAZEM: Technickou zajímavostí je proklatě krátká lanovka v Chorvatsku

v diskusi nejsou příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 7 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...