IBM - antipirátský konkurent Napsteru?

  • 2
Elektronický gigant IBM vyvíjí systém, který umožní neomezené šíření hudebních souborů přes internet stejně jako Napster, ale zároveň bude chránit oprávněné zájmy vlastníků autorských práv. Vzhledem k podpoře hudebního průmyslu máme před sebou možná obraz budoucího hudebního internetu.

Zatímco Napster se pomalu snaží udělat ze svého systému komerční distribuční síť, existují mnohem vážnější projekty podporované i zástupci hudebního průmyslu. Společnost IBM oznámila, že do jí vyvíjeného systému pro distribuci "digitálního obsahu" zavedla nové prvky, které umožní masové šíření souborů, ale zamezí jeho zneužívání. Tato novinka umožní uživatelům získávat a půjčovat nejen hudbu, ale i knihy a další digitalizovaný materiál pro prohlížení.

To, že se elektronický gigant IBM zaměřil na problém internetového šíření souborů, není žádná novinka. IBM se této problematice věnuje intenzivně několik let a první systém testoval s vybranými uživateli v roce 1999. Spolupracuje přitom s většinou největších hudebních firem, a proto je třeba jeho systém brát velmi vážně. Jedná se možná o budoucí model obchodování hudby na internetu, který využije zkušeností s programy typu Napster.

IBM by chtěla spojit jednoduchý přístup k nejnovější hudbě po vzoru Napsteru se životaschopným mechanismem, který by zajistil oprávněné poplatky nahrávacím společnostem. IBM se netají tím, že systém nazvaný Electronic Media Management System (zkr. EMMS) by vyvinut hlavně proto, aby chránil zájmy hudebního průmyslu.

EMMS umožní internetovým distributorům hudby rozesílat soubory hromadně jako e-mail. Nejzajímavějším rysem celého systému je pojetí ochrany proti nelegálnímu kopírování. Technologie od IBM umožní nastavit různou úroveň uživatelských práv k souboru. Distributor tak může pro určité zákazníky zpřístupnit hudební soubor zcela, jiným umožní pouze poslech ukázky a celý soubor bude zpřístupněn až po zaplacení. Různý rozsah omezení platí nejen pro poslech, ale i další využití, např. vypálení na CD.

Plně se tento systém má projevit v případě kopírování skladeb. Podle IBM by mělo být umožněno uživatelům neomezené kopírování skladeb, tak jak jsme tomu dnes zvyklí u Napsteru. Háček spočívá v zabudovaných omezeních pro další příjemce kopie. Další osoby tak budou moci skladbu přehrát jen jednou, poslechnout 30 sekund nebo také vůbec nic.

Napster a jeho neuvěřitelný úspěch nutí hudební průmysl jednat, a proto se nový systém těší značné pozornosti hudebních firem. Z velkých společností ho podpořily BMG (jediná hudební firma, která se dohodla s Napsterem) a Sony. Zda se jejich očekávání - systém uživatelsky přístupný po vzoru Napsteru, ale s plnou kontrolou vlastníků autorských práv - splní, zůstává otevřeno do budoucnosti. Systém EMMS by měl být podle prohlášení IBM plně k dispozici již během prvního čtvrtletí tohoto roku.


Témata: IBM, MP3, Napster, Sony, technologie