Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Nejrychlejší počítač na světě má IBM

  • 63
Trh superpočítačů ovládá několik firem, které se čas od času vystřídají na vedoucí pozici. Tedy vyrobí systém, který je v tu chvíli nejvýkonnější. V aktuálním žebříčku se to podařilo firmě IBM.

Nový nejvýkonnější superpočítač na světě se jmenuje Sequoia a vyrobila ho firma IBM. Využíván bude především při jaderných simulacích v Lawrence Livermore National Laboratory.

Český superpočítač

"Sequoia poskytne komplexnější chápání výkonu zbraní a související hydrodynamiky a dalších vlastností materiálů za extrémních teplotních a tlakových podmínek," říká podle serveru TechEye Thomas D’Agostino z National Nuclear Security Administration (NNSA).

Ředitel oddělení pokročilé simulace a výpočtů této organizace Bob Meisner vysvětluje, že simulace na superpočítačích bude podporovat úsilí o prodloužení života stárnoucím zbraňovým systémům.

IBM znovu na vrcholu

Tento týden zveřejněný žebříček nejvýkonnějších počítačů světa tak ukázal návrat firmy IBM na čelo pelotonu těchto zařízení. Sequoia totiž podle ČTK provede za hodinu takové množství početních operací, které by 6,7 miliardy lidí s klasickými kalkulačkami zabralo 320 let nepřetržité práce.

V superpočítačovém světě to znamená 16,32 petaflops, což je více než 1,5× vyšší výkon, než jaký má nyní druhý K Computer od firmy Fujitsu. Konkrétně to znamená výpočet 16,32 biliard operací za sekundu.

Nový vládce superpočítačů používá 98 304 výpočetních uzlů a je vybaven 1,6 milionu výpočetních jader a 1,6 petabajtu paměti. To vše bude uloženo v 96 stojanech.

Zajímavé je rozložení superpočítačů podle zemí. V USA mají v první desítce nejrychlejších superpočítačů tři přístroje, Čína a Německo dva a Japonsko, Francie a Itálie po jednom. Pět z těchto deseti superpočítačů vyrobila IBM.

Žebříček 500 nejrychlejších počítačů je publikován každých šest měsíců.