Autonomní mikrobus Ollie s IBM Watson na palubě.

Autonomní mikrobus Ollie s IBM Watson na palubě. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V MHD by mohlo být veselo. Na dotazy cestujících má odpovídat Watson

  • 7
Hannover (Od zpravodaje Technet.cz) - Možná si ještě pamatujete, jak superpočítač IBM rozdrtil soupeře ve hře Riskuj. Postarala se o to umělá inteligence Watson, schopná porozumět přirozené řeči i jí používat. Na hannoverském výstavišti IBM ukazuje, kde všude by se Watson mohl uplatnit.

Největším exponátem expozice IBM je autonomní mikrobus Ollie, který není nepodobný konkurenčnímu projektu od Swiss Post. Vyrábí jej společnost Local Motors, dva testovací kusy jezdí po Washingtonu, jeden v Las Vegas a jeden v Berlíně, kde jej zkouší Deutsche Bahn - což je právě ten exemplář, který dorazil na expozici IBM na CeBit 2017.

Pokud někoho napadlo, že budou cestující moci autonomní mikrobus díky Watsonu ovládat hlasem, bude zklamán. Umělá inteligence není s autonomním řízením vozidla nijak propojena, takže na „dovez mne na nejbližší poštu“ lze zatím zapomenout. Watson je přítomen v podobě displeje (zatím jej během testů zastupuje tablet), mikrofonů a reproduktorů.

Cestující tak budou moci přirozeným hlasem pokládat libovolné otázky a Watson by měl informace vyhledat a přirozeným jazykem odpovědět. „Za jak dlouho budeme na nádraží? Kde je v okolí nejlepší restaurace? Jaké bude zítra počasí?“ V mikrobuse si tak v představě IBM lidé nebudou povídat jen mezi sebou, ale i s umělou inteligencí.

Robot odhaduje věk návštěvníků

S Watson API pracoval například malý humanoidní robot, který mimo schopnosti předvádět „taichi“, odhadoval pohlaví a věk příchozích - jen podle kamer v očičkách.

U pohlaví se strefil (ostatně plešatých žen po výstavišti tolik nechodí), věk přestřelil o 2 - 10 let, což se mi ale stává i v běžném životě, takže to vlastně fungovalo docela dobře. Jde samozřejmě jen u ukázku schopností Watsonu, robot zde nemá žádný funkční význam.

Šaty mění barvu podle nálady lidí na sociálních sítích

Na expozici lze jen těžko minout i svítící šaty, které však nepředstavují vstup IBM do oblasti wereables, mají funkci pouze vizualizační a dekorační. Jsou připojené na výstup Tone Analyzer - opět jde o jedno z API Watsonu - který pročítá příspěvky na sociálních sítích obsahujících zvolený #tag a analyzuje tón (emoční vyznění) daných zpráv.

Pro člověka běžné, pro stroj úkol velmi náročný. Podle emoce aktuálně převažující se měnily barvy na vystavených šatech.