IBM: Revoluce v oblasti PC již brzy!?

  • 6
IBM vyvíjí prototyp zcela nového počítače, kódovým označením MetaPad. Ten je "velký" jako PDA, avšak výkonnostně srovnatelný s desktopem. Z MetaPadu lze navíc jednoduše udělat notebook, PDA či právě pracovní stanici. Zajímají vás podrobnosti? Či jak produkt vypadá?

IBM vyvíjí prototyp zcela nového pojetí počítače. Ten by neměl být větší než PDA, kapacitou a dalšími parametry by se však měl vyrovnat klasickému PC. Jednoduchou manipulací by se navíc z miniPC stal notebook, desktop či PDA IBM MetaPadzařízení.

Přístroj pod kódovým označením MetaPad bude veřejnosti představen až 11. února v americkém Phoenixu.

MetaPad je co do velikosti opravdu titěrný. Délkou 13 centimetrů, šířkou 7,6 a výškou pouhé dva centimetry se tak podobá spíše mobilním PDA zařízením. MetaPad však tato převyšuje výkonnostně; Procesor by měl být z řad Crusoe-5800 s taktovací frekvencí 800 Mhz. Paměť 128 MB RAM, pevný disk 10 GB. Grafická karta osmimegabajtová. Všechny údaje platí pro prvotní model, a zcela jistě brzy dojde k rozšíření výkonnostního potenciálu MetaPadu. Již s uvedenou konfigurací však minipočítač slibuje například plynulé přehrávání filmů či provozování plnohodnotných kancelářských aplikací. Objevily se také informace, že spojením několika Metapadů by mohl vzniknout poměrně výkonný server.
Produkt IBM MetaPad

Jako operační systém byl pro prototyp zvolen Microsoft Windows XP.

V čem však tkví, krom miniaturní velikosti, síla produktu MetaPad? V jeho univerzálnosti. IBM se snaží z minipočítače vytěžit maximum a to je znát; krabička, které je MetaPad podobný, se dá zasunout do kolébky či pouzdra, a rázem vznikne PDA s dotykovou obrazovkou. Notebook se stane z MetaPadu také jednoduše - vsunutím do jakéhosi "těla" přenosného počítače. Vše navíc za plného chodu, produkt není potřeba nijak restartovat.

IBM se zkrátka snaží vyvinout univerzální produkt, který bude součástí každodenního života. Využitelnost coby PDA, notebook či jako klasický stolní počítač po zasunutí do slotu doma či v kanceláři dávají MetaPadu poměrně dobré vyhlídky.

Cena MetaPadu by navíc neměla být IBM MetaPad s dalším produktemdrasticky přemrštěná, pohybovat by se měla okolo 1000 amerických dolarů. Jednotlivé komponenty by také měly patřit k tomu levnějšímu na trhu, například přídavná klávesnice by se měla dát pořídit za nějakých 50 USD.

1000 dolarů je částka, kterou je uživatel běžně vynakládá za PC. Pokud však zatouží po notebooku, částka se násobí, PDA také nějaký ten (deseti)tisíc stojí. A právě na tom byl mohl MetaPad vydělat; uživatel raději zakoupí jeden produkt, ze kterého se dají všechny výše jmenované jednoduše "postavit".

O úspěšnosti produktu, pokud se ten někdy dostane do sériové výroby, však nakonec stejně rozhodne uživatel. IBM zatím spíše testuje zájem o podobná zařízení, a jak se zdá, i přes nepraktičnost notebooku ten stále vítězí a zavedení produktu, který by jej měl nahradit, ještě chvíli potrvá.