Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dostal člověka na Měsíc. Programy pro IBM 360 fungují i po 50 letech

Exkluzivně   19:30aktualizováno  9. dubna 7:47
New York (od zpravodaje Technet.cz) - Sálové počítače byly součástí velkých firem už od padesátých let, ale teprve v roce 1964 došlo k revoluci: na trh přišel první snadno rozšířitelný počítač. Společnost IBM slaví v New Yorku 50 let legendárního systému IBM 360.

Sto let firmy IBM

Od děrných štítků a speciálních počítačů pro sčítání obyvatel přes sálové počítače a mikroprocesory až po umělou inteligenci. Přečtěte si, jakými revolucemi prošla nejstarší IT firma, která zaměstnává přes 434 tisíc lidí po celém světě. 

Během padesáti let mainframe počítače pronikly doslova všude: do továren, bank i do vesmíru. Půl století staré programy přitom prý stále fungují.

V informačních technologiích je za "starou" považována i platforma představená před pár lety. Stoletá společnost IBM ale má několik stálic. Jednou z nich je platforma "mainframe" - jde o označení ohromných a výkonných počítačových systémů pro firmy, banky nebo vládní instituce.

Ač se to zdá neuvěřitelné, na dnešním nástupci této mainframe platformy - IBM System z - stále může firma provozovat původní software, který po padesáti letech bude fungovat. "Je samozřejmě potřeba několika menších úprav, ale dá se říci, že programy napsané v roce 1964 fungují na této platformě i dnes," uvedl pro Technet ředitel IBM System z, Patrick Toole. 

Podle něj to u podobných modulárních platforem ani jinak nejde. Do mainframového řešení investují firmy řádově desítky, většinou spíše stovky milionů korun. Platformu využívají instituce, které musí garantovat neustálou přístupnost služeb. Na platformách IBM Mainframe běží třeba 96 ze stovky největších bank na světě. 

Podívejte se na historii 360

Přestože se za svou padesátiletou existenci dostaly mainframe počítače IBM do velkých firem i institucí po celém světě, nejslavnějším uplatněním stále zůstává nasazení počítačů System/360 při přistání člověka na Měsíci. Pět superpočítačů IBM System/360 (Model 75) tehdy v Houstonu monitorovalo v reálném čase všechny proměnné přicházející z Apollo 11. Přestože se pro jistotu důležité propočty dělaly i ručně, právě výkonný počítač umožnil například až 400krát přepočítat dráhu pro vstup návratového modulu do atmosféry. 

Historie revolučního systému: IBM vsadila všechno

A čím že byl IBM System/360 tak revoluční? "To je dobrá otázka, a je na ni více odpovědí," míní Patrick Toole. "Podle mého to byla především modularita. IBM vyslyšela stížnosti svých velkých klientů, kteří měli tehdy starost o to, zda je práce s počítačem dlouhodobě udržitelná. Sálové počítače jim totiž zabíraly celá patra a čím více dat na nich zpracovávali, tím méně stabilní takové řešení bylo. Modulární architektura systému 360 ale umožnila trvalou rozšiřitelnost a dlouhodobou výdrž. Dnes víme, že to bylo správné rozhodnutí, princip této platformy je používán dodnes."

IBM System/360 umožnil univerzální a flexibilní nasazení díky možnosti rozšiřovat počítačový systém o další moduly, například úložiště dat, klávesnicové terminály nebo tiskárny.

IBM System/360 - hlavní ovládací panel modulárního systému

To ale počátkem 60. let minulého století nebylo vůbec jasné. Softwarový architekt IBM - Fred Brooks - navrhoval v roce 1961 úpravu dosavadní architektury a většina inženýrů z IBM se s ním shodovala. Ředitel Thomas Watson Jr. dal ale přednost radikální, riskantní a revoluční cestě mladého inženýra Boba Evanse. "Šest měsíců jsme se hádali," vzpomíná Brooks. "Já navrhoval něco, co můžeme udělat hned. Evans prosazoval počítač, který by byl hotový až za několik let. Nakonec se firma vydala jeho cestou a ukázalo se to být správným rozhodnutím. K mému nesmírnému úžasu mne Bob Evans požádal, abych novou produktovou řadu řídil. Byl to velký muž," dodal Brooks.

IBM utratila za vývoj nové platformy IBM System 360 pět miliard dolarů (v přepočtu na dnešní peníze je to ještě asi sedmkrát více, tedy přibližne 737 miliard korun). "Doslova tehdy firma vsadila všechny svoje peníze na tento nový systém," zdůrazňuje Toole. 

Výsledek překonal očekávání. V následujících letech se, i díky další miniaturizaci, dostaly počítače IBM do tisíců podniků po celém světě. Nastoupily osobní počítače a dokonce první přenosné počítače (i když z dnešního pohledu se 22kg notebook za přenosný považovat asi nedá). Odhady mluví o de facto monopolu firmy IBM v oblasti počítačových řešení. Společnost i díky tomuto odvážnému kroku nabobtnala do současné velikosti (434 tisíc zaměstnanců po celém světě), podílela se na výzkumech v oblasti fyziky i informatiky, stála u zrodu Internetu.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...