ICQ 2001b ze čtyř úhlů pohledu

  • 8
Nové ICQ s sebou přineslo poměrně dost novinek. Ovšem vyplatí se nahradit program data staršího nejnovější verzí? Co nového přináší a jak bude ICQ asi přijato čtyřmi věkově i profesně rozdílnými lidmi?

O ICQ toho bylo napsáno již hodně. Také na serveru Technet bylo nejpoužívanějšímu messengeru věnováno poměrně dost prostoru. K nalezení je popis funkcí, novinky ve verzi 2001 či webová aplikace ICQ Lite, díky níž nemusí být messenger na počítači vůbec nainstalován, a přesto lze s přáteli komunikovat.
Pojďme se však podívat na novou verzi čtyřmi páry očí - jak bude nové funkce programu asi vnímat teenager, řekněme do patnácti let. Co přinese instalace ICQ 2001 dospívajícímu - studentovi a čím bude užitečný program pro dospěláka, který tráví deset hodin v práci... A na závěr - jak nové ICQ svými funkcemi "bodovalo" u softwarového redaktora.

Nové funkce ICQ

Mnoho nových funkcí bylo již popsáno v článku, který se zaobíral alfa verzí ICQ 2001. Ve zkratce - možnost vkládání grafických emotikonů/smajlíků do textu. Nově je možné nahrát kontakt list z centrálního serveru, není tedy nutné při usednutí za jiný počítač vždy přátele vyhledávat znovu. Novinkou je také možnost nasdílení určitého prostoru na pevném disku. Přibyla také kontrola pravopisu napsaného textu - ovšem nikoli v českém jazyce. ICQ 2001

Nové ICQ očima teenagera

Doporučení rodičům - neradno pouštět dítě "více než mladé" k ICQ! Denodenně totiž přijde i několik spamů, které v drtivé většině odkazují na stránky s pornografickým obsahem. Ostatně i tvůrci programu doporučují ICQ používat až dětem od třinácti let.
Takový třináctiletý klučina si doma ICQ nainstaluje, zláká jej především možnost zasílání grafických smajlíků. Možná jimi bude uchvácen. A protože ještě asi neumí psát všemi deseti a s kamarádem si přes internet vyměňují seznamy vypálených her, ani mu nebude vadit, že na každý smajlík je nejprve nutné kliknout myší, aby se umístil do textu.  Že lze nahrát kontakt list ze serveru, bude omladině jedno. ICQ používá jen doma, po sedmé hodině večerní. Sdílení asi také moc nevyužije, ona cédéčka s warezem či "empétrojkami" se nejlépe sdílejí z ruky do ruky. S pravopisem se dítko nezabývá, ostatně kontrolu češtiny program stejně nepodporuje.
Poměrně velkou možnost nastavení zabezpečení dítko také nejspíš nechá bez povšimnutí.

ICQ 2001b očima studentíka

I zhruba dvacetiletého studenta možnost používání emotikonů uchvátí. Ovšem tak na den dva. Poté zjistí, že "ty grafické nesmysly" jsou stejně jen na ozdobu, a vrátí se k osvědčenému ";-)".
Sdílení souborů už je u takového výrostka jiná. Pravda - adresáře lze nasdílet na pevném disku bez problémů, ale i tato funkce v ICQ se může někdy hodit. Také možnosti nastavení jistě studentík uvítá. Hojně využívaná bude jistě autorizace. Nová funkce, jakou je například Ignore list, do nějž lze natrvalo umístit ty uživatele, od kterých nechci být otravován, jistě také nezůstane nevyužita.
Kamenem úrazu pro studenta bude kompatibilita s ostatními messengery. Pravda, drtivá většina jeho kamarádů používá právě ICQ, ale co kdyby... Také poměrně velká hardwarová náročnost může pozitiva nové verze messengeru rázem zhatit. Proto se uživatel třeba začne pídit po jiném messengeru, a ejhle, zjistí, že existují alternativy jako Odigo či MSN Messenger... Navíc v češtině. ICQ 2001b - možnosti zabezpečení

Messenger v očích - řekněme účetního

I takový pilně pracující člověk si potřebuje občas oddechnout, případně uronit slzičku nad jednáním šéfa. A pokud je ve firmě hodný administrátor, který instalaci ICQ dovolí, je vyhráno. Smajlíci budou možná zajímat sekterářku. Možná si ty roztomilé "ksichtíky" také překreslí na nehty. Možnost nahrání údajů - kontaktů z centrálního serveru bude pracovníku - řekněme účetnímu - celkem ukradená. To samé se dá říct o sdílení dat či možnostech nastavení zabezpečení. Nejspíš se o něco takového ani nepokusí a program budou využívat skutečně jen k čisté komunikaci.

A co takový softwarový redaktor?

Ten samozřejmě messenger nainstaluje mezi prvními za účelem otestování. Smajlíci jej zprvu uchvátí, ovšem po několika vyměněných zprávách zjistí, že jsou zbytečností a ztrátou času. Nastavení zabezpečení jej nadchne, chvilku si s ním hraje... Sdílení souborů nevěří, proto tato možnost zůstane nevyužita. A načítání kontakt listu ze serveru takový redaktor využívá poměrně často, protože k internetu se nepřipojuje pouze v práci.

Tedy závěrem

Někoho nová verze messengeru ICQ nadchne, u jiného zůstane bez povšimnutí. Názor je názor, a tak se i myšlenky zástupců jednotlivých skupin uživatelů ICQ mohou lišit.
Jedno je jisté. Nová verze messengeru to bude mít těžké. MSN Messenger je integrován do nových Windows XP, Odigo zase dominuje svou kompatibilitou s ostatními messengery...