IDF - technologie budoucnosti na dosah

Intel na svém vývojářském fóru představil technologie, které - ač mohou vypadat jako hudba vzdálené budoucnosti - možná do našich systémů dorazí poměrně brzo. Líbil by se vám počítač velikosti mobilu?

Dnes vám představíme nové technologie Intelu: PCI Express, Serial ATA II a Personal Server. První část článku jste si mohli přečíst zde.

PCI Express a ExpressCard

PCI Express je nový typ datové sběrnice, která má nahradit jak dnes už zastaralou PCI (Peripherial Component Interconnect), tak poměrně moderní AGP 8x. Cílem počítačového průmyslu (v čele s Intelem) je všechny sběrnice v počítači sjednotit. Nová sběrnice je velkou konkurencí pro sběrnici HyperTransport, o jejíž zrod se markantně přičinila konkurenční společnost AMD.

PCI Express slouží hlavně jako nástupce klasické PCI a AGP a také je tak konstruována. Nebude spojovat jen jednotlivé bridge na desce, ale bude spojovat i jednotlivé grafické karty, modemy, TV karty, videostřižny a dokonce i ExpessCard (viz dále).

Sběrnice přebírá moderní trend sériového zapojení, které se používá v USB a Serial ATA. Oproti klasické PCI se přenese za jeden hodinový takt méně dat (datová šířka sběrnice je zredukována), ale na druhou stranu sběrnice funguje na mnohem vyšší frekvenci (75x vyšší) - 2,5 GHz. Díky menšímu počtu spojů nebude sběrnice potřebovat složité PCB, čímž se sníží náklady na výrobu.

S novou sběrnici se budeme moci seznámit už příští rok v čipsetu Grantsdale. Čipset nám představí: PCI Express 16x pro grafiku a PCI Express 4x pro přídavné karty (síťová karta, modem atp). Rychlost první je 4 GB (dvojnásobek oproti AGP 8x) a druhá má propustnost 1 GB (7.5x víc než standardní PCI).

Využití 3GIO 

Struktura sběrnice je podobná point-to-point uspořádání u HyperTransportu, protože každé zařízení je na sběrnici napojeno nezávisle na druhých. O chod těchto zařízení se stará switch, který kontroluje tok dat podobně, jako je tomu u síťových switchů. Vedle PCI Express může stále koexistovat stávající PCI, která bohužel s novým standardem není kompatibilní.

Rozšíření PCI Express pro notebooky je ExpressCard. Jedná se o nástupce PCMCIA standardu PC Card, který se taktéž snaží sjednotit komunikaci procesoru s ostatními zařízeními. ExpressCard bude přímo napojeno na čipset a z něj i napájeno (pravděpodobně ze southbridge). Výhodou nového standardu je zvýšení rychlosti komunikace (podobně jako u PCI Express 4x - 1 GB/s), zmenšení počtu pinů (26 pinů oproti 68) a nabídka dvou rozměrů - šířka 34 a 54 mm.

Nástupce PCMCIA - -ExpressCard 

Serial ATA II

Ještě jsme si pořádně nezvykli na Serial ATA 1.0 a už velmi brzo (v roce 2005) se objeví Seria ATA 2.0. Nová verze specifikace bude mít dvojnásobnou rychlost - 300 MB/s. Pokud si pořídíme "hub", tak na jeden kabel budeme moci zapojit až 15 disků (technologie je velmi podobná USB). Zpětná kompatibilita s Serial ATA 1.0 bude samozřejmě zachována.

Personal Server

Intel se čím dál tím více snaží rozvíjet mobilní výpočetní technologie. Po Centrinu či moderním čipu pro PDA s technologií MMX přichází s koncepcí přenosného mini serveru, který je díky své velikosti srovnatelný s mobilním telefonem a vejde se do každé trochu větší kapsy. Personal Server je maličká krabička obsahující čip s datovým médiem (nejpravděpodobněji velkou flash pamětí) a s okolím je spojen pomocí Wireless LAN (802.11b) či Bluetooth.

Intel Personal Server 

Tato krabička bez jakéhokoliv displeje či klávesnice má sloužit jak osobní úschovna informací pro mobilní zařízení, jako jsou např. PDA, mobilní telefony či digitální fotoaparáty, ale i jako server spojující více mobilních zařízení dohromady (může sloužit i jako printserver pro několik PDA).