IFPI - zátah na MP3 sajty

.
Zdá se, že pověstná číše přetekla a nahrávací společnosti již nehodlají nečinně sledovat stále rostoucí počet internetových stránek a veřejných FTP serverů, které nabízejí zcela ilegálně - volně, nebo za poplatek - ke stažení nepřeberné množství populárních hitů nebo dokonce celých CD ve formátu MP3, a tak zcela vědomě porušují autorská práva. Není divu, že se konečně začíná něco dít, vždyť počet ilegálních MP3 souborů dostupných na Internetu se dnes odhaduje na 1.000.000 a ušlý zisk nahrávacích společností nebude také zrovna malá částka. Navíc jejich snadná dostupnost je trnem v oku firmám, které se snaží o jejich legální a placenou distribuci.

Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI), mezi jejíž členy patří i pět největších nahrávacích společností EMI, BMG, SONY, UNIVERSAL a WARNER a dále více než 1400 producentů a distributorů v 70 zemích světa, vydala koncem minulého týdne prohlášení, ve kterém informuje o výsledcích svého tažení proti několika stovkám internetových stránek s ilegálními MP3 soubory ve více než 20 zemích. Tuto akci rovněž podpořila RIAA (Recording Industry Association of America) a BPI (British Phonographic Industry).

IFPI se zaměřila především na uživatele Internetu, kteří zcela vědomě na svých stránkách a FTP serverech umožňují přístup k ilegálním MP3 souborům a na poskytovatele připojení k Internetu (ISP), kteří i přes varovné dopisy umožňují existenci těchto stránek a serverů.

Podle Franka Creightona, ředitele proti pirátské sekce RIAA, se internetové hudební pirátství neliší od výroby ilegálních kopií CD disků. V obou případech se jedná o krádež a vědomé porušování autorských práv. Jako takové by mělo být posuzováno a úkolem RIAA je především chránit autorská práva umělců a nahrávacích společností.

I přes snahu o maximální koordinaci při tažení proti ilegální distribuci MP3 souborů na Internetu jsou výsledky velmi slabé. Přestože prohlášení je velmi dlouhé, počet odstraněných stránek a FTP serverů se pohybuje řádově ve stovkách. Odstraněných ilegálních MP3 souborů jsou maximálně desetitisíce. Oproti již zmiňovanému 1.000.000 je to pouhá kapka v moři. Rovněž počet obžalovaných a odsouzených za ilegální distribuci MP3 souborů se pohybuje řádově v desítkách.

Lze předpokládat, že nahrávací společnosti budou vyvíjet stále silnější tlak na potlačení ilegální distribuce hudby na Internetu. Kromě snahy o udržení svých zisků z prodeje klasických CD, je velmi silnou motivací příprava půdy pro jejich plánovaný vstup na pole on-line distribuce hudby prostřednictvím Internetu.