Lidské letiště Eric Workman jako cíl pro papírové vlaštovky, jejichž házení je tradiční součástí slavnostního ceremoniálu předávání Ig Nobelových cen na Harvardově univerzitě. | foto: ČTK

Potrhlou Nobelovu cenu dostaly myši v prádle nebo drbání na rameni

  • 2
Na půdě Harvardovy univerzity proběhl již 26. ročník udělování žertovných Nobelových cen. Mezi oceněnými je švédský badatel, který napsal trilogii o chytání polétavého hmyzu, nebo egyptský lékař za studii o pohlavním životě krys navlečených do spodního prádla.

Cenu si letos odnesli i organizátoři hry piškvorky, do níž se zapojili mimo jiných čtyři držitelé skutečných Nobelových cen. Laureáti od poroty dostali peněžitou odměnu ve výši deseti bilionů dolarů. Cena byla ovšem vyplacena v prakticky bezcenných zimbabwských bankovkách.

Švéd Fredrik Sjöberg svou trilogii věnoval chytání dvoukřídlého hmyzu pestřenek, známých jako vosičky. Knihu psal patnáct let. „Je to skutečně správná věc, když napíšete knihu o něčem, co doopravdy znáte,“ řekl novinářům Sjöberg, který žije na liduprázdném švédském ostrově. Jeho dílo se ovšem v severské zemi stalo hitem a první díl už byl přeložen do angličtiny.

Egypťan Ahmad Šafik navlékl hlodavce do spodního prádla zhotoveného z polyesteru, bavlny a vlny, aby zjistil, jak různé tkanivo ovlivňuje jejich sexuální apetit. Profesor káhirské univerzity přišel na to, že krysy se spodkami z polyesteru a jeho směsí s bavlnou jsou méně aktivní, zřejmě kvůli vyššímu elektrickému náboji látky. Egypťan doporučil, aby jeho badatelské výsledky byly uplatněny na lidech.

Zajímavý objev ohlásil vědecký tým z německé univerzity v Lübecku. Zjistil, že pokud má pokusná osoba vyrážku na jednom rameni, může se postavit před zrcadlo a ulevit si od svědění drbáním na druhém, zdravém rameni. Postižené rameno zůstane bez újmy a pacientovi je prý lépe.

Thomas Thwaites, vlevo, přijímá Ig Nobelovku za biologii od nositele klasické Nobelovy ceny Erica Maskina (ekonomika, 2007)

Cenu za biologii si odnesly dva laureáti. Jeden z nich Thomas Thwaites, ji získal za protetické doplňky svých končetin, které mu umožnily pohybovat se podobným způsobem jako stádo koz, se kterými trávil čas a zkoumal jejich chování.

Oceněn byl i koncern Volkswagen, který obdržel Ig Nobelovu cena za chemii. „Volkswagen vyřešil problém nadměrného množství znečišťujících látek v emisích, když dokázal automaticky elektromechanicky produkovat méně splodin, když jsou auta testována,“ vysvětluje výbor ocenění..

Letos se nedostalo na žádného laureáta z Česka, jako v minulých letech, kdy byl oceněn tým profesora Jaroslava Flegra za výzkum vlivu koček na psychiku lidí. Vlastimil Hart zase dostal cenu za trpělivé monitorování toho, jakým směrem močí pejskové a zda si u toho všímají magnetického pole Země.

Seznam všech oceněných najdete na této stránce.

Co jsou Ig Nobelovky

Ig Nobelovy ceny se udělují od roku 1991 za potrhlé objevy v různých vědních oborech. Název je odvozen od anglického slova „ignoble“, které znamená „nevážný, nehodný“. Na rozdíl od skutečných Nobelových cen nejsou hodnocením celoživotního díla. Obvykle jsou odměnou za konkrétní článek, nebo práci.

Původně byly určeny pro skutečně špatné a pitomé nápady, ale v posledních letech si ocenění odnášejí spíše vědecké práce, které seriózními vědeckými metodami popisují absurdní témata.

Ig Nobelovy ceny jsou velkým gagem, který si dělá legraci z představy vznešené vědeckosti za použití jejího vlastního materiálu. Ale nejsou v této metodě úplně důsledné.

Mezi Ig Nobelovkami se najdou také ceny „názorové“, které jsou vyjádřením nějakého politického či mravního postoje poroty (tak trochu jako u nás Bludné balvany udělované spolkem Sisyfos). Obvykle jsou kritické, jako to bylo například v případě ocenění pro finanční instituce za jejich chování v roce 2008 nebo letošního ocenění aféry úpravy emisí koncernu VW.

, ,