Indie vypustila sedm družic. Jedna bude hlídat Zemi před asteroidy

  • 13
Marcel Grün pro Technet.cz - Indická raketa vynesla na oběžné dráhy celkem sedm družic najednou. Jsou mezi nimi astronomické minisatelity, první satelit řízený smartphonem, družice pro kontrolu vln na moři, nanosatelit vyrobený studenty, ale hlavně teleskop, který bude hlídat Zemi před asteroidy.

V pondělí 25.února vzlétla z indického ostrova Šríharikota čtyřstupňová raketa PSLV-C20 s nosností až 1 600 kg. Tentokrát vynesla do vesmíru celkem sedm družic o celkové hmotnosti asi 600 kg. Start přitom stojí asi 17 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 335 miliard korun.

Raketa, která od podzimu 1993 provedla už 23 startů (21 úspěšných), vyletěla z kosmodromu Satish Dhawan Space Centre v lokalitě Bengálského zálivu ve státě Andhrá Pradéš, necelých 100 km od Čennaj (dříve Madras).

Družice pro kontrolu vln na moři i ve vesmíru

Hlavním nákladem je indicko-francouzská družice pro dálkový průzkum SARAL  (Satellite with ARgos and ALtiKa) o hmotnosti 409 kg, na níž je vědecká aparatura o hmotnosti 165 kg, konkrétně výškoměr pro přesnou topografii mořské hladiny AltiKa pracující v pásmu Ka, systém pro přesné měření dráhy DORIS na základě Dopplerova principu, laserový odrážeč a ARGOS-3 pro sběr dat z automatických stanic.

Jak naskládat sedm družic do rakety PSLV-C20

Dvě družice jsou kanadské. Především je to Sapphire o hmotnosti 148 kg pro sledování objektů na geocentrických drahách od 6 tisíc do 40 tisíc kilometrů. Je to první satelit kanadského ministerstva obrany. Postavila ho firma MacDonald, Dettwiler and Associates ve spolupráci s ontarijskou společnost COM DEV International of Cambridge a britskou firmu Surrey Satellite Technology Ltd. Vybaven je konvenčním elektro-optickým systémem pro snímkování s objektivem o průměru 15 cm a se zorným úhlem 1,4°, který  bude snímkovat oblast odvrácenou od Slunce. Zaměření je možné s přesností dvou úhlových vteřin.

Astronomické mini-satelity

Indická čtyřstupňová raketa PSLV-C20

Nás nejvíc zajímá družice pro detekci a sledování blízkozemních planetek  a družic na vysokých drahách NEOSSat (Near Earth Object Surveillance Satellite) o hmotnosti 74 kg, kterou  pro Kanadskou kosmickou agenturu postavila firma Microsat Systems Canada Inc. na základě jednotky MMMB (Multi-Mission Microsatellite Bus). NEOSSat je označován jako první vesmírný teleskop určený pro detekci asteroidů (blízkozemních planetek, ale i satelitů a nejrůznějších trosek) blížících se k Zemi. Stránku projektu najdete zde.

Družice má tvar hranolu o rozměrech 1,4 × 0,8 × 0,4 metru, články slunečních baterií jsou rozmístěny na všech volných plochách a dodávají průměrně dostatečných 23 W. V užší stěně je objektiv zobrazovacího zařízení NESSI (Near Space Google Earth Surveillance Imager) o průměru 15 cm, napájejícího dva CCD senzory.

Na dráze je družice ve třech osách stabilizovaná pomocí magnetometru a tří hvězdných čidel. Zamíření objektivu je dosahováno s přesností lepší než pět úhlových vteřin. Snímkování oblohy se provádí během celého oběhu kolem Země expozicemi trvajícími 100 sekund (kapacita paměti stačí až na třídenní provoz, data se na Zemi přenášejí při přeletu nad Kanadou).

Další dvě astronomické "pidi-družice" pro fotometrické pozorování jasných hvězd principiálně vycházejí z koncepce kanadské družice MOST a byly realizovány za podpory Kanadské kosmické agentury.

Astronomická „pidi-družice“ UniBRITE a BRITE pro fotometrické pozorování jasných hvězd

První  z nich je BRITE (BRIght-star Target Explorer) alias TUGSat 1 (Technische Universität Graz Satellit) alias NLS 8.2 alias CanX-3b, kterou postavili v laboratořích (Space Flight Lab.) na institutu UTIAS (University of Toronto Institute for Aerospace Studies) pro aparaturu studentů Technické univerzity ve Štýrském Hradci.

Družice o hmotnosti 7 kg má tvar krychle o rozměrech 20 × 20 × 20 cm. Na jedné stěně je objektiv o průměru 6 cm zobrazovacího zařízení se dvěma filtry (modrý a červený) a hvězdné čidlo. Z tělesa družice se po dosažení dráhy vyklápí rameno s magnetometrem. Na oběžné dráze je družice stabilizovaná ve třech osách(gyroskop  a magnetické cívky). Po testování v Kanadě byla družice dopravena do Indie až letos 19.ledna.

Druhá je stejně velká (nebo spíše malá) UniBRITE (University BRIght-star Target Explorer) alias NLS 8.1 alias CanX-3a, kterou pro Vídeňskou univerzitu postavila stejná laboratoř ve spolupráci s Montrealskou univerzitou. Ve vybavení není rameno s magnetometrem, takže hmotnost je o dva kilogramy menší. Do Indie byla dopravena v listopadu 2012.

Nanosatelit řízený smartphonem

Družici AAUSAT-3 vyrobili dánští studenti podle vzoru CubeSat

Na přibližně stejné dráhy byly vyneseny také dva technologické nanosatelity s předpokládanou životností kolem půl roku. AAUSAT-3 (AAlborg University Satellite) vyrobili dánští studenti, je typu CubeSat o rozměrech 10 ×  10 × 11,5 centimetru. Její hmotnost je 0,8 kg a stabilizují ji magnetické cívky. Družice nese sedm procesorů tří různých architektur, které pracujících ve dvou operačních systémech: freertos a linux. Dvě aparatury testují možnosti přenosu dat ze stanic AIS (Automated Identifications System).

STRaND-1 (Surrey Training, Research and Nanosatellite Development) je kompletně z britské firmy Surray. Univerzitní  tým ji připravil ve spolupráci s firmou SSTL, let je řízen z tamní univerzity. Družice o rozměrech 10 × 10 × 30 cm a hmotnosti 4,3 kg je poprvé řízena neupraveným smartphonem Google Nexus One s operačním systémem Android. Jsou na ní  testovány dva nové pohonné systémy: WARP (Water Alkohol Resisto-jet Propulsion De-orbit Re-entry Velocity Experiment) a pulsní plazmové trysky. Ve vybavení je též fotoaparát s rozlišení 5 megapixelů a palubní magnetometr.

Indický přístup ke kosmonautice znovu ukázal cestu široké mezinárodní spolupráci za finančních podmínek, které jsou dostupné řadě univerzit.