Čínská raketa Šen-čou 2

Čínská raketa Šen-čou 2 - Čínská raketa Šen-čou 2 odstartovala 10. ledna 2001 k letu. Zatím bez lidské posádky. | foto: Profimedia.cz

Indie se chystá dobýt vesmír. V roce 2015 vyšle vlastní posádku

  • 1
Mezi vesmírné velmoci se chystá v následující dekádě proniknout Indie.

Indie chce do roku 2015 vlastními silami vyslat do vesmíru dva lidi. O dva roky později by měla ve spolupráci s Ruskem dopravit na povrch Měsíce nepilotovanou sondu. Ve čtvrtek to ve Vídni podle agentury APA prohlásil ředitel Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) Mádhavan Nair.

Nairovo vyjádření potvrzuje rostoucí indický zájem o vesmírný program.

Pokud by Dillí uspělo s pilotovanou misí, stalo by se po Rusku, USA a Číně teprve čtvrtou kosmickou velmocí, která dokáže dopravit člověka do vesmíru vlastními prostředky. V současnosti Indie vynáší na oběžnou dráhu vlastní i zahraniční vědecké a komerční satelity.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. O čtyři roky později se do vesmíru dostal první Ind na palubě ruské kosmické lodi Sojuz-T-II. Letos v dubnu zaznamenala Indie další úspěch, když jako první země dokázala dopravit do vesmíru deset satelitů na jediné nosné raketě.

Pozadu nechtějí zůstat Číňané ani Japonci

Velkými ambicemi ve vesmíru se netají Čína. Tato země, která se stává ekonomickým obrem, rovněž míří na Měsíc. Před třemi roky někteří přední činitelé jejich kosmické agentury ohlašovali, že tam vyšlou své tchajkonauty v roce 2017.

Japonci spíše počítají s tím, že jejich občané budou létat do kosmu v rámci spolupráce s jinými státy. Japonci nespěchají, nepotřebují si získávat velmocenské ostruhy, stačí jim, když se tam dostanou a rozvinou tam své výzkumy.

,