Intel a Fraunhoferův institut si vzali do parády MP3 kodek - a netradiční tuning je na světě

  • 17
Každý moderní procesor obsahuje sadu instrukcí, které mají dopomoci k efektivnějšímu zpracování multitimediálních procesů. Ve spolupráci s Fraunhoferovým Institutem hodlá Intel přinést kodek šitý na míru procesorům Pentium. Co to bude znamenat pro uživatele?
Patrně nejpopulárnější kodek sloužící ke komprimaci zvuku a hudebních nahrávek se nazývá MP3. Patent na něj vlastní společnost Thomson, respektive jeho divize Thomson Multimedia. Ta vybírá i licenční poplatky za softwarové a hardwarové výrobky, které nějakým způsobem MP3 používají. Vývoj formátu a nových způsobů kódování jsou však v rukou vědců z Fraunhoferova institutu, kteří se zabývají multimédii již více než 15 let. Právě z Fraunhoferova institutu vyšel výrazný konkurent Microsoftího hudebního formátu WMA, kterým je AAC (MPEG-2 AAC), a je leadrem ve vývoji formátu MPEG-4 audio.

MP3 v podání dua Intel a Fraunhoferův institut

Není tedy divu, že společnost Intel začala spolupracovat právě s tímto institutem, na novém MP3 kodeku, který bude optimalizovaný pro procesory Intel Pentium 4. Počítačový procesor je značně složitý organizmus, jehož jednotlivé orgány jsou více či méně známé. Patrně většina z odborněji zaměřených čtenářů ví, že jsou moderní procesory vybaveny sadou multimediálních instrukcí, speciálně vytvořených pro jednodušší zpracování multimediálních požadavků. U procesorů Intel Pentium se tyto instrukce nazvány SSE (aktuálně SSE-2), a právě pro tyto instrukce má být nový kodek doslova „ušit na tělo“.

Intel si od tohoto kroku slibuje výrazné zrychlení kódování zvuku a skladeb do komprimovaného formátu MP3 a chce tak svým potencionálním zákazníkům nabídnout další přidanou hodnotu. Naskýtá se však otázka proč hned volit nový kodek a spolupracovat s cizí společností, když by se mohlo tzv. doma (rozuměj u Intelu) vše vyřešit úpravou SSE instrukcí?

Důvodů se nabízí několik. Jedním z nich je šance vytvořit kvalitnější způsob kódování, které umožní zmenšit současné MP3 skladby ještě o několik (desítek) procent, tak jak se to povedlo u formátu MP3Pro, který je nyní hojně propagován Thomsonem. Dalším důvodem může být složitost úpravy SSE instrukcí, popřípadě nemožnost jejich změny do vydání nové řady procesorů.

Intel také může koketovat s myšlenkou, prosadit nový způsob kódování na trhu na úkor tradičního MP3 kódování a vylepšit tak pozici Pentiu 4. Toho může procesorový gigant dosáhnout velice jednoduše, dá nově vytvořený formát volně k dispozici a nebude za něj chtít licenční poplatky, otázkou zůstává, zda by s nimi Fraunhoferův institut spolupracoval.


Témata: Intel, MP3