Miniaturní počítač s Windows 8.1 za skvělou cenu

Miniaturní počítač s Windows 8.1 za skvělou cenu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Z každého televizoru vyrobí počítač. Intel Compute Stick potěší i cenou

  • 181
Jako první v Česku jsme vyzkoušeli miniaturní počítač Intel Compute Stick s Windows 8.1. Z hloupé televize udělá chytrou a v kapse jej snadno odnesete kamkoli, kde počítač během několika sekund nainstalujete. Nabízí hodně „muziky“ za rozumné peníze.

Intel Compute Stick je miniaturní počítač s Windows 8.1. Stačí jej zastrčit do HDMI vstupu televizoru (nebo projektoru či monitoru), zapojit myš a klávesnici, USB kabelem připojit k napájení a máte k dispozici v podstatě plnohodnotný počítač. Na českém trhu by se měl objevit na přelomu května a června, u některých e-shopů si jej však můžete objednat již nyní. A za velmi rozumnou cenu 4 490 Kč, včetně Windows 8.1 Bing - což není o mnoho více než v USA.

Trochu netradičně začněme odpovědí na jednoduchou otázku: K čemu je taková věc vlastně dobrá? Po otestování nás napadají nejméně čtyři modelové situace, kdy Compute Stick dává smysl.

  • Z jakéhokoli televizoru vyrobí chytrý televizor. Nejenže na něj můžete nainstalovat plnohodnotné mediacentrum, jako Plex nebo Kodi, ale zprostředkuje veškerý dostupný on-line obsah. Například iVysílání České televize, videoportál Stream, půjčovny TopFun a Voyo, nebo různé hudební služby a fotoalba. A jakmile na český trh vstoupí Netflix, budete připraveni.
  • Z jakéhokoli televizoru vyrobí počítač „vše v jednom“. Ačkoli nenabídne žádný dramatický výkon, pro surfování po internetu, on-line komunikaci, webové služby a jednodušší práci v kancelářských aplikacích postačí. 
  • Snadno jej přenesete a zapojíte. Vejde se do kapsy a zapojení je dílem okamžiku. Velmi snadno tak zprovozníte počítač doslova kdekoli, kde najdete zobrazovač s HDMI vstupem a USB napájení. Okamžitě pak máte k dispozici všechny své aplikace a data.  
  • Úsporný počítač pro speciální aplikace. Podívejte se někdy, co je schováno za velkoplošnými zobrazovači, které na úřadech zobrazují aktuální informace, v restauracích nabídky jídel, nebo na letištích časy odletů. Zpravidla je to normální počítač. Na takovéto aplikace Compute Stick výkonově bohatě stačí, při zlomkových nákladech na provoz.

Jedno USB a slot pro microSD kartu

Celý počítač je zamontovaný do malého pouzdra, které buď zapojíte do HDMI vstupu televizoru přímo, nebo dodanou krátkou HDMI prodlužovačkou. Druhou variantu doporučuji, Compute Stick tak nebude mezi vstupy televizoru překážet a jednak snížíte riziko odstínění wi-fi a Bluetooth signálu plechovým šasi televizoru. 

HDMI port můžete zapojit rovnou do televizoru či receiveru, nebo využít krátkého prodlužovacího kabelu.

O napájení se postará přibalený USB adaptér s max. proudem 2A. Napájení přímo z televizoru tak nemůžeme doporučit hned ze dvou důvodů - jejich USB porty nedodají potřebné 2A, takže provoz by byl přinejlepším nestabilní. Operační systém Windows navíc není stavěn na okamžité vypnutí ztrátou napájení, ale je potřeba jej ukončit běžnou softwarovou cestou. K opětovnému zapnutí slouží tlačítko na boku Compute Sticku. 

Na jedné straně naleznete USB port pro připojení periferií, microUSB pro připojení napájení a vypínač.

Počítač je vybaven jedním USB portem, který bude nejčastěji využit vysílačem pro bezdrátový set klávesnice a myši, nebo jiného ovladače. Je to však běžný USB 2.0 port, ke kterému můžete připojit libovolné periferie, jako USB paměť, tiskárnu nebo USB sluchátka s mikrofonem (s vestavěnou zvukovou kartou). Zkusili jsme připojit externí 2,5" pevný disk s požadovaným napájecím proudem 1A. Připojil se, data bylo možné přesouvat, ale jakmile jsme počítač více výpočetně zatížili, nezbylo pro disk dostatek energie a odpojil se. 

Pokud využijete energeticky nenáročná zařízení, nebo zařízení s vlastním napájením, můžete připojit USB rozbočovat a počet vstupů namnožit. Stařičký čtyřportový hub od MSI fungoval bez problémů. Více konektorů Compute Stick nenabízí.

Paměť můžete rozšířit microSDHC (nebo microSDXC) kartou. A rozměry zařízení? 103 x 37 x 12 mm.

Vestavěnou 32GB paměť můžete rozšířit microSDHC nebo micro SDXC kartou o kapacitě až 128 GB. Karta v přístroji zcela zmizí a tak ji při přenášení neztratíte.

O bezdrátovou komunikaci se stará wi-fi karta Realtek RTL7823BS, která si poradí i s rychlým standardem 802.11n, avšak jen ve 2,4 GHz pásmu. Přenosové rychlosti se pohybovaly max. do 35 Mbit/s a při větší zátěži se nám síť několikrát odpojila. Je to však předvzorek, problém může být u finálních kusů odstraněn např. novým BIOSem, nebo aktualizovanými ovladači.  

K připojení periferií můžete využít Bluetooth 4.0. Někteří zahraniční recenzenti s ním měli potíže, u námi testovaného kusu fungovalo bez problémů. 

Čtyři jádra s maličkým větráčkem

Miniaturní počítač pohání úsporný čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F (BayTrail) taktovaný na 1,33 GHz. Neumí hyper-threading, každé jádro tedy dokáže v jednu chvíli zpracovat jen jedno programové vlákno. Ačkoli procesor zvládá 64-bit instrukce, byl instalován 32-bit operační systém. Vzhledem k nerozšiřitelným 2 GB DDR3L operační paměti to však příliš nevadí.

Systém má k dispozici 32 GB eMMC paměti. Pro běh systému a relevantních aplikací stačí, ale je jasné, že jako datové uložiště použijete paměťovou kartu, síťový disk, nebo cloudová uložiště. 

Zklamán bude ten, kdo očekával zcela bezhlučné pasivní chlazení. I velmi úsporný procesor je potřeba uchladit a do maličkého těla se rozměrnější chladič nevešel a samotné malé kovové pouzdro by nejspíše nestačilo. Odvod teplého vzduchu tak zajišťuje maličký ventilátor. Pokud je procesor bez zátěže, točí se pomalu a velice potichu. Při delší zátěži se však roztočí rychleji, a i když je tichý, sviští v uchu nepříliš příjemné tónině. Zpoza televizoru jsme jej většinu času neslyšeli, hlukové pozadí v pražském bytě jej zpravidla přehlušilo.

Výkonem neoplývá, ale na leccos stačí

Pokud o Compute Sticku uvažujeme jako o multimediálním rozšíření televizoru, má výkonu dostatek. YouTube nebo Stream v plném HD rozlišení jel zcela plynule, žádné problémy jsme nezaznamenali ani u iVysílání, Horizon Go nebo dalších služeb. O přehrávání lokálních médií nemá smysl se podrobněji rozepisovat, nenastal žádný problém.

Limitem je pouze rozlišení grafiky, do HDMI výstupu jde maximálně plné HD rozlišení 1 920 x 1 080 obrazových bodů. Ačkoli jsme Compute Stick testovali na SUHD televizoru, více jak plné rozlišení nám systém nenabídl. Vzhledem ke koncepci zařízení se tomu ale nedivíme a nepovažujeme to za chybu.

Pokud se ke Compute Sticku postavíme jako k počítači, výkonu rozhodně na rozdávání nemá. Díky čtveřici jader má Atom i při využití více aplikací při multitaskingu docela pěknou odezvu. Prohlížení internetu, on-line komunikace, webové aplikace a kancelářské programy fungují tak, jak mají. Jakmile je ale potřeba hrubší výkon, například při práci s komprimovanými ZIP/RAR archivy, nebo při editaci fotografií, je jasné, že s tím má úsporný procesor plné ruce práce - na vše si počkáte déle, než jste u moderních počítačů zvyklí.

Pokud někoho napadlo, že by si na ComputeSticku zahrál počítačové hry, musíme jej zklamat - nezahraje. Grafický výkon je velmi slabý. Při běžné práci to nepoznáte, ale renderování 3D grafiky je opravdu pomalé.

Výkonové testy
PC Mark - Home1 027 bodů
PC Mark - Home (Open CL akcelerace)1 030 bodů
PC Mark - Work1 382 bodů
PC Mark - Creative  851 bodů
GeekBench 2.42 313 bodů
GeekBench 3.1 - jedno jádro  779 bodů
GeekBench 3.1 - všechna jádra2 180 bodů
CineBench 11.5 - OpenGL 5,06 fps
CineBench 11.5 - CPU 1,08 bodu
3D Mark - Ice Storm9 971 bodů
3D Mark - Cloud Gate   970 bodů

Ale upřímně, když jsme maličký počítač vybalovali z krabičky, očekávali jsme pomalejší chod systému a aplikací - výsledný výkon byl v podstatě příjemným překvapením.

Malý zázrak, který to nebude mít snadné

Že se v takto malém balení může ukrývat opravdu funkční počítač s Windows 8.1, nám i po skončení testu připadá jako malý zázrak. Zákazník však nebude mít snadné rozhodování. Na trh se žene Asus Chromebit, malý HDMI počítač s operačním systémem Chrome OS od Google. Pokud chce především multimediální přehrávač, může také vyzkoušet mnohem levnější minipočítač Raspberry Pi2 s přizpůsobeným mediacentrem Kodi, nebo Linuxem.

I Compute Stick na trh dorazí ve dvou verzích. Mimo testované konfigurace to bude o zhruba 1 500 Kč levnější verze s 1 GB operační paměti, 8 GB vestavěné paměti a operačním systémem Ubuntu 14.04 LTS.