Vývojová deska Genuino 101. Intel ji představil na Maker Faire Rome 2015. | foto: Intel

Intel představil vývojovou desku pro nadšence. Umí rozblikat kravatu

  • 26
Společnost Intel představila vývojovou desku Genuino 101, od které slibuje rozšíření i ve vzdělávacím sektoru. Pro komunitu nadšenců bude nová levná deska dostupná začátkem příštího roku.

V rámci veletrhu Maker Faire Rome 2015 představil Intel, který celou akci sponzoroval, zcela nový produkt zaměřený právě i na komunitu „makers“. Jedná se o tzv. vývojovou desku Genuino 101 (v USA bude prodávána jako Arduino 101). Postavena je na čipu Intelu s názvem Curie, který byl představen už v lednu tohoto roku na letošním veletrhuCES.

Čip je opravdu malý, Intel jeho velikost rád přirovnává ke knoflíku, což ho spolu s integrovaným akcelerometrem a gyroskopem pro zjišťování pohybu předurčuje k využití ve wearable elektronice. Proto může být překvapivé, že prvním produktem, který využívá Curie v praxi, je tato deska připravená ve spolupráci s italskou firmou Arduino. Ta je v oboru už delší dobu, svou první vývojovou desku uvedla v roce 2005 a v komunitě makerů jsou její výrobky poměrně rozšířené.

Zástupce Intelu na MFR 2015, Josh Walden, spolu s jedním ze zakladatelů firmy Arduino, Massimem Banzim, předvádí novou desku Genuino 101 na úvodní konferenci.

Genuino bylo představeno na úvodní konferenci Maker Faire viceprezidentem Intelu Joshem Waldenem. Jeho prezentace zdůrazňovala především potenciál nové desky pro účely vzdělávání a vedení dětí k experimentům a tvorbě vlastních zařízení.

Jedná se už o třetí vývojovou desku pod taktovkou Intelu. První bylo Galileo z roku 2013, o rok později vydala firma čip a desku Edison, kterou Walden popisoval jako velmi úspěšnou. Jako příklad jednoho z projektů, které s jejím využitím vznikly, zmínil Snowcookie – systém určený pro lyžaře. Skládá se ze dvou senzorů, jednoho pro každou lyži a aplikace pro iPhone, který při lyžování musíte mít v přední kapse bundy. Data ze senzorů pak slouží pro analýzu držení vašeho těla, pohybů apod., přičemž aplikace vám má i poskytovat informace a zpětnou vazbu průběžně do sluchátek.

Kdo to jsou makeři?

Hnutí makerů se skládá z technologických nadšenců, kteří se zaměřují na výrobu vlastních zařízení (namísto upravování již existujících).

Vytvářejí si třeba různé jednoduché roboty, drony a podobně. Pro některé je to pouze koníček, jiní zase chtějí s produkty prorazit a hledají pro ně praktické uplatnění.

Nová deska byla na stanovišti Intelu na Maker Faire přítomna spíše sporadicky – většina vystavených produktů byla postavená na platformě Edison, jelikož ke Genuinu veřejnost doposud nemá přístup. Pouhých několik aplikací tak předvedl sám Intel a byly to především ukázky schopností pohybového senzoru nebo velmi jednoduché přístroje, které by nejspíše mohly stejně tak dobře fungovat se staršími deskami, jen by byly o něco větší.

Mezi ty absurdnější nápady se řadila třeba kravata, kterou nosila většina předvádějících. Byla na ní vidět spousta barevných diod, které různě rozsvěcelo na zadní straně přítomné Genuino – například při houpání kravaty při chůzi. Údajně by se podobný princip dal využít například u hasičů, pro kontrolu jejich fyzického vytížení a jako indikátor, kdy je třeba unaveného pracanta vystřídat.

Kravata osazená deskou Genuino. Vpředu byla řada LED diod, které byly...
Kravata osazená deskou Genuino. Vpředu byla řada LED diod, které byly...

Kravata osazená deskou Genuino. Vpředu byla řada LED diod, které byly rozsvěcována na základě několika módů, jedním z nich bylo třeba postupné zvyšování počtu aktivních diod při pohybu kravaty. Tím se z ní stával jakýsi zvláštní pedometr.

Genuino oproti Edisonu sice nedisponuje možností připojení k wi-fi, ale nabízí Bluetooth – více desek mezi sebou tedy může komunikovat a vytvářet tak určitou síť na principu internetu věcí. Je také modulární a součástí stejného „ekosystému“ jako Edison, může tedy využívat jeho takzvané bloky. To jsou hotové součástky připravené přímo pro tuto platformu třetí stranou a jejich povaha je rozmanitá, od akcelerometrů (který u Edisona integrovaný nebyl), přes proximity senzory, GPS čipy až po detektory různých plynů.

Technické specifikace

  • 32bitový SoC Intel Quark SE s nízkou spotřebou energie
  • 384 kB paměti flash
  • 80 kB SRAM
  • Rozhraní DSP
  • Bluetooth Low Energy
  • Šestiosý senzor s gyroskopem a akcelerometrem

Jednotlivé bloky lze k desce jednoduše připojit, není nutné žádné pájení nebo jiný složitější úkon. Relativně jednoduše tak můžete přidávat takové funkce, jaké pro váš výtvor potřebujete. Mohli byste tedy například několik desek Genuino osadit detektory plynu, naprogramovat je na detekci oxidu uhelnatého, rozmístit na některá místa v bytě a propojit do jednoho systému, který vás bude chránit před otravou.

Nový „model“ je oproti Edisonu také méně energeticky náročný - platí za to ale nižším výkonem. Vzhledem k odlišným specifikacím se tedy nejedná o nástupce, který by měl Edison nahradit, spíše ho doplňuje a cílí na jiné situace a využití. Nakolik se uchytí a kolik zajímavých projektů na něm vznikne, to už má v rukou samotná komunita nadšenců. Novinku budou moci zakoupit v prvním čtvrtletí 2016, kdy má Genuino 101 vycházet ve 160 zemích světa. Měla by mu pomoci příznivá doporučená cena 30 dolarů.