Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přichází chytrá móda. Elektronika bude krásná, na dráty a hesla zapomenete

  17:17
San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Nositelná elektronika musí být krásná, notebooky se zbaví všech kabelů a s technologií RealSense můžete zahodit svinovací metr. Intel v San Francisku představil plány pro blízkou i vzdálenou budoucnost.
Intel Dell Venue 8 běží na procesoru Intel Atom s kódovým označením Moorefield....

Intel Dell Venue 8 běží na procesoru Intel Atom s kódovým označením Moorefield. Pyšní se rekordně malou 6mm tloušťkou a fantastickým OLED displejem s 2K rozlišením. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Intel se první den na IDF úspěšně vyhnul téměř všemu kolem procesorů pro počítače i servery a většinu přednášek a prezentací soustředil na nositelnou elektroniku a internet věcí.

In-earová sluchátka SMS Audio BioSport jsou vybavena pulsmetrem.

Intel nemá s výrobou spotřební elektroniky zkušenosti a tak se spojuje s firmami, které to umí. Sluchátka BioSport, která vytvořil ve spolupráci se společností SMS Audio, jsou jedním z prvních plodů takové spolupráce. 

Obyčejně vypadající in-ear sluchátka BioSport mají integrovaný pulsmetr, při běhu je tak jen strčíte do uší, připojíte je k telefonu a zatímco posloucháte hudbu, sluchátka měří tep a jeho hodnoty zprostředkovávají příslušné aplikaci. Výrobce je přímo určuje pro aplikaci RunKeeper.

Nositelná elektronika musí být zároveň módní

„Když dojde baterie, budu je dál nosit?“ To je podle Matthewa Woolseyho, víceprezidenta obchodní sítě Barneys, klíčová otázka, pokud přemýšlíme o nositelné elektronice jako o módním doplňku. 

„To co nyní zákazníci chtějí by se dalo nazvat chytrou módou. Lidé dnes chtějí nové praktické technologie, ale nechtějí kvůli nim obětovat svůj styl.“ doplnil Greg McKelway, víceprezident skupiny značek Fossil.

Fossil je další značka, se kterou Intel spojil síly v oblasti tvorby nositelné elektroniky. Tento producent módních doplňků je zároveň i významným producentem hodinek, v kategorii 100 až 500 dolarů má osmdesátiprocentní podíl na americkém trhu, z čehož poměrně jasně vyplývá, s jakým produktem z kategorie „wereables“ se Intel pochlubí příště. 

Rozšíření x86 procesorů do nositelné elektroniky i prvků internetu věcí předpověděl během zahajovací řeči ředitel Intelu Brian Krzanich. V roce 2020 bude k internetu připojeno 50 miliard zařízení.

Integrovat elektronické doplňky zkoušel Fossil i dříve, ale podle McKelwaye k tomu v té době ještě nedospěla technologie. Příliš krátká výdrž na akumulátor a velká hmotnost elektroniky neumožnila vytvořit funkční a zároveň dostatečně elegantní produkt. To se prý nyní mění.

Minulý týden byl na festivalu módy Fashion Week v New Yorku představen chytrý náramek MICA, který vytvořil módní dům Opening Ceremony a elektroniku pro něj dodal Intel. MICA je především módní doplněk, na vnitřní straně zápěstí (tam kde mají hodinky přezku) je displej - při zběžném pohledu tak ani nepoznáte, že to není pouze ozdoba, ale i funkční elektronický celek. 

Chytrý náramek MICA je především ozdobou a módním doplňkem. Majitelce by měla dělat radost i v případě, že se vybije akumulátor.

Tuto část s prohnutým displejem by ženy měly nosit na vnitřní straně zápěstí. MICA je zkratkou slov „My Intelligent Communication Accessory“.

MICA sice byla v Moscone Centre k vidění v několika exemplářích, ale vždy pod sklem, navíc zahalena poměrně důrazným informačním embargem. Z různých střípků tak víme, že by měl umět zprostředkovat textovou komunikaci, kalendář, plánovací aplikace a sociální sítě. Nejzajímavějším zjištěním však je, že by se měl obejít bez mobilního telefonu - mělo by to být zcela autonomní, ale k internetu připojené, zařízení. To koresponduje s tvrzením Davida Carvera, víceprezidenta společnosti AT&T, že se připravují na situace, kdy mobilní telefon nebude jednotným přípojným bodem pro nositelnou elektroniku, ale jedno „číslo“ bude uživatel sdílet napříč více zařízeními.

Žádné kabely, žádná hesla

Bezdrátové by mělo být podle Intelu a jeho ředitele Briana Krzaniche (všemi zaměstnanci přezdívaném „bý-kej“, tedy BK) u notebooků a tabletů všechno. Jak veškerá konektivita a datové přenosy, tak napájení. 

Procesor Skylake

přijde již příští rok

Kirk Skaugen potvrdil, že nová generace procesorů Skylake přijde příští rok.

Prototyp ultrabooku s procesorem Skylake, který má v roce 2015 přijít jako...

Prototyp malého ultrabooku s procesorem Skylake při keynote přehrával nativní 4K video.

Mimo zvýšení výkonu při snížení spotřeby elektřiny bude připraven na WiGig konektivitu a bezdrátové nabíjení.

Intel je jedním ze zakladatelů „Aliance for Wireless Power“ a přímo na pódiu jsme viděli jednu ukázkovou instalaci standardu „Rezence“, rezonančního přenosu energie na krátkou vzdálenost. Rezonátor byl umístěn pod pěticentimetrovou dřevěnou pracovní deskou, na kterou stačilo tablet či notebook položit a okamžitě se nabíjel. Přijímač byl buď přímou součástí nabíjeného zařízení, nebo jeho pouzdra, či připínací klávesnice.

O zbylé kabely má nová zařízení připravit bezdrátová technologie WiGig (wireless gigabit). Ta by měla zajistit jak připojení k datové síti, tak i přenos obrazu do monitoru, zvuku do reproduktorů, a komunikace se všemi periferiemi.

Při ukázce na pódiu stačilo položit notebook na stůl kousek od monitoru, který se okamžitě připojil a převzal zobrazení z displeje zařízení.

Rezonanční napájení a nabíjení notebooku a tabletu bylo prezentováno na stejném stole, jako datové přenosy WiGig.

Během roku 2015 by se mělo podle Kirka Skaugena z PC divize Intelu rozšířit biometrické přihlašování k zařízením i aplikacím a odstranit tak potřeba opakovaného zadávání hesel. Velké naděje jsou vkládány do rozpoznávání a analýzy obrazu z kamery, která by podle různých klíčů bezpečně identifikovala uživatele.

Sken duhovky

místo hesla

Během zahajovací řeči ředitele Intelu jsme viděli odemykání telefonu skenem duhovky. To si v praxi umíme představit, stačí se ze zhruba třiceticentimetrové vzdálenosti podívat do kamery zařízení. 

Zajímavou aplikaci této technologie předvedl Sudipto Aich z výzkumného oddělení Fordu. Jmenuje se Mobii a pomocí několika kamer dokáže rozpoznat řidiče a přizpůsobit mu nastavení automobilu, ale může také pomoci s obsluhou vozu. Například ukážete prstem na střechu a vyslovíte „open“ a v tu chvíli se střecha otevře bez toho, abyste se soustředili na hledání příslušného ovladače. 

Zajímavou funkcí je provázání s imobilizérem, pokud vás auto nepozná, nenastartuje. Místo toho systém pošle fotografii majiteli vozu a ten buď jízdu novému řidiči povolí, nebo zakáže (a v tom případě nejspíše zavolá policii). 

Překvapení nakonec: tablet s technologií RealSence 

Prvním tabletem s technologií RealSense bude Dell Venue 8 7000, který se zároveň pyšní titulem nejtenčího tabletu na světě. Tloušťka jeho těla nepřesahuje šest milimetrů. Pohání jej procesor Intel Atom a jeho OLED displej s 2K rozlišením vypadá při úhlopříčce 8,4" fantasticky. 

Je to první tablet s integrovanou technologií RealSense, která pomocí trojice kamer dokáže fotit ve skutečném 3D - měří hloubku prostoru na fotografii. U fotek tak můžete podle hloubky například selektivně upravovat barvy, nebo zpětně přepočítat zaostření.

Navenek se zařízení od běžného tabletu liší jen trojicí kamer v zadní stěně, při fotografování vnímá a měří i celou hloubku scény. Co všechno s tím půjde dělat, to záleží především na vývojářích, kteří budu mít k dispozici příslušné vývojové prostředí (SDK). 

Zatím jsme viděli ukázky grafických úprav a transformací, při kterých bylo možné vybírat, kterých objektů v jaké hloubce se úprava dotkne.

Skvělá je možnost měření reálných rozměrů snímaných objektů, které nemusí být focené v ploše. RealSense má ambice stát se snadným zdrojem modelů pro 3D tiskárny.

Nejzajímavější je zatím možnost měření objektů zachycených na fotografii. To je ideální například při vybírání nábytku do již částečně zařízené místnosti. Jak jsme viděli během prezentace, RelSense by mohly využít například kurýrní služby: aplikace by sama změřila velikost zásilky, nabídla by současnou pozici (podle GPS) jako adresu pro vyzvednutí a odesílatel by tak měl polovinu práce ušetřenou.

Velké plány má Intel i v oblasti takzvaného „internetu věcí“. Na ni se podíváme v samostatném článku.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 21 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 21 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...