Čipy od Intelu najdeme například i v Google TV set top boxech. (ilustrační foto)

Čipy od Intelu najdeme například i v Google TV set top boxech. (ilustrační foto) | foto: Jan Kužník, Technet.cz

KVIK: Intel chystá chytrý televizor pro inzerenty. iOS 6 nebude pro iPad 1

  • 24
Přenosných hraček připojených na internet bude už letos víc než lidí. Sedm miliard zařízení se tento rok připojí k síti. Do roku 2015 to bude už 15 miliard. Intel přišel na to, jak sledovat diváky a dodávat jim přesněji cílenou reklamu. Apple přijde s novými verzemi operačních systémů. KVIK - rychlé zprávy každý den.

Zvěsti kolem Applu

V pondělí večer bude uvedena nová verze operačního systému iOS 6. Podle uniklých dokumentů to vypadá, že nebude podporovat první verzi iPadu a ani třetí verzi iPodu Touch. Technicky pro to není žádný důvod, protože hardwarově je první iPad mladší než například iPhone 3GS, který nový iOS podporovat bude. Uvidíme v pondělí večer.

Další zvěsti hovoří o tom, že na konferenci WWDC 2012, která začíná v pondělí v 19:00 našeho času, Apple představí novou verzi virtuální asistentky Siri pro tablety iPad. Velká očekávání jsou spojena i s operačním systémem Mountain Lion, který na počítačích Apple nyní běží v betaverzi.

Velcí optimisté také očekávají, že Apple v pondělí oznámí vstup mezi výrobce televizorů. O iTV nebo nejnověji iPanelu se šušká už dlouho. Poslední úniky tvrdí, že na konferenci bude k vidění minimálně SDK (vývojové prostředí) pro vytváření aplikací pro velkou obrazovku, která prý Apple dá k dispozici třetím stranám - více zde.

Intel chce také chytrou televizi. Ale trochu jinak

Po svém si představuje chytrou televizi společnost Intel. Podle agentury Reuters má hotový koncept set top boxu pro příjem kabelové televize, který skrze kameru rozpozná uživatele (face recognition) a podle toho mu naservíruje například reklamu nebo vhodné kanály.

Společnost tvrdí, že nebude shromažďovat data o konkrétních divácích, ale bude schopna nabízet reklamu například podle věku a pohlaví. Problém má Intel zatím ten, že se nedokázal dohodnout s žádným velkým poskytovatelem televizního obsahu. Myšlenka přímého sledování uživatelů je zřejmě zatím příliš kontroverzní a navíc se požadavky Intelu neshodují s obchodním modelem většiny poskytovatelů obsahu. 

První set top boxy s předinstalovaným Velkým bratrem by se přitom podle informací, které má k dispozici Reuters, měly objevit už koncem roku. To se však zřejmě nestane.

Gadgetů připojených na internet je víc než lidí

Počet přenosných počítačů a mobilních zařízení s přístupem na internet letos dosáhne počtu sedm miliard. Mobilů, tabletů notebooků, ultrabooků, netbooků, elektronických čteček knih, MP3 přehrávačů a dalších k internetu připojitelných hraček tak bude na světě víc než nás lidí. A bude hůř. Do roku 2015 se počet gadgetů podle společnosti Intel zvýší na 15 miliard. Reálný počet uživatelů internetu se ze stávajících dvou miliard zvýší na tři.

Do roku 2015 se ztrojnásobí objem přenesených dat a přesáhne 4,8 zetabytu ročně. Zeta představuje číslo s 21 nulami.

"Už nyní přes každého z nás denně projdou data v objemu více než jeden GB, za tři roky bude každý uživatel generovat denně více než čtyři GB dat, tedy zhruba stejný objem jako dva dvouhodinové filmy v HD kvalitě," uvedl mluvčí Intelu Pavel Svoboda. V důsledku toho se tak ročně až o 50 procent zvýší objem dat, která bude třeba ukládat.

Za jednu minutu si uživatelé internetu v současnosti globálně stáhnou 47 000 aplikací, proběhne více než dva miliony vyhledávání na Googlu proti 694 000 loni, uživatelé odešlou 204 milionů e-mailů, což je o 32 milionů více než před rokem. A 277 000 lidí se přihlásí na svůj účet na Facebooku.

Zobrazí se šest milionů webových stránek a lidé na YouTube nahrají 30 hodin obrazového materiálu a současně zhlédnou 1,3 milionu videí.

,