Internet Explorer už bude opět výchozím prohlížečem i v evropských Windows. | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Microsoft už nemusí v EU připomínat, že existují i jiné prohlížeče

  • 137
Po pěti letech přestalo platit nařízení Evropské unie, podle kterého Microsoft musel evropským uživatelům dát na výběr, který prohlížeč chtějí nainstalovat. Tzv. „Ballot screen“ nabízel kromě Internet Exploreru i Firefox, Safari, Chrome nebo Operu. Ještě v roce 2013 přitom Microsoft dostal rekordní pokutu za nedodržení výběru po aktualizaci Windows.

„Závazky plynoucí z rozhodnutí EU v prosinci 2009 vypršely a Windows nebude nadále nabízet obrazovku s výběrem prohlížeče,“ oznámil Microsoft v popisu nové aktualizace pro systémy Windows 7 a Windows 8.

Už dříve Microsoft - údajně omylem - tuto obrazovku dočasně zrušil. Dostal za to v roce 2013 rekordní pokutu 561 milionů eur. Více než rok (14 měsíců) nezobrazoval tzv. ballot screen na systémech s aktualizací Windows 7 SP1. Podle Microsoftu šlo o technickou chybu, nikoli záměr.

Podle vyjádření EU (citovaného BBC) bylo opatření úspěšné, jen v prvních osmi měsících si prohlížeč pomocí ballot screen stáhlo 84 milionů uživatelů.

Ballot screen měl napravit křivdu

Ballot Screen ukazoval prohlížeče v náhodném pořadí.

Právě před pěti lety, v prosinci 2009, se Microsoft spolu s EU a zástupci konkurenčních prohlížečů dohodli na vzhledu obrazovky „ballot screen“, která novým uživatelům nabízí možnost stáhnout si a vybrat výchozí prohlížeč.

Přivítali to pochopitelně především konkurenční prohlížeče. Norská Opera, která stížnost (jakožto jediný významný původně evropský prohlížeč) iniciovala, tehdy označila ballot screen za příspěvek k férovější soutěži na poli prohlížečů.

Technický šéf Opery, Hakon Wium Lie, tehdy uvedl, že Microsoft zneužíval svého dominantního postavení na poli operačních systémů k prosazení svého prohlížeče na úkor konkurence. „A ten prohlížeč není právě nejlepší. Takže výsledkem je, že velká část uživatelů skončí s prohlížečem, který je nevyhovující. Brusel se do problému ponořil, a už jenom to trochu pomohlo. Vždyť předtím se Internet Explorer 6 nevylepšoval snad pět let, to je děsivé!“

Po pěti letech je situace odlišná, Internet Explorer má jen 20 %

V roce 2009 ovšem byla situace na poli prohlížečů úplně odlišná od té dnešní. Internet Explorer používalo celosvětově 60 - 65 % uživatelů, a o pět let dříve, v roce 2004, to bylo dokonce přes 90 % uživatelů.

Google Chrome se stal nejpoužívanějším prohlížečem v roce 2012.

Dnes už má Internet Explorer podíl pouze pětinový. Překonal jej prohlížeč Chrome od firmy Google. Nabídl jednoduchou integraci vyhledávače do prohlížeče, rychlost a snadné aktualizace. Internet Explorer už se ze ztráty podílu neoklepal. Stoupající význam mobilních prohlížečů bude nejspíše znamenat další, i když mírnější, propad tohoto prohlížeče, který si ovšem nadále drží druhé místo (Chrome evidentně přebral uživatele nejen Internet Exploreru, ale také jeho rivalu Firefoxu).