Internet se stává dalším bojištěm islámských extrémistů

  • 10
Islámští extremisté se rozhodli rozšířit "svatou válku" proti západu na internetu. Zejména prostřednictvím e-mailů chtějí šířit autentické fotografie a videozáznamy o násilí a dostat tak "teror" až do domácností, napsala dnes agentura AFP.
Za tímto účelem vznikla takzvaná Brigáda mediálního džihádu, jejímiž příslušníky jsou "pravověrní" muslimové, kteří sice rádi nosí zbraně, ale rozhodli se použít jako zbraň videokameru a "odhalit pravdu o tom, co se děje v Iráku".

Skupina vyzývá radikály, aby pomohli rozbít kontrolu "sionistů" nad sdělovacími prostředky a zintenzívnit šíření hrůzných záběrů z teroristických útoků přes internet. Doporučuje před atentáty zfilmovat zblízka vybraný cíl, pak hrůzné následky útoku a prohlášení sebevražedného útočníka.

Brigáda tvrdí, že zahájila mediální ofenzívu již v několika jazycích na asi 1600 internetových diskusních fór. Také prý rozeslala e-maily například s obrázky rozsekaných těl do 60.000 soukromých adres, a to včetně rodin amerických vojáků.

Psychologická válka

Cílem je tak zachvátit děsem nepřátelské zázemí a podlomit jeho morálku. Podle skupiny se tak mají civilisté na západě ovlivnění svými "lživými" médii dozvědět skutečnou pravdu a podlehnout panice.

"Mediální válka je nedílnou součástí války v terénu. Vzhledem k tomu, že nepřátelé kontrolují takřka všechna média, nezbývá svatým bojovníkům, než využívat (internetové) sítě," uvedla brigáda, která tvrdí, že je spojena se Světovou islámskou mediální frontou.

Té právě využívá Al-Káida k šíření obrázků a videosnímků na internetových stránkách. Fronta za poslední dva roky zveřejnila na internetu více než 350 dokumentů například o operacích radikálů v Iráku, v Saúdské Arábii a v Afghánistánu.

Ve středu se na internet dostal film s názvem Top Ten, kde je deset vybraných akcí v Iráku. Na jeho záběrech jsou vidět rozmetaná a zuhelnatělá těla obětí pumových útoků.

Arabské satelitní televize jako Al-Džazíra nebo Al-Arabíja tyto videozáznamy sice často zveřejňují, dávají si ale záležet na tom, aby upozornily, že jejich pravdivost nemohla být ověřena. USA arabské televize opakovaně kritizovaly, že přistupují na hru islámských extremistů.

Brigáda chce, aby komuniké s přihlášením k odpovědnosti za atentát okamžitě doprovázely autentické záběry, které se tak stanou "osudnou ranou pro nepřítele", protože již nebude možné takovou informaci zpochybnit. Radikálové podotýkají, že Američané se netrápí tím, že přijdou o obrněné vozidlo. Více se prý obávají, že ztratí tvář. Proto údajně američtí vojáci okamžitě uzavírají místa útoků a rychle odvážejí zraněné a mrtvé.