Chytrá zařízení, jako například tento hrneček, čeká souboj formátů. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Internet věcí se začíná tříštit. Proti sobě jdou minimálně dvě aliance

  • 68
Jednotný protokol, který by umožnil sjednotit komunikaci jednotlivých prvků tzv. internetu věcí, asi nebude. Proti sobě nyní stojí skupiny kolem výrobců čipů Intel a Qualcomm.

Dvě aliance mají rozdílné přístupy k nově nastupujícímu trendu internetu věcí (IoT). Bude to škoda především pro uživatele, kteří tak budou při výběru chytrých ledniček, praček, termostatů či hrnečků částečně nuceni rozhodnout se pro některou z platforem. Navíc není jisté, jak se rozhodnou firmy jako Apple, které přinášejí vlastní platformu pro komunikaci chytrých zařízení.

Microsoft, který spolupracuje v AllSeen Allianci, připravil softwarovou platformu pro IoT.

Rozkol se projevil tento týden, když Intel spolu se Samsungem, Dellem, Broadcomem a dalšími založili společenství s názvem Open Interconnect Consortium, a v podstatě tak odmítli již fungující organizaci AllSeen Alliance. Ta zatím sdružuje firmy jako Cisco, LG, Microsoft, Qualcomm, Sharp a další.

"Podívali jsme se, jak jsou na tom nyní," řekl serveru Businessweek Doug Fisher, šéf softwarové divize Intelu. "Samozřejmě, pokud by to splnilo naše potřeby, přidali bychom se. Ale jak to nyní chápeme, není to správný přístup. My budeme pokračovat vlastní cestou," vysvětluje založení vlastní skupiny Fisher. Qualcomm se však spolupráci nebrání a rád by slyšel připomínky Intelu.

Qualcomm přitom standard v rámci open-source licenci připravuje už tři roky. Intel svou divzi IoT založil v listopadu  2013.

Souboj formátů

Businessweek se dokonce obává, že by to mohlo vést k podobnému souboji, který v 70. letech sváděly firmy Sony a JVC. Tehdy se prvně zmíněná firma chtěla prosadit s Betamax kazetami, zatímco JVC nabízela o něco méně kvalitní, ale levnější VHS.

Toto přirovnání ovšem nebude to nejlepší. Zatímco v případě videokazet či později Blu-ray a HD DVD se v domácnostech prosadila jen jedna technologie, tady budou případně dva i více standardů fungovat vedle sebe. Je to podobné jako v případě bezdrátového přenášení obrazu, kde vedle sebe fungují standardy jako Air Play, Miracast (wi-fi Direct), WiDi a další. WiDi je navíc od verze 3.5 kompatibilní s Miracastem a i to může částečně naznačovat případný budoucí vývoj v této oblasti.

V případě standardu pro IoT však asi nejdříve bude nutné spojit různé standardy v domácnosti třeba na úrovní centrálního řídícího systému.

I tak bude pro uživatele jednodušší využívat produkty patřící do jedné skupiny. Nebude muset instalovat nic navíc a vše by pak mělo fungovat tzv. bezešvě, tedy rovnou, bez dodatečně přidávaných spojovacích článků.