Internet z nás dělá hlupáky. Přitom si myslíme, že všemu rozumíme

Roztěkanost, povrchnost, neschopnost chápat věci v hlubších souvislostech. Tak na nás podle odborníků působí internet. Jiní oponují, že na verdikt je ještě brzy, internet nám přináší mnoho možností, které mohou vzdělanost naopak prohloubit. Pokud nás tedy nerozptýlí nějaké to legrační video...
Díky internetovým návykům jsme povrchnější a méně soustředění. Na verdikt je ale ještě brzy...

Díky internetovým návykům jsme povrchnější a méně soustředění. Na verdikt je ale ještě brzy... | foto: Profimedia.cz

Mění internet způsob, jakým přemýšlíme?

Každé nové médium budí pozornost laiků i vědců. Jak tato revoluční novinka mění myšlení a chování lidí, ptají se obvykle. A v případě internetu může být odpověď celkem pesimistická: internetový svět vychovává lidi k nesoustředěnosti, zkratkovitosti a povrchnosti.

Tento názor zastává i americký autor Nicholas Carr, který na toto téma už poněkolikáté rozpoutal debatu. Píše, že internet pomáhá proměnit, "předrátovat" naše mozky a vrací nás do stavu, ve kterém se lidé nacházeli v divočině: neustálá připravenost, neschopnost udržet soustředěnost a touha být neustále zabaven vnějšími stimuly.

Jak z nás Internet dělá hlupáky?

Nešvary, které web přivedl k dokonalosti...

Neschopnost udržet pozornost po delší dobu

Vytrhávání informací z kontextu, trivializace

Záměna moudrosti za znalost, vyhledatelnost

Touha být neustále baveni a stimulováni

Uzavírání se do "svých" komunit a mikrokontextů

Pomíjivá a proměnlivá podstata webu nás odrazuje od pečlivosti

Nemusíme trénovat paměť

Ztrácíme schopnost orientovat se v informacích a rozlišovat důvěryhodné zdroje

Méně důkladně čteme, text spíše prolétáváme

Carr odkazuje mimo jiné na studii Patricie Greenfieldové, která analýzou několika desítek odborných prací zjistila, že zatímco některé studie poukazuji na vylepšené prostorové vnímání u pravidelných hráčů počítačových her, velké množství studií konzistentně zjišťuje, že nové schopnosti získávají lidé na úkor kognitivních procesů vyššího řádu: abstraktního vyjadřování, pečlivosti, kritického myšlení, indukčního řešení problémů a představivosti. "Jedním slovem," shrnuje Carr, "internet nás činí povrchními."

Nejde prý zdaleka jen o jednorázové změny, které se týkají jen našeho času stráveného na internetu. Carr ukazuje, že povrchní nejsme jen při pobytu na webových stránkách, ale tuto nově osvojenou povrchnost a nepozornost si neseme i do dalších činností.

"Je užitečné, a hrozivé, porovnat dopady internetu s dopady předchozí informační technologie - tištěné knihy," dodává Carr. "Zatímco internet naši pozornost rozptyluje, kniha ji umí zacílit. Narozdíl od obrazovky nás kniha povzbuzuje k zamyšlení." Jak ovšem upozorňuje jeho kritik, Erick Schonfeld z TechCrunch, webové čtení umožňuje efektivní chápání souvislostí, a "díky hypertextovým odkazům text doslova ožívá ve vztahu k ostatním textům."

Zlatý věk knihy

Carr ale není jediný, kdo se upíná ke knize jako k ideálu vzdělanosti a hluboké znalosti. Neil Postman, známý americký autor a mediální teoretik, ve své knize Ubavit se k smrti (1985) mluví o typografickém věku jako o rozkvětu vzdělanosti a smysluplné komunikace. Zvláště když jej dává do kontrastu s věkem televizním, který směřuje k Huxleyho utopické (resp. dystopické) vizi světa. V té je zábava a konzumace na prvním místě, zatímco jakákoli znalost či zkušenost je trivializována.

Knihovna, knihyČetba knihy je ve skutečnosti pro člověka velmi nepřirozenou záležitostí, na čemž se Carr a Postman shodují se svými kritiky. Aby člověk mohl konzumovat knižní text, musí se například izolovat od vnějších podnětů, zaměřit svou pozornost a držet v paměti právě přečtený text a dávat jej do souvislostí, kontemplovat nad ním. V typografické éře se zrodily knihy, encyklopedie, vědecké časopisy, seriózní přírodně i společenskovědní výzkum...

Postman poukazuje na trivializaci mediálního (a akademického) diskurzu prostřednictvím dominantní televize; demonstruje to třeba na předvolebních debatách kandidátů na prezidenta. V době typografické debatovali kandidáti několik hodin formou dlouhých, propracovaných a předem připravených řečí, apelující na rozum a logickou stavbu argumentu. Asi není třeba zdůrazňovat, že věk televizní klade důraz spíše na vzezření, vystupování, krátké a úderné řeči a jakousi zkratkovitost.

Internet jako bohaté médium plné možností

S Postmanovou kritikou triviality obecně souhlasí i zastánci teze, že internet lidi neohlupuje, ale naopak jim dává možnost být chytřejší než kdy dřív. Clay Shirky se domnívá, že internet dokáže posunout typografickou éru o úroveň výše. "Wikipedia vzala myšlenku recenzovaného vědeckého časopisu a spojila ji s dobrovolníky po celém světě, v globálním měřítku. Stala se nejdůležitějším anglicky psaným zdrojem. Zahrnuje 100 milionů hodin lidské práce, což je ovšem stejný čas, který lidé v Americe stráví sledováním reklam za jeden víkend," poukazuje Shirky na to, že potenciál internetu ještě zdaleka nebyl prozkoumán. Třeba Wikipedia a podobné crowdsourcingové nástroje (schopné využívat "moudrost davu") jsou nepochybně novinkou, která v předinternetové éře nemá obdoby.

Jak nás Internet činí chytřejšími

Celosvětová síť přináší řadu pozitivních dopadů na vzdělanost.

Díky internetu je vzdělání dostupnější a levnější

Je snadné získat o tématu rychlý přehled a dostat se k mnoha rozmanitým zdrojům

Internet umožňuje intenzivnější kontakt mezi lidmi fyzicky vzdálenými

Hypertextová povaha webu umožňuje propojovat informace do souvislostí a snáze je vyhledávat

Možnost publikovat své poznatky má mnohem více lidí

Náklady na vstup do odvětví jsou relativně nízké a mohou tak flexibilně vznikat nové služby a nástroje

Lidé si mohou efektivněji vybírat, co chtějí číst a jakému obsahu budou věnovat pozornost

Lidé si na internet stále ještě zvykají. Nejen proto vedle sebe sledujeme dopady velice pozitivní, a zároveň velmi negativní. Tak tomu bylo ostatně u každé nové technologie. Sigmund Freud si třeba svého času posteskl: "Díky telegrafu se můžu snadno dozvědět, že moje dítě dorazilo v pořádku dalekého města,... ale kdyby neexistovaly železnice, žádné takové starosti jsem nemusel mít." Každá nová technologie má tendenci vyvolat mediální paniku, připomíná Steven Pinker.

"Nová média se ujala z dobrého důvodu. Znalosti (lidstva) rostou exponenciálně, ale naše mozková kapacita nikoli. Naštěstí nám internet a informační technologie pomáhají spravovat, vyhledávat a shromažďovat potřebné informace a údaje v různém měřítku, od Twitteru a náhledů přes e-booky až po on-line encyklopedie".

Na zodpovězení otázky, zda internet přispívá vzdělanosti, či jí škodí, je zřejmě příliš brzy, jak připomíná český psycholog Lukáš Bilka: "Dá se říci, že vědomá a reflektovaná změna (chápání internetu ve vztahu ke vzdělanosti a informacím) v širší společnosti zatím neproběhla. Žijeme v době změny, to je zjevné. Zatím je naše zkušenost příliš afektovaná."

Pravděpodobně nejdůležitější je tedy nenechat se zatáhnout do podobných debat příliš hluboko (nebo naopak příliš povrchně), ale všímat si konkrétních dopadů nových technologií i jejich možností. Je nepochybné, že za pouhých dvacet let jsme objevili pouze nepatrný zlomek toho, co internet nabízí. Na jednu stranu má negativní dopady na vzdělanost a trivializaci znalostí, které si musíme být vědomi. Na druhou stranu dává šanci pro vznik férovějšího a otevřenějšího přístupu k informacím a hodnotné spolupráci.

"Abychom povzbudili intelektuální hloubku, nemá cenu nadávat na Google nebo PowerPoint," uzavírá Steven Pinker. "Zvyk hluboce rozvažovat a analyzovat informace v souvislostech a smysluplně argumentovat, to nepřijde mimochodem. Vyžaduje to speciální instituce (univerzity) a speciální typ činnosti (analýzu, kritiku, debatu). A ty se magicky neobjeví tím, že vám někdo hodí knihu do klína, ani automaticky nezmizí s příchodem internetu."

Zdroje:

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 5 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...