Internetová encyklopedie Wikipedia rozšiřuje aktivity

  • 2
Většina lidí stále asociuje předponu Wiki pouze s encyklopedií Wikipedia. Existuje ovšem více projektů s mezinárodní reputací na stejném základu. Jedním z nich je i Wikinews, který stále čeká na své logo.

Ve zkratce znamená předpona Wiki několik společných vlastností. Za prvé jsou všechny Wiki- projekty spravovány neziskovou nadací Wikimedia Foundation. Vzhled jednotlivých projektů je podle možností sjednocený a zároveň se všechny nesou ve znamení neziskovosti. Klíčová je ale skutečnost, že každý se může podílet na vytváření obsahu.

Historie projektů Wiki- začala roku 1999, kdy se zrodily první myšlenky na vytvoření „volné“ internetové encyklopedie. V roce 2000 si již uživatelé mohli pročítat první příspěvky encyklopedie Nupedia a rok později zahájil svou existenci spřátelený projekt Wikipedia se stejným cílem. Krátce nato vznikly dokonce další jazykové mutace, hlavně francouzská a německá, což předznamenávalo další vývoj.

V dalších letech téměř geometrickou řadou rostl počet článků i jazykových mutací až ke dnešním cca 1 100 000 článkům ve více než 105 jazycích, v čemž si nezadá se žádnou jinou encyklopedií. Mezitím ovšem zanikl mateřský projekt Nupedia a byla založena nadace Wikimedia Foundation společně s dalšími projekty Wiki-, sesterskými projekty Wikipedia, které má za úkol sdružovat. Nejnovějším přírůstkem bez delší historie je projekt Wikinews, který by se měl stát navštěvovaným zpravodajským serverem.

Wikipedia (www.wikipedia.org )

Wikipedia je výstavní skříní nadace Wikimedia. Svou koncepcí má velice blízko klasickým encyklopediím, ovšem s tím rozdílem, že počet autorů je víceméně neomezený a obsah není centrálně řízený, pouze kontrolovaný. Zároveň v jednotlivých článcích naleznete odkazy na související články a na internetové stránky.

V současné době se anglická Wikipedia chlubí 419 697 články, její česká verze, „Wikipedie“, pak poněkud skromnějším 4061 článkem. Častým jevem je zde vandalismus, který nutí zavádět zmíněná kontrolní opatření - někteří uživatelé jsou schopni bezdůvodně smazat obsah nejvyhledávanějších článků nebo porušovat autorská práva.

Alternativy:

http://www.encyclopedia.com
http://www.britannica.com
http://encarta.msn.com

 

Wiktionary (www.wiktionary.org)

Wiktionary představuje mnohojazyčný slovník, založený v prosinci 2002. Kromě překladů do moha jazyků ukazuje i slova příbuzná, synonyma nebo etymologii slova. Třebaže potenciál webu je docela velký, uživatelé se do editace s příliš vervou nehrnou. 51 176 záznamů sice může znít povzbudivě, ale slovní zásoba angličtiny je nepoměrně bohatší. Nemluvě o pouhých 57 záznamech v českém Wikcionáři. Pro účely, k nímž by měl Wiktionary sloužit, je tedy lépe použít komerčních a jednotně vyvíjených produktů.

Alternativy:

http://babelfish.altavista.com
http://slovniky.centrum.cz
http://www.eurotran.cz

Wikiquote(www.wikiquote.org)

Wikiquote je projekt založený teprve v červenci 2004 s úkolem shromažďovat citace všech druhů – od citátů historických nebo vědeckých osobností, přes lidová rčení a pořekadla až po slavné pasáže literárních či filmových děl apod. Naleznete zde tedy např. citáty z 1984 nebo Červeného trpaslíka, poslední slova Karla Marxe před smrtí nebo známé jazykolamy. Celkový počet stran s citáty je v případě anglické verze 2173, ovšem počet samotných citací lze počítat nejméně v řádu stovek tisíc - česká verze s 9 stranami citací je zatím spíše jen v plenkách.

Alternativy:

http://www.citaty.cz
http://www.quoteland.com http://www.quotationspage.com

 

Wikisource (www.wikisource.org)

Wikisource založené ke konci roku 2003 se soustřeďuje hlavně na shromažďování zdrojových historických dokumentů, leckdy knih, a někdy se tedy kříží s WikiBooks. Wikisource nabízí 6464 dokumentů a nechybí mezi nimi Bible, významné řeči amerických prezidentů, Aristotelovy práce, Mein Kampf Adolfa Hitlera nebo Ženevské konvence, z českých textů pak např. provolání ÚV KSČ z 1968, prohlášení Charty 77, Zakládací listina University Karlovy nebo Ústava České Republiky. Výběr je tedy poměrně rozmanitý.

Alternativy:

http://digital.library.upenn.edu/books
http://promo.net/pg

 

Wikibooks (www.wikibooks.org)

Wikibooks bylo založeno v půli roku 2003 a shromažďuje „volné“ psané materiály, na něž se nevztahují autorská práva nebo taková, jež umožňují jejich volnou publikaci. Počet textů je 5415, ale jejich charakter není nijak poutavý. Většinou jde spíše jen o technické manuály, příručky nebo výtržky z knih - role Wikibooks je tedy v tomto ohledu leckdy nahraditelná Wikipedií, navíc obsah neodpovídá názvu, protože knih je na Wikibooks opravdu minimum.

Wikinews (www.wikinews.org)

Wikinews je zatím posledním počinem Wikimedia Foundation, který ještě ani nedospěl do finálního stadia. V budoucnu by mělo jít o zpravodajský server s velkým množstvím aktuálním článků a témat různých názorů. V současné době čítá pouze 171 článků, ale je nutné vzít na vědomí, že pouhá betaverze byla veřejně uvedena tepve před týdnem. Kromě přidávání článků jsou uživatelé nabádáni i k vytvoření návrhu loga. Své logo můžete do soutěže začlenit na http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikinews/Logo .

Alternativy:

http://www.idnes.cz
http://www.cnn.com
http://news.bbc.co.uk