Internetový vyhledávač pro chudé - jak bude vypadat?

  • 8
MIT vyvíjí vyhledávač, který má sloužit převážně internetovým uživatelům z rozvojových zemí. Ti si nemohou dovolit vysedávat hodiny na internetu a právě pro ně je určen vyhledávač TEK. Jak bude fungovat?

Vědci z Massachusettského institutu technologie (MIT) vyvíjejí vyhledávač, který bude určen primárně pro internetové uživatele s pomalým připojením. K takovým surferům patří v nemalé míře lidé z rozvojových zemí, kteří nemají prostředky na to, aby u internetu seděli několik hodin denně a hledali odpověď na svůj dotaz. Hledání sociálně slabších v internetu by mělo být již brzy o mnoho jednodušší a hlavně levnější. Stačilo by dotaz odeslat do "centrály", která vyhledá nejvhodnější odpovědi a do 24 hodin je zašle zpět na e-mail žadatele.

Projekt se jménem "Time Equals Knowledge" (TEK) je podle profesora Samana Amarisingha z MITu určen právě lidem z chudých zemí. Uživatelé z vyspělých zemí mají levný a rychlý internet a nalezení dotazu je otázkou chvíle, která moc nestojí. Lidé z rozvojových zemí tyto možnosti ovšem nemají - brzdí je pomalá rychlost a mnohdy i vysoké poplatky za připojení. Profesor Amarisinghe kalkuluje s tím, že uživatelé z chudších zemí rádi vykoupí rychlost časem, a právě na této myšlence bude nový vyhledávač postaven.

Jak bude TEK fungovat?

Princip fungování získávání informací je jednoduchý. Uživatel specifikuje svůj dotaz do e-mailu, který následně odešle do "centrály", tedy do laboratoří MITu. Tamní počítače by měly dotaz následně vyhodnotit a na internetu nalézt odpovědi, z nichž by se měly za pomoci stroje vybrat pouze ty nejrelevantnější. Výsledek následně bude odeslán uživateli, který by tak platil pouze minimální prostředky za připojení.

Betaverze TEKu by měla být představena již příští měsíc. Program nebude ke stažení, nýbrž se bude distribuovat na CD-ROMech.

Samotná myšlenka zasílání dotazů e-mailem a jejich následné vyhodnocení není nová. S něčím podobným koketuje i nejnavštěvovanější vyhledávač Google. Ten ostatně před několika měsíci zavedl možnost zaslání konkrétní odpovědi na danou otázku. V tomto případě ovšem nevyhodnucují dotaz počítače, nýbrž lidé. Za zodpovězení se však platí, a to řádově několik dolarů, podle rozsahu otázky.