Invex - den čtvrtý

Čtvrtý invexový den byl opět ve znamení tlačenic. Konala se antivirová konference popisující stav virové problematiky. Slavnostní finále zažili tři autoři nejlepších výukových programů. Vyhlášeny byly také výsledky soutěže Křišťálový disk.
Čtvrtý invexový den byl opět nabit tiskovými konferencemi na řadu témat. Večer se konalo vyvrcholení celého Invexu - slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Křišťálový disk. O tuto cenu se utkalo celkem 31 nominovaných exponátů. Z firem účastnících se vyhlášení je devatenáct českých a dvanáct zahraničních. Výsledky nalaznete v samostatném článku. V samostatném článku naleznete také videa a zprávu z tiskové konference Tomáše Engeho.

Především moderní výukové metody byly tématem odborné konference nazvané "Orbis Pictus 21. století". Ta byla také v přímém přenosu přenášena přes internet.
Představitelé škol, kteří se konference také zúčastnili, se zajímali především o to, jaké vybavení se jim v rámci projektu Internet do škol dostane a jak bude dále postupovat vzdělávání učitelů. Výsledek projektu dle odborníků závisí především na aktivitě škol i přístupu k využití informační techniky.
Dle Vadima Petrova, člena Koordinačního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou společnosti Autocont a Český Telecom, které soutěž na dodávku výpočetní techniky do škol vyhrály, na projekt připraveny.
Skutečný stav s výpočetní technikou bude zjišťovat 200 oblastních manažerů. Každý z nich bude mít na starost třicet škol. Některé školy totiž z očekávání, že od projektu dostanou další výpočetní techniku, skutečný stav svého vybavení záměrně zatajují.

Celý čtvrteční den se konala antivirová konference. Jejím hlavním cílem bylo popsat stav virové problematiky v České republice.
Na konferenci zazněla také pravidla, která poslouží jako vhodná prevence před počítačovými viry. Základní pravidlo pro bezpečnost je neotvírat neznámou poštu, průběžně zálohovat data a včas aktualizovat antivirový program. Dle slov Pavla Baudiše, viceprezidenta společnosti Alwil, která je výrobcem antivirového programu AVAST, se většina virů v současné době šíří elektronickou poštou. Tímto přenosem lehce dochází k epidemii, kterou viry působí.
Zaznělo také, že v českých společnostech je virové problematice věnováno méně prostoru, než je záhodno. Kvůli ne moc často aktualizujícím administrátorům a nepříliš znalým uživatelům, kteří otevřou prakticky každý příchozí e-mail, tak dochází právě v této oblasti k největším škodám.

V pavilonu A se od třinácti hodin konalo slavnostní finále soutěže Baltík + Baltazar 2001 a následné předání cen.
Ve finále předváděli autoři tří nejlepších programů vytvořených v programovacím jazyku své výtvory. Porota, která výsledky hodnotila, byla tvořena z řad učitelů základních, středních i vysokých škol.
Hodnotily se dvě kategorie - do patnácti a nad patnáct let a výsledky dopadly takto:

V katetorii do patnácti let se obsadila dvě druhá místa, a to hrou Walker poklad Atlantidy a programem Lodní bitva.
První místo a notebook Toshiba Satellite získal se svým programem nazvaným Graf, který znázorňuje meteorologické údaje Martin Veškrna.

V kategorii nad patnáct let se na třetím místě umístil Marek Blahuš se svojí Simulací elektrických obvodů.
Na druhém místě skončil Tomáš Bořil se svojí "nástavbou" programu Baltík. První místo a notebook Toshiba Portage si odnesl jediný zahraniční tým v celé soutěži, slovenská parta SGE se svojí strategickou hrou a editorem k ní.

Předposlední den veletrhu byl znát především na všudypřítomných propagačních letácích. Uklízet po ukončení jedenáctého veletrhu bude jistě co ještě dlouhou dobu.