Obyčejná rybářská bárka zničí dokonalou válečnou loď. Tajné plány Íránu

  12:12
Nevinný rybářský člun se může v okamžiku změnit v explodující nálož. Íránské islámské revoluční gardy plánují asymetrický způsob boje. Vyplývá to z vojenských plánů gard, které unikly na internet.

Torpédoborec USS Cole poškozený výbušným člunem. | foto: Wikimedia Commons

Americký křižník Port Royal pluje klidnou osmnáctiuzlovou rychlostí Hormuzským průlivem, oddělujícím od sebe Ománský a Perský záliv. Je jednou z mnoha válečných lodí střežících bezpečnou plavbu plně naložených tankerů touto strategickou obchodní tepnou. Pozorné hlídky obhlížejí obzor. Vtom ze shluku mírumilovně vyhlížejících rybářských člunů vyrazí rychlá malá loď. Než stačí posádka křižníku zareagovat, na palubě útočícího plavidla se zableskne. O pár vteřin později Port Royal uprostřed trupu s hromovým rachotem zasáhne raketa a exploduje uvnitř trupu. Vyšlehnou plameny. K dovršení všeho do trupu narazí i rychle se řítící člun a výbušniny, kterými je napěchovaná jeho příď, dílo zkázy dokonají.

Těžce poškozený křižník musí odplout k opravám v domácích loděnicích. Válečná loď vyzbrojená nejmocnějšími zbraněmi a pokročilými technologiemi byla vyřazena ze služby obyčejným výbušným člunem podobným těm, které chtěl v předminulém století ruský poručík Stěpan O. Makarov posílat proti zakotveným tureckým lodím.

Revolučním gardám pomohl Wall Street Journal

Tak nějak mohl vypadat černý scénář, který se důstojníkům amerického válečného námořnictva honil hlavou při čtení článku dobře informovaného blogu Good Morning Iran. Ten přinesl informaci o tom, že na sociální síť Twitter unikly plány íránských Revolučních gard. Tato "ozbrojená složka islámské revoluce" připravila útoky na americká válečná plavidla v Hormuzském průlivu. Plánku se vzápětí ujal David Cenciotti z hojně navštěvovaného webu The Aviationist a svět se dozvěděl o taktice gardistického toku. Jeho hlavními body jsou:

  • útok raketových člunů maskovaných jako rybářské lodice
  • následné útoky íránských ponorek
  • koordinované útoky íránského letectva a raket z pozemních základen
  • omezení manévrovacího prostoru amerických válečných lodí minami

První reakcí bylo jisté zklamání. Od revolučních gardistů se všeobecně očekávají překvapivá řešení taktických situací, ale jejich plán ve skutečnosti není nic jiného než kopie starší infografiky deníku Wall Street Journal. Ale to nic nemění na tom, že jde o plán, jehož uskutečněním by Íráčané americkému námořnictvu způsobili značné nepříjemnosti.

Rychlé čluny vyzbrojené účinnými raketami se skutečně mohou velmi snadno maskovat za rybářské lodě, kterými se to v Hormuzském průlivu jen hemží. Američané by museli rybáře kontrolovat člun po člunu. To se jeví jako prakticky nesplnitelný úkol. Loděk se na malém prostoru ostře sledovaného průlivu plaví denně stovky a každá z nich se kdykoliv může změnit v nebezpečného útočníka.

Žhavý Hormuzský průliv

150 kilometrů dlouhý a v nejužším místě 54 kilometrů široký Hormuzský průliv je ve skutečnosti strategickou tepnou, kudy na palubě obřích tankerů proudí zhruba pětina světové spotřeby ropy denně. V posledních letech je Hormuzský průliv považován také za jedno z míst, kde je vysoce pravděpodobný vznik ozbrojeného konfliktu. Situace se vyhrotila především v souvislosti s mezinárodními sankcemi proti vládě bývalého íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda a neuklidňuje se. Na bezpečnost obchodní plavby tu neustále dohlíží mezinárodní operační svazy válečných lodí. Jejich jádrem jsou plavidla loďstva Spojených států, která by také mohla být primárním cílem útoku íránských revolučních gard.

Raketových člunů navíc Írán v různých typových řadách provozuje více než stovku. V jejich výzbroji mohou být kromě protilodních střel Kowsar a Nasr také lehké, ale účinné střely, které lze vyrábět v podstatě na koleně. Jak navíc ukázal případ torpédoborce Cole, který byl v roce 2000 vážně poškozen výbušným člunem teroristů, není nic snazšího než napěchovat vcelku libovolné plavidlo trhavinami a namířit ho na cíl.

Podceňovat nelze ani nebezpečí ze strany íránské ponorkové floty. Ta je se svými 32 ponorkami nejen početná, ale také moderní. Většina ponorek pochází z tohoto století. Výjimkou jsou čtyři původně severokorejské trpasličí ponorky třídy Yugo ze začátku sedmdesátých let minulého století, které Írán získal jako úhradu za dluh Severní Koreje. Kromě nich íránské námořnictvo disponuje jednadvaceti miniponorkami třídy Ghadir. Ty jsou určeny především pro nasazení v mělkých vodách Perského zálivu a mohou odpalovat superkavitační torpéda typu Hoot, což je podle kusých informací verze ruského torpéda Škval.

Ponorky třídy Ghadir jsou pro svou nenápadnost považovány za zásadní ohrožení. O ponorkách Besat, Fateh a Nahang toho mnoho nevíme, snad kromě informace, že je vyprojektovali a postavili příslušníci Revolučních gard. Zbývající trojice ponorek jsou čluny ruské třídy Kilo.

Relativně nejmenší obavy vzbuzují omezené íránské letecké síly, jejichž jádrem jsou staré F-14 Tomcat. Totéž lze říci o raketových útocích. Jistou nervozitu v americkém velitelském sboru vzbuzují pouze nové rakety Hormuz1 a Hormuz2, kterých však Írán zatím nemá ve výzbroji dostatečný počet.

Asymetrická klasika

"Plán íránského útoku jasně demonstruje, že si tato země uvědomuje nedostatečnost vlastních ozbrojených sil," konstatoval blog Good Morning Iran s tím. Zveřejněné dokumenty podle něj dokazují, že pokud by z íránské strany došlo k útoku na americká plavidla, šlo by o klasickou ukázku asymetrického vedení bojových operací. "V první fázi se útočník za využití malých a neortodoxních bojových prostředků pokusí vnést do řad nepřítele zmatek. Ten následně využije a zaútočí balistickými raketami a letectvem. Úhybné manévry nepřítele přitom budou limitovány minovými poli. Jejich poloha je neznámá, ale dá se počítat s tím, že by v případě útoku byla položena."

Američtí vojenští experti si riziko asymetrických bojových střetů dobře uvědomují. Střet v Hormuzském průlivu, jak o něm mluví plány Revolučních gard, by svou povahou dokázal eliminovat vojenskou dominanci světové velmoci. Proto Spojené státy z přední linie postupně stahují nákladná a přitom snadno zranitelná vojenská plavidla a nahrazují je levnějšími a efektivnějšími předsunutými plovoucími základnami.

První z nich je USS Ponce, přestavěná rychlá výsadková loď, která si v operačním nasazení vede zatím ke všeobecné spokojenosti. V co nejbližší době by tuto loď měla doplnit přestavěná Cragside, původně kontejnerová loď společnosti Maersk (o tomto druhu plavidel a možnostech jejich operačního využití jsme psali zde).

Z palub Ponce a Cragside by společně měla operovat lokalizovaně nasazovaná úderná komanda námořní pěchoty podporovaná vrtulníky. Tento způsob boje by mohl být efektivní odpovědí na íránské plány asymetrického boje. Americké daňové poplatníky jistě potěší také skutečnost, že nasazení těchto plavidel vyjde výrazně levněji než použití "velkých" lodí. Od roku 1976 už námořní ochrana ropného obchodu v oblasti Hormuzského průlivu Spojené státy stála astronomických osm bilionů dolarů. Není důvod čekat, až se tato částka zvýší o zničení nákladné válečné lodě obyčejným člunem naditým výbušninami. A to je právě to, nač se radikální proud v íránských ozbrojených silách chystá.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 28 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 28 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...