Slunce vyprsklo gigantický výron. Vědci mu poprvé změřili teplotu

  • 50
Družice IRIS zachytila nebývale podrobný záběr obřího výronu koronální hmoty. Video zachycuje scénu, která na délku měří zhruba stejně jako sedm a půl průměrů Země. Hmota měla teplotu kolem 30 tisíc stupňů Celsia. Spektrograf na palubě sondy by měl umožnit podrobné studium teploty všech částí.

Výron koronální hmoty (anglicky coronal mass ejection, CME) zaznamenali vědci 9. května 2014. Poprvé k podobnému snímání využili sondu IRIS Observatory, která odstartovala na oběžnou dráhu kolem Země v červnu 2013. Podle výzkumníků, kteří na projektu IRIS pracují, je záznam otázkou "odborného odhadu" a také štěstí. Sonda se totiž musí na dané místo namířit celý den před erupcí.

Schéma družice IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph), která využívá předchozí návrhy firmy Lockheed Martin.

"Míříme dalekohledem na aktivní oblasti, abychom výrony nebo erupce zaznamenali," popsal Bart De Pontieu, šéf týmu IRIS v kalifornské laboratoři Lockheed Martin Solar & Astrophysics Laboratory. "A pak doufáme, že něco ulovíme. Toto je první jasný výron koronální hmoty zachycený IRIS, a tak jsme skutečně nadšení."

Spektrograf sondy IRIS bude schopen rozpoznat rychlost a teplotu jednotlivých částí výronu, a pomoci tak lépe popsat a pochopit jejich vznik.

Porovnejte detail z IRIS se záběry z roku 2011 (více zde):