Raketoplán Endeavour připojený k ISS . Unikátní snímek byl pořízen členem posádky Expedice 27 Paolo Nespolim při jeho návratu na Zem v lodi Sojuz TMA-20. | foto: NASA

Jde jim o život, nebo ne? Posádka ISS opustila část stanice

  • 15
Na kosmické stanici ISS došlo ve středu k mimořádné události: americká část stanice byla evakuována kvůli údajům o možné kontaminaci atmosféry. Ovšem šlo nejspíše jen o planý poplach, který pouze dobře ilustruje, v jakém nebezpečí posádka žije.

Ve středu dopoledne v 10:44 našeho času došlo k evakuaci americké části vesmírné stanice ISS. Údaje z některých čidel byly vyhodnoceny tak, že by mohlo dojít k úniku čpavku do atmosféry. Důležité je, že nebyl přímo zachycen čpavek v atmosféře, ale jen možné problémy (nárůst tlaku) v chladicím systému, který by mohl vést k úniku této látky. Zjednoduše řečeno se vedení letu obávalo, že by se jinak od zbytku stanice striktně oddělená část chladícího systému s obsahem čpavku mohla protrhnout a čpavek vylít do části chlazení, ze které se může přímo odpařovat do ovzduší.

I když tedy žádný únik prokázán nebyl, opatrnosti nebylo nazbyt, protože pro obyvatele stanice by únik čpavku byl doslova noční můrou. Čpavek se používá v chladicím systému stanice, a jeho únik tedy reálně hrozí (podobná situace byla v roce 2013), přitom jde o velmi dráždivou a také jedovatou látku, která by stanici učinila neobyvatelnou. Obyvatelé stanice mají pro případ úniku této látky připravený a také procvičený postup, kdy si nasadí plynové masky, odeberou se do jiné části stanice, zamořenou část oddělí, spustí či alespoň připraví ke spuštění záložní systém pro úpravu atmosféry a pustí se do řešení problému.  

Přesně to udělali i ve středu. Sice vůbec nebylo jasné, zda jde, či nejde o planý poplach, ale na velké přemýšlení není čas. Stanice se vyvětrat nedá a masky mají kyslíku jen na zhruba sedm minut, takže na hledání příčiny a vyřešení problému a ještě bezpečnou evakuaci by téměř určitě nebyl čas. Posádka ze svých stanovišť odešla do míst, kde čidla problémy nehlásila. To v podstatě znamená, že američtí astronauti Terry Virts a Barry Wilmore se museli „přestěhovat“ do ruských modulů (na orbitálním komplexu v současné době pobývá šest lidí: Italka, dvojice Američanů a tři Rusové).

Schéma dnešní podoby stanice ISS (na obrázku fialově, tedy „předstartovně“ vyznačený modul Nauka stále není ve vesmíru a poletí patrně v roce 2017, pokud vůbec). Během mimořádné události 14. ledna za sebou posádka zavřela poklop modulu Unity (fialově vyznačený uprostřed) a stáhla se do ruských modulů, které na obrázku jsou vlevo nahoře.

Ve večerních hodinách se už ale mohli oba američtí astronauti a jejich italská kolegyně vrátit. Vstoupili do ní s nasazenými kyslíkovými maskami, které poté, co se ujistili, že ovzduší žádný čpavek neobsahuje, mohli odložit. Pode NASA šlo o falešný poplach způsobený chybou v reléovém systému. Poté, co byl restartován, chybová hláška zmizela. 

Protože dnes problémy nastaly v jednom z chladicích systémů (jsou totiž vícenásobně zálohované), posádka pro jistotu vypnula všechna zařízení v uzavřené části stanice, která nejsou nezbytně nutná pro provoz, aby se chlazení maximálně ulevilo. Vše proběhlo zcela v klidu a v pořádku, kosmonauti mají dost místa, jídlo na více než týden, ale stále není jasné, co se přesně stalo.

Chladicí systém se samozřejmě může rozbít: v roce 2013 se rozbilo čerpadlo chladicího systému a závadu astronauti v prosinci téhož roku opravili během výstupu do volného kosmu. Tentokrát ovšem zřejmě zapotřebí nebude, naznačují zatím dostupné údaje. Po evakuaci proběhla analýza původních údajů a podle ní se zdá, že šlo o tzv. falešně pozitivní poplach, tedy o situaci, kdy čidlo nahlásilo neexistující nebezpečí. Podle předběžných vyjádření NASA k němu došlo nešťastnou shodou okolností.

I proto se zatím nespěchá s „odvětráním“ zamořené části stanice a chladicího systému. To by s sebou totiž neslo i ztrátu materiálů, které se na stanici musí dovážet (kromě amoniaku i dusíku). K rozvaze velí i to, že jak jsme uváděli na začátku, přímo v atmosféře čpavek zachycen nebyl. Jinými slovy, čidla určená přímo ke sledování atmosféry žádné nebezpečné látky nezachytila.

K nepřehlednosti situace pro vnější pozorovatele v prvních chvílích přispělo i to, že po přestěhování do ruské části stanice posádka zachytila několik signálů dalších čidel na palubě. Podle jejich údajů na části ISS dokonce mohlo dojít k požáru, ale i v tomto případě šlo o falešný poplach. V každém případě posádka zůstane v ruské části stanice nejspíše až do středečního večera či čtvrtečního rána, zatímco řízení letu bude dále ověřovat, zda je zbytek stanice v pořádku a obyvatelný, což se zatím podle dostupných údajů jeví jako nejpravděpodobnější.

Jak vypadá ISS zevnitř:

20. listopadu 2014

Aktualizováno: V článku jsme doplnili informace o návratu astonautů a příčinách havárie.