iWork: odveďte svou práci v iPod stylu

  • 9
Pages a Keynote jsou programy stejně jednoduché na ovládání jako váš iPod. Když je budete častěji používat, zjistíte ale, že mají i pár nevýhod - tak jako iPod.

Firma Apple se snaží protlačit svůj styl, spočívající v jednoduchosti a “uživatelské příjemnosti” produktů, úplně všude. Na mušku si odvážila vzít i oblast, ve které jde o jednoduchost a eleganci až ve druhé řadě – hlavní je efektivita. iWork ’06 má být něco jako kancelářský balík. Spojení “něco jako” je zde velmi důležité, sadě Office od Microsoftu totiž iWork nesahá ani po kolena. A vlastně ani nechce – dokáže si najít svoje využití a trochu odlišnou cílovou skupinu uživatelů. A programátoři Applu si to při jeho vytváření velmi dobře uvědomili.

Dva programy v jednom balení

Sadu iWork ’06 tvoří dva programy – Pages a Keynote. Pages jsou textovým editorem, který ale svými schopnostmi přesahuje i do sektoru programů pro Desktop Publishing – nevyrovná se sice profesionálnímu Quark xPressu nebo InDesignu, ale nabízí některé zajímavé funkce, které ocení mnozí, možná hlavně mladší uživatelé. Nedokážu si snad ani představit lepší program pro vytváření školního časopisu, než jsou právě Pages.

Keynote “leze do zelí” microsoftímu PowerPointu. Nemá sice některé tak pokročilé funkce, ale zato dokáže vytvářet prezentace se šarmem, který suchým výstupům z PowerPointu občas chybí.

Oba programy se dodávají na jednom disku v balení, které je asi tak velké, jako kdybyste na sebe postavili dvě průhledné krabičky na cédéčka. I manuály mají velikost bookletů a jenom pár stránek. Na nějaké velké příručky si tu nikdo nehraje, v bookletech je pár základních informací a popis prvních kroků při ovládání programů, zbytek si už musíte vyzkoušet sami nebo najít v interaktivní nápovědě. Plný manuál je k dispozici jen v elektronické podobě v PDF formátu.

Apple asi vyšel z představy, že tlusté příručky stejně nikdo nečte a prolétne jen prvních pár stránek. Něco na tom možná je, každopádně jistota, že při používání programu máte po ruce i chytrou knihu, ve které všechno najdete bez mžourání na monitor, má také své výhody. Apple se tady asi jenom snaží chytit dnešního trendu, kdy se mnoho programů stahuje z internetu místo nakupování v kamenných obchodech – a manuály v elektronické podobě jsou kvůli tomu běžné.

Dlužno podotknout, že oba programy jsou velmi jednoduché a k jejich používání nějaké obrovské bichle nejsou třeba. Naopak, je velmi příjemné si všechno osahat a postupně poznávat různé možnosti, které Pages a Keynote nabízejí. Jaké jsou tedy dojmy z jejich používání?

Pages - textový editor (nejen) pro mladé

Program Pages vás hned na úvod přivítá nabídkou šedesátky šablon. Jejich názvy i vzhled plný barev hned naznačí, kam Pages směřují. Najdete tu inzeráty (včetně odtrhávacích telefonních čísel na spodku stránky), plakáty, pozvánky, šablony pro různé časopisy, ale také například pro filmové scénáře, laboratorní protokoly nebo vysokoškolské sylaby. Nebojte – klasický wordovský fax, životopis, obálka nebo dopis jsou tady také, ale i jejich řazení až na konec seznamu něco napovídá.


Bohatá nabídka šablon v Pages

Se šablonami se dá manipulovat velmi jednoduše. Přednastavené obrázky vyměníte tak, že drag & drop způsobem přenesete do dokumentu vlastní snímek z prohlížeče fotografií iPhoto nebo přímo přetáhnete ikonu ze složky na harddisku. Stejně jednoduše se do dokumentu dají vkládat i videa a hudba (výstupy z Pages se totiž dají použít také jako webové stránky). Text nahradíte vlastním pouhým přepsáním nebo vložením nového. Během pár vteřin tak můžete mít hotový profesionálně vyhlížející časopis nebo plakát bez větší námahy.

Je ale jasné, že vytvářet dokumenty pouhým vyplňováním přednastavených políček není příliš kreativní. Navíc, u nás se to sice asi stát nemůže, ale dokážu si živě představit, jak někde v Americe nosí studenti do školy domácí úkoly s naprosto totožným layoutem některé ze šablon Pages.

Šikovný inspektor umí všechno

Proto je dobré vědět, jak si Pages poradí s vytvářením úplně nového souboru. Při tom se vám nejužitečnějším pomocníkem stane okénko nazvané Inspector. V něm je okamžitě k dispozici většina hlavních nastavení dokumentu. Můžete tu měnit počet sloupců, nastavovat číslování stránek, stanovit, jak má text obtékat obrázky, ale také měnit barvy, přidávat objektům stíny nebo odrazy, upravovat tabulky nebo grafy... tak užitečnou pomůcku žádný jiný program nemá.


Inspector - zde se nastavuje počet sloupců a jejich rozestupy...


...a pod touto záložkou je obtékání textu okolo objektů

To, co Pages získávají Inspectorem, to bohužel hned ztrácejí v ostatních aspektech ovládání. Chybí jim totiž nástrojové lišty podobné těm, které známe z Wordu, Excelu a naprosté většiny dalších podobných programů. Namísto praktické palety všech hlavních ovládacích prvků tak mají Pages na horní straně okna pouze pár základních ikon a k ostatním úkonům se musíte složitě proklikávat. Jen pro změnu typu písma tak musíte jít přes tlačítko v pravém horním rohu a samostatné okno, namísto abyste jednoduše vybrali font z menu na horní liště.


Ovládací lišta programů z iWork sady je trochu nepraktická.

Na druhou stranu, Pages mají i spoustu vychytávek, které ve Wordu nenajdete. To platí hlavně o práci s grafikou. Jak jsem již uvedl, k obrázkům je možné přidávat stíny a nastavovat jejich vlastnosti – intenzitu a úhel světla, kvůli kterému za grafikou vzniká stín. Je také možné vytvářet odrazy, které vypadají, jako kdyby obrázek stál na zrcadle nebo na vodní hladině. Bleskurychlé a snadné je v Pages i maskování.


Reflexe pod obrázky vypadají dobře hlavně na tmavém pozadí.



Pohodlně se v Pages pracuje i s maskováním obrázků


A takhle může vypadat výsledný dokument

Na úplně seriozní práci nejsou

Na pohrávání si s obrázky jsou Pages opravdu dobré. Jakmile však má dojít na serióznější kancelářskou práci, nabijete si nos. Některé funkce tu sice jsou, ale jen ve velmi zjednodušené podobě. Hromadnou korespondenci například můžete vytvářet, ale jen s pomocí samostatného programu Adress Book, který je součástí operačního systému Mac OS X. Ovládání je opět velmi jednoduché – stačí myší přetáhnout položky z adresáře do dokumentu. Pokud však chcete vložit novou adresu, nemůžete to udělat přímo v Pages, ale musíte ji zadat nejprve do Adress Booku. Poněkud nepraktické.

Tabulky a grafy jsou v Pages také ve velmi jednoduché podobě. Naleznete tu jen základní možnosti – tabulkový editor umí několik početních úkonů (suma, průměr, minimum, maximum...), ale na složitější výpočty už musíte použít Excel.

Podobně jednoduchý je i editor grafů. Zamrzelo mě, že z tabulky, kterou v Pages vytvoříte, nejde automaticky udělat graf. Musíte založit úplně nový objekt-graf a všechny údaje do něj znovu vepsat, nebo je z hotové tabulky přenést příkazy Kopírovat – Vložit.

Navíc grafový nástroj trpí chybou – pokud si graf nějak obarvíte, při změně typu grafu (třeba ze sloupcového na koláčový) se vaše nastavení vymaže a barvy se vrátí do defaultní podoby. Může to působit jako maličkost, ale vzorový graf volebních výsledků jsem kvůli tomu musel několikrát předělávat, aby stranické barvy “seděly”. Při každé změně mi ODS zfialověla a zelení byli najednou oranžoví.


Grafový nástroj vypadá sice hezky...

...ale stačí jedna změna nastavení a úplně se přepíšou barvy

Spolupráce s PC - bez problémů

Programátoři Applu si dokázali poradit s jednou z hlavních vad jejich programů – nedostatečnou kompatibilitou s PC světem. Z Pages se tak dají dokumenty ukládat ve formátu Microsoft Wordu, v PDF, jako HTML stránky, v RTF nebo jako čistý text. Úplně dostačující paleta, navíc si Pages při exportu bez problémů poradily i s českými znaky.

Ze všeho výše uvedeného si můžete sami udělat obrázek o tom, k čemu mají Pages hlavně sloužit. Pokud chcete efektivně vést firemní korespondenci nebo vytvářet spreadsheety plné rozpočtů, odpočtů a počtů, zůstaňte u Microsoft Office. Jestli si ale chcete po práci užít legraci, připravit zajímavý plakát nebo časopis pro přátele a dát svým dětem program, ve kterém budou bez námahy rozvinout svoje tvůrčí schopnosti, zkuste Pages. Pokud tedy máte doma počítač Apple...


Pracovní okno Pages: vpravo nahoře je Inspector, v šedém okně vlevo se mění vlastnosti obrázků. Všimněte si, že Pages umí dělat poznámky k textu - a také je bezproblémově exportovat do formátu Microsoft Wordu

Keynote - prezentace se švihem

Jak již jsem uvedl, Keynote je pro Apple to samé jako PowerPoint pro Windows. Program pro přípravu prezentací, referátů, přehledů, ale třeba také fotoalb. I struktura programu je velice podobná a na Keynote si každý, kdo už někdy pracoval s PowerPointem, velmi rychle zvykne.

Ovládání programu je velice podobné tomu u Pages a platí pro něj ty samé pochvaly i výtky – skvělý Inspector, těžkopádná ovládací lišta.

Za co si Keynote pochvalu určitě zaslouží, jsou perfektně zpracované grafické šablony prezentací. Oproti suchým a okoukaným powerpointovským schématům nabízí Keynote živé a barevné kreace. Jejich styl je navíc provázaný se všemi objekty, které můžete do prezentací umísťovat. Každá tabulka nebo graf tak bude vždy perfektně sladěná se zbytkem prezentace. I fonty má každá šablona své vlastní, zapadající do celkového designu. Bohužel nejsou všechny české – a tak, pokud použijete znak s háčkem, Keynote na něj použije jiný font ze skupiny CE. Tím se bohužel celý vyvážený vzhled slajdu pokazí.


Výběr šablon je i v Keynote široký


A šablony jsou zpracované perfektně - graf bude vždycky "v barvě"...


...problém však nastane, pokud potřebujete české znaky v nějakém atypickém fontu

Co z toho plyne? Z Pages dostanete mnohem stylovější a profesionálněji vyhlížející prezentace než z Powerpointu. Mnohem více si můžete pohrát i s efekty při střídání snímků, kde Keynote plně využívá grafických možností počítačů Apple. Můžete tak použít různé trojrozměrné efekty, při kterých se snímky otáčejí na stěnách krychle nebo rozestupují jako křídlové dveře. Efekty a jejich nastavení jednoduše a přehledně změníte v Inspectoru.

To samé platí i o efektech objektů – jejich objevování či mizení můžete opět nechat provést s mnohem větším švihem než v PowerPointu. Možnosti jsou klasické – k efektům může docházet na kliknutí myši nebo po určitém časovém intervalu. Z Inspectoru se to ale všechno nastavuje mnohem pohodlněji než v samostatných menu.


Pracovní plocha Keynote: vpravo nahoře Inspector s nastavením objevování a mizení objektů, pod ním editor grafu, zcela dole okno fontů

Chybky stejné jako v Pages

Pro Keynote ale platí to samé, co pro Pages – o co je program zajímavější v oblasti grafiky a ovládání, to ztrácí na funkčnosti. Takže v Keynote například nenajdete užitečnou pomůcku z PowerPointu – editor schémat. Úplně stejné jako v Pages jsou i nástroje “graf” a “tabulka” –  se všemi nedostatky popsanými výše.

Zato se Keynote vytáhl v oblasti kompatibility s ostatními programy, kde má dokonce ještě více možností než Pages – ukládat můžete do souborů .ppt (pro Microsoft PowerPoint), .pdf, ale také jako samostatné obrázky, video v QuickTime formátu nebo animaci ve Flashi. Z programu na vytváření prezentací se tak může rázem stát malé multimediální studio.

Za Keynote tedy, podobně jako za Pages, hovoří shora uvedený seznam vlastností. Program je svými schopnostmi mnohem blíže hlavnímu konkurentovi – PowerPointu – a o jeho kvalitách svědčí i to, že jej při svých proslavených “Keynotes” používá i šéf Applu Steve Jobs. Má mnohem zajímavější grafické možnosti a vytváří elegantní prezentace. Pár drobností mu ale schází...

Závěr - programy z rodu iPodu

Jak se tedy na programy ze sady iWork dívat vcelku? Pokud vlastníte počítač Apple, za 2 280 korun (cena na AppleStore) nabízejí docela zajímavou alternativu k Microsoft Office - jejich soubory navíc dokáže bez problémů zpracovávat, otvírat i ukládat. Neodvedete v nich sice to samé penzum práce, ale vaše výtvory budou vypadat o mnoho zajímavěji. Jsou doopravdy jako iPod - nemají tolik funkcí jako konkurence, ale zato se s nimi skvěle a jednoduše pracuje. Volba je na vás...