Osmipalcová disketa | foto: Technet.cz

Jaderný arzenál USA stále řídí počítače na osmipalcové diskety

  • 266
Drahý a tak trochu nebezpečný. To je systém, který používají americké jaderné síly ke koordinaci balistických střel, jaderných bombardérů a podpůrných sil. Využívají totiž počítače IBM 1, které jsou ze sedmdesátých let.

Když něco funguje, není třeba to měnit. Touto radou se patrně řídí na Ministerstvu obrany USA. Alespoň to vyplývá z reakce mluvčí Pentagonu na nejnovější zjištění americké organizace GAO (Government Accountability Office), což je instituce podobná českému Národnímu kontrolnímu úřadu.

Ta v rámci auditu informačních systémů ve vládních úřadech a agenturách objevila mimo jiné značně zastaralou techniku, kterou používají americké jaderné síly.

První počítač IBM Series/1 byl ohlášen 16. listopadu 1976.

Vyplývá to ze zprávy, kde je konkrétně zmíněno, že ministerstvo obrany koordinuje mezikontinentální balistické rakety, jaderné bombardéry a podpůrné letecké tankery na počítačích IBM série 1 ze 70. let, které využívají osmipalcové diskety. Jejich údržba je drahá a data i systémy jsou vystaveny většímu nebezpečí než u moderních systémů.

„Ten systém stále používáme, protože pořád funguje,“ reagovala mluvčí Pentagonu Valerie Hendersonová pro agenturu AFP. Zároveň však poznamenala, že diskety budou do konce roku 2017 nahrazeny bezpečnými digitálními zařízeními. Ministerstvo obrany navíc plánuje zmodernizovat systémy do konce roku 2020.

Z celkového auditu GAO pak vyplývá, že údržba všech starých systémů na úřadech a ve vládních agenturách stojí americké daňové poplatníky každoročně zhruba 61 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). To je prý třikrát tolik, co by stála investice do moderních informačních technologií.

Mezi hříšníky patří i další organizace, v řadě z nich nalezl GAO například systémy využívající programovací jazyk Cobol nebo dokonce assembler, který je zpravidla přímo svázán s hardwarem, ne kterém běží.

,