Jak fotí EVF zrcadlovka pro náročné od Panasonicu?

  • 36
Nástupce úspěšného modelu FZ-20 označený jako Lumix DMC-FZ30 nabízí osmimegapixelový snímač, stabilizovaný obraz při 12-tinásobném optickém zoomu, ukládání snímků v TIFFu i RAWu a nakonec také atraktivní design.

Osm milionů v "surových" datech

Nový Lumix DMC-FZ30 je osazen CCD čipem, který obsahuje osm milionů efektivně využitelných obrazových buněk (celkem 8,3 milionů). Výsledné fotografie tedy mohou mít velikost 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 1280 x 960 bodů (4:3) nebo 3248 x 2160, 2560 x 1712, 2048 x 1360 bodů (3:2) a 3072 x 1728 a 1920 x 1080 bodů (v poměru stran 16:9). Snímky se ukládají ve formátech JPEG, TIFF a nově i RAW na paměťové karty Secure Digital (případně MMC), v balení najdete 32 MB SD kartu. Citlivost snímače se pohybuje pouze v rozsahu: od 80 do 400 ISO. Na druhou stranu i při 400 ISO byl šum na relativně snesitelné úrovni.

Digitální fotoaparát Lumix DMC-FZ30

Výborné jsou parametry ozvučeného videozáznamu: v maximální velikosti 640 x 480 bodů můžete natáčet rychlostí až 30 snímků za sekundu do vyčerpání místa na právě používané paměťové kartě. Navíc můžete při natáčení také průběžně opticky zoomovat. Novinka disponuje 12-násobným optickým zoomem, ovšem oproti dvacítce se zhoršila světelnost: nyní se pohybuje od F2,8 do F3,7, což jsou ovšem také špičkové parametry. Jinak má objektiv Leica DC VARIO-Elmarit rozsah ohnisek od 35 do 420 milimetrů (v přepočtu na kinofilm) a k dispozici je až čtyřnásobný digitální zoom.

Digitální fotoaparát Lumix DMC-FZ30

Nejdůležitější novinkou ovšem je možnost ovládat zoom mechanicky otáčením prstence objektivu (u FZ20 to bylo ještě tlačítkem). V Makro režimu lze zaostřit od 5 centimetrů, jinak od 30 cm. Devítibodový autofocus si vypomáhá při horších světelných podmínkách přisvětlovacím paprskem. Využít můžete i kontinuální nebo manuální ostření. Kvalitu optické soustavy můžete ještě rozšířit, pokud si dokoupíte tele- nebo širokoúhlou předsádku. Model je pochopitelně opět vybaven optickou stabilizací obrazu zabudovanou přímo v objektivu MEGA OIS (fungující ve dvou režimech). Především při snímání v interiéru je zbytečné stabilizaci vypínat, protože výsledky stabilizace jsou skutečně bez detailního zkoumání hned vidět.

Co umí?

K dispozici jsou při fotografování všechny expoziční režimy - od automatiky, přes prioritní režimy (clony nebo času) po plně manuální nastavení obou expozičních parametrů. Využít můžete i některou ze 14 přednastavených scén (například krajina, sport, noční scéna, ohňostroj nebo svíčka). Expozici si můžete pohlídat i díky reálnému histogramu. Razantně se rozšířil rozsah závěrky, a to od 1/2000 až do 60 sekund. V Menu najdete i obligátní korekci expozice, v rozsahu +- 2 EV po třetinách. Bohaté jsou také možnosti, jak vykalibrovat teplotu bílé - od automatiky, přes čtyři přednastavené hodnoty, korekci na stupnici po manuální nastavení. Při sekvenčním snímání nasnímáte až sedm snímků v maximálním rozlišení (v kompresi Standard) za sebou rychlostí až tří snímků za sekundu. Zabudovaný blesk má dosah při širokoúhlém snímání až sedm metrů, navíc můžete do sáněk na horní straně zasunout i externí blesk. Trochu nepochopitelně je osmimegapixelový model vybaven pouze pomalejším rozhraním USB 1.1. FZ30-ka disponuje barevným LCD displejem na zadní straně, který je nově výklopný a také otočný. Je sice opět dvoupalcový (srovnání s FZ20), ale má vyšší rozlišení již 230 tisíc pixelů. Také elektronický hledáček zlepšil svoje parametry, protože se jeho rozlišení zvýšilo na 230 000 pixelů a má už úhlopříčku 0,44 palců. Jak přes LCD displej, tak přes hledáček je vidět téměř 100 procent scény.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání
1,6 s

2,5 s

2,8 fps

Model je skutečný rychlík, zaujala nás především svižností ukládání snímků - i v RAWu trvá zápis na kartu pouze několik (3-5) sekund, a to se jedná o soubory často přesahující 20 MB. Rychlostí ostření se tento EVF ultrazoom může směle měřit se zrcadlovkami (rychlé jednobodové ostření), ke všemu pomalejší ostření při zhoršených světelných podmínkách je urychleno přisvětlovacím paprskem. Zpoždění závěrky bylo také minimální.

Kvalita snímků

Názornou sílu 12-násobného optického přiblížení vidíte na této dvojici snímků. První jsme nasnímali při nejkratším ohnisku, druhý při nejdelším. V obou případech jsme měli zaktivovanou funkci optické stabilizace.

Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - širokoúhlý snímek Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - snímek 12x zoom
Odkaz vede na originální snímky (1,34 MB a 1,13 MB)

První snímek je nafocen při hodnotě 80 ISO a je minimálně zašuměn. Na druhém snímku již zrnitost nepřehlédnete, přesto řada fotoaparátů ze stejné kategorie šumí při 400 ISO více.

Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - ISO 80 Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - ISO 400
Odkaz vede na originální snímky (1,02 MB a 1,42 MB)

Kvalitní kresbu si můžete prohlédnout na snímku pořízeném v maximálním osmimegapixelovém rozlišení.

Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - 8 Mpix
Odkaz vede na originální snímek (1,80 MB)

V režimu Portrét jsme nasnímali portrét, který dokazuje, že si tento Lumix dobře poradil s "pleťovými" barvami.

Digitální fotoaparát Lumix FZ30 - Portrét
Odkaz vede na originální snímek (607 kB)

Proč ho koupit?
12x optický zoom, stabilizace obrazu, rychlost provozu
Proč ho nekoupit?
USB 1.1, malý rozsah citlivosti
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
17 000 Kč s DPH

Závěr

Největším lákadlem tohoto modelu je špičkový objektiv, který poskytuje až 12-násobný optický zoom a který je vybaven spolehlivou stabilizací obrazu. Fotoaparát disponuje všemi expozičními režimy, reálným histogramem, ale pro méně zkušeného uživatele je připravena i celá řada přednastavených scén. Prostě pokud si ještě netroufáte na "pravou" zrcadlovku, zkuste tento Lumix, je vstupenkou do poloprofesionální kategorie.