Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generace

Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generace | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Jak koupit Kindle 3 už pod stromeček? Pronajměte si americkou adresu

  • 96
Populární čtečka Kindle 3 je žádaným vánočním dárkem. Amazon ji ale do Česka zasílá s výrazným zpožděním. Pokud nechcete čekat až do ledna, nechte si Amazon Kindle zaslat na svou zbrusu novou americkou adresu.

Zboží, které americké e-shopy do Evropy buď nezasílají, nebo jen s omezením, doručí speciální zásilkové firmy jako Zasilkovasluzba.com nebo Shipito.cz.

Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generacePřístroj podle výrobce vydrží na jedno nabití měsíc, při intenzivním využívání wi-fi je to ale mnohem méně (kolem týdne)Screenshot displeje: Navigaci po knize usnadňuje i menu - můžeme vyhledávat, pohybovat se po kapitolách, přidávat záložky a poznámky nebo zvýraznit si pasáž v textu

Amazon Kindle třetí generace: levná, ale velice povedená čtečka, de facto současný standard zařízení s elektronickým inkoustem. Umožňuje snadné nakupování (především anglických) elektronických knih na portálu Amazon.com, dále prohlížení magazínů, textů i vlastních dokumentů či obrázků. Podrobná recenze zde.

Modelová situace: Chci Kindle k Vánocům

Mnoho čtenářů se na nás obrátilo s otázkou, jak si koupit Kindle 3 tak, aby dorazil ještě v prosinci. Když jsme si v říjnu Kindle 3 objednávali my, přišel čtyři dny po zaslání objednávky, za poštovné jsme zaplatili snesitelných 20 dolarů.

Cena zůstala, ale od konce listopadu chodí Kindle 3 do Česka s více něž měsíčním zpožděním. Zřejmě chce Amazon maximalizovat prodeje v USA, kde jsou zákazníci přece jen perspektivnější co do počtu zakoupených knih pro Kindle.

Co zbývá lidem v Česku?

1. (Nechat si) Kindle přivézt

Pokud máte cestu do USA, nebo máte známého, který se odtud vrací, můžete Kindle 3 jednoduše koupit v USA. Buď v kamenném obchodě, nebo si ho nechat zdarma zaslat přímo od Amazonu.

Důležité: nezapomeňte zvolit mezinárodní verzi čtečky!

Zaplatíte přibližně 139 dolarů za přístroj, 0 za poštovné a další poplatky (nepočítaje letenku).

2. Využijte zásilkových služeb

Servery Shipito.cz nebo Zasilkovasluzba.com vám propůjčí americkou adresu, na kterou si Kindle 3 objednáte, a Amazon vám ji tam ochotně zašle. Za tuto první zásilku platíte 139 dolarů, poštovné je zdarma.

Zprostředkované zasílání z USAZprostředkované zasílání z USA

Zprostředkované zasílání z USA

Balíček dorazí do americké kanceláře zásilkové služby a vy dostanete vyrozumění o nové zásilce. Můžete si pak vybrat, jakým způsobem vám ji mají zaslat do Češka. Ceny se pohybují přibližně od 25 do 80 dolarů, podle toho, jakou společnost a jakého dopravce zvolíte. Poplatek zaplatíte i zprostředkovatelské službě. 

Výhodou je komunikace v češtině a celkem komfortní možnosti celé transakce. Můžete třeba sledovat on-line stav svojí "schránky" v Americe, slučovat si jednotlivé zásilky do společného balíku apod.

Vánoční dárky ze zahraničí

3. Počkat

Kdo si počká, ten se dočká. Objednáte-li si teď Kindle 3 přímo z Amazonu, dostanete ho v lednu. Pokud vám to stačí, zřejmě se vyplatí počkat. Na druhou stranu je těžké říci, zda objednat hned teď nebo počkat na leden. Teoreticky je možné, že po svátcích čtečka zlevní. Nebo bude naopak vyprodaná?

4. Koupit si větší sestřičku, Kindle DX

Úspěch Kindle 3 spočívá mimo jiné v nízké ceně a kompaktní velikosti. Pokud byste si ale chtěli připlatit za větší model DX, který se hodí třeba i k zobrazování PDF formátu A4, budete ho mít skoro hned. Kindle DX totiž Amazon do České republiky posílá bez zpoždění, a pokud vám tedy nevadí větší rozměry i cena, je objednání bezproblémové.

Rady čtenářů

Zde je několik (redakcí nevyzkoušených) rad z diskuze pod článkem:

Nákup v českém e-shopu - v ČR koupíte čtečku Kindle 3 výrazně dráž, ale zase na ni dostanete dvouletou záruku. Málokterý e-shop ji ale má skutečně skladem, raději dvakrát ověřte, že vám ji skutečně dodají před Vánoci.

Nákup přes eBay - přestože obecně máme s prodejem i nákupem na eBay dobré zkušenosti, o čtečce Kindle jsme slyšeli, že je její nákup na tomto aukčním portálu komplikovaný. Jde o nedostatkové zboží, a mnoho prodejců toho využívá. Buďte rozumně opatrní a ověřte si reference, pokud možno prodejce i zkontaktujte.

Nakoupit na Amazon, pošlou to dřív - minimálně dvakrát zazněl v diskuzi názor, že Amazon sice píše, že čtečku pošle až v lednu, ve skutečnosti ji ale pošle dříve, a mohla by tedy dorazit do Vánoc. Nemáme to ověřené, ale teoreticky to možné je.

5. Konkurence

Kindle je sice synonymem pro elektronickou čtečku, není ale zdaleka čtečkou jedinou. U nás se prodávají například e-inkove čtečky od Sony (PRS 500 a další). Jejich výhodou může být třeba i podpora elektronických knih na platformě Adobe, což je s příchodem Googlu na trh s elektronickými knihami o to důležitější.

Alternativou jsou pak i tabletová zařízení, jako je Nook Color, iPad, Samsung Galaxy Tab nebo telefony s velkým displejem (Dell Streak, HTC Desire HD, iPhone), na kterých si také přečtete knížky ve většině dostupných formátu. Pro prohlížení multimédií a přístupu na internet jsou tablety jednoznačně lepší než zařízení s elektronickým inkoustem, což je ale paradoxně i jejich nevýhoda.

Výhoda čtečky - je opravdu jen na čtení

Čtečku Kindle jsem si oblíbil právě proto, že mi neumožňuje psát e-maily nebo hrát hry (ano, jde to, ale není to primární funkce Kindlu).

Výsledkem je, že mě Kindle doslova vrátil ke čtení, a to právě díky své jednoúčelovosti. Nabízí zážitek ze čtení, který se v některých případech vyrovná klasickým knížkám, v dalších (vyhledávání ve slovníku nebo synchronizace poznámek) je dokonce předčí. Pokud čtete anglické, německé, francouzské či španělské knížky, máte opravdu z čeho vybírat.

Podle našich rozhovorů s českými vydavateli se navíc zdá, že rok 2011 by mohl v Česku být rokem elektronické knihy a dočkáme se řady českých obchodů s e-knihami. Kindle, jako v současnosti nejlevnější čtečka, na tom bude mít svůj podíl.