Jak koupit televizi pod stromeček: nejpodrobnější průvodce na internetu

  1:00
Koupit správný televizor není žádná hračka. Zorientovat se v nabídce obchodů a vybrat ten pravý vám pomůže náš velký průvodce.

Vybíráme televizor - modelka: Eva televizor: Samsung | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Nejmocnější masmédium, centrum domácí zábavy, zabiják času. To všechno je televize. Najdete ji ve více než 98 % domácností, v mnoha rodinách se jich nachází i více. Na 100 domácností připadá zhruba 131 televizorů. Chcete vyměnit svůj přijímač za modernější, nebo přikoupit druhý či třetí přístroj do ložnice, případně k dětem? S naším průvodcem to bude hračka.   

 Kapitoly
 Největší není vždy nejlepší
 Koukáte se na DVD, nebo jen na televizi?
 Od levných po superdrahé
 Připravenost na digitální vysílání
 Co bude dál?
 Plazma nebo LCD? Rozdíly

  - Pravda a mýty

  - Technologie zcela odlišné
  - Výhody a nevýhody
 Co očekávat za jakou cenu?
 Co, kam a jak zapojit?
 Televizory, které by neměly uniknout vaší pozornosti
 Palce versus centimetry
 Slovníček

Ještě než začnete vybírat konkrétní přístroj, je dobré si promyslet, co od něho vlastně očekáváte. Bude to hlavní přístroj v domácnosti, nebo poputuje do dětského pokoje? Díváte se hlavně na televizní vysílání, nebo spíše na filmy z DVD? Pořídíte si v dohledné době digitální satelit, nebo přehrávač s vysokým rolišením obrazu? Máte herní konzoli, chcete k televizoru připojit i počítač? Kolik chcete utratit peněz? Koupit si LCD, nebo plazmu? To jsou ty záklaní otázky, na které si musíte odpovědět.

Největší není vždy nejlepší

Pokud vybíráte přístroj do obýváku, pravděpodobně se zaměříte na modely s větší úhlopříčkou. V menším panelákovém bytě si bohatě vystačíte s 32 palci, do větších obýváků patří spíše 42 palců a více. Velikost úhlopříčky obrazovky je nutné volit s ohledem na to, jak daleko budete od televizoru sedět.

Obecná poučka tvrdí, že pozorovací vzdálenost by se měla rovnat čtyřnásobku úhlopříčky. To znamená, že od obrazovky o velikosti 42 palců je vhodné sedět čtyři metry a od 32 palců lehce přes tři metry.

Na rozdíl od klasických, neboli CRT televizorů, kde bylo nutné udržovat bezpečný odstup i ze zdravotních důvodů, u plazem a LCD obrazovek platí, že čím vyšší má obrazovka rozlišení a na čím kvalitnější signál se díváte, tím blíže můžete sedět. Pokud si však sednete blízko velké obrazovky s nízkým rozlišením, můžete vidět jednotlivé body obrazu.

Do dětského pokoje či ložnice úplně stačí nejvíce šestadvacetipalcové modely. Vyznačují se kompaktními rozměry, relativně nižší cenou a leckdy také schopností perfektně reprodukovat i poměrně nekvalitní české digitální televizní vysílání. Na menší obrazovce totiž chyby obrazu nejsou tolik vidět. Velký test 26palcových LCD naleznete již brzy na serveru Technet.cz.

Koukáte se na DVD, nebo jen na televizi?

Při výběru nesmíte opomenout zvážit své sledovací návyky. Pokud koukáte výhradně na televizní vysílání, může být velká obrazovka, zejména zblízka na škodu. U analogového, dosud většinového vysílání vynikne neostrost či šum, u digitálního na první pohled poznáte, že se skládá ze spousty malých bodů.

Pokud častěji sledujete filmy z DVD disků, nemusíte se obávat ani větších modelů. Úhlopříčky nad 50 palců však mají smysl jen tehdy, pokud můžete přijímat skutečně hodně kvalitní digitální signál nebo když máte přehrávač v této kvalitě – jde o formáty Blu-ray a HD-DVD. Ty samozřejmě oceníte i u menších úhlopříček.

Pokud se chystáte užívat si formátů vysokého rozlišení, pak se zaměřte především na Full HD televizory – protože jedině ony dokážou reprodukovat nástupce DVD disků v plné kvalitě. Na o něco horších HD Ready televizorech je obraz taky výrazně lepší, ale nevyužijí všechen jejich potenciál.  

Naprostá většina moderních televizorů je připravena pro připojení herních konzolí a počítačů. Zatímco konzole si žádné specifické nároky nekladou (v podstatě se hlavně musí shodovat nabídka vstupů televizoru s výstupy konzole), připojení počítače je trochu ošemetnější.

Důležité je zde rozlišení – pro kvalitní zobrazení musí být na grafickém výstupu počítače zvoleno stejné rozlišení, jako má displej zobrazovače. Jiná rozlišení sice televizor zobrazí, ale při přepočtu dojde ke zkreslení, které je nejpatrnější na čitelnosti textu. Platí zde, že čím vyšší rozlišení, tím lépe.

Zatímco na 26“ monitoru se lze srovnat s běžným 1 366 x 768, u větších je již 1 920 x 1 080 (Full HD) nutností. Takové zapojení je vhodné pro prohlížení internetu, hraní her a prezentace fotek, pro kancelářské činnosti se hodí méně.

Od levných až po superdrahé

Prohlížíte-li si nabídky prodejců elektroniky, jistě vás zarazí široké cenové rozpětí televizorů. Začínají přibližně na pěti tisících a bez problémů se dostanou i na dvacetinásobek. Čím to? První premisou je, že cena televizoru roste s jeho úhlopříčkou.

Za nejmenší modely málokdy zaplatíte víc než 10 tisíc korun, v kategorii kolem 26 palců většinou stačí 13 až 15 tisíc korun, populárních 32 palců pořídíte za 15 až 30 tisíc, kvůli velké televizi s úhlopříčkou 42 palců peněženku odlehčíte o 25 až 50 tisíc a za obří panely s úhlopříčkou alespoň 52 palců vydáte nejméně 70 tisíc.

Ceny se však výrazně liší i v rámci úhlopříček. Jde především o kvalitu zobrazovacího panelu a elektroniky, design, přídavné funkce a možnosti, občas také o prestiž značky. Ale pravda je, že právě u plochých televizorů je nyní konkurenční boj tak razantní a ceny natolik sražené na minimum, že pro připlácení za značku nezbývá prostor.

Cenu dokáží velmi vysoko vyšroubovat netradiční specifické luxusní funkce a technologie. Například vestavěný DVD rekordér s pevným diskem, satelit, modul pro přístup na internet či dynamické osvětlení okolí televizoru.

Připravenost na digitální vysílání

Televizní vysílání v Česku se pomalu, ale jistě dostává do digitální éry, poslední analogový vysílač by měl přestat zářit v roce 2012. Potěšující proto je, že je na trhu velké množství televizorů, které v sobě DVB-T tuner pro jeho příjem rovnou obsahují. Zpravidla jde zatím o hybridní přístroje schopné příjmu analogového i digitálního vysílání.

Přístroje, které nejsou pro digitální příjem připraveny, můžete doplnit o takzvaný set top box. Přijdete tak zpravidla o komfort jednoho dálkového ovladače, ale digitálního příjmu si můžete užívat dle libosti.

Co bude dál?

Vývoj televizorů jasně směřuje k zvětšování úhlopříčky obrazu a zvyšování rozlišení obrazu. S velikostí obrazu roste divácký zážitek a nynější a ještě více budoucí technologie vysokého rozlišení umožňují kvalitní zobrazení na stále větší ploše. Nejvíce se vylepšují především ploché plazmové a LCD modely, naopak na úbytě hynou projekční televizory.

Je to škoda, nové modely s technologiemi HD-ILA nebo SXRD mají výborný obraz na velké úhlopříčce za zajímavé ceny. Jejich velké rozměry, především hloubka, však snižují jejich atraktivitu.

Naopak na vzestupu jsou projektory, které dokážou reprodukovat velmi kvalitní obraz na velké ploše. Tradiční nevýhoda, špatný kontrast při sledování v osvětlené místnosti, se postupně vytrácí s novými projekčními plátny, jakým je třeba Sony DynaClear.

Slovníček

HD Ready

Jako HD Ready se označují televizory, které nemají Full HD zobrazovací panel, ale zároveň dokáží zobrazit i 1080i signál. Pomocí elektronického přepočtu tak zobrazují kupříkladu 1 920 x 1 080 obrazových bodů na 1 366 x 768 bodech obrazovky.

Kvalita je nižší než u plného HD, ale zase podstatně lepší než u standardního PAL rozlišení, které používá například DVD. HD-Ready se nachází především v nižších cenových kategoriích, kde by se do ceny přístroje nevešel dostatečně kvalitní Full HD panel.

Nutno podotknout, že například u plazmových obrazovek, kde zatím Full HD není samozřejmostí, dokáží i HD Ready televizory kreslit perfektní obraz.

Full HD

Plné vysoké rozlišení, tedy 1 920 x 1 080 progresivně, nebo-li 1 080p. V současnosti nejlepší obrazová kvalita pro domácí použití.

16:9

Poměr stran širokoúhlého obrazu. Více se blíží rozměrům filmového políčka, díky čemuž můžeme doma vidět identický záběr, jaký filmaři vytvořili, nikoli jen malý 4:3 televizní výřez (kde jsme velkou část obrazu neviděli). Širokoúhlý obraz je běžný na DVD a nových formátech, postupně na něj přechází i televizní vysílání.

4:3

Poměr stran, který známe z běžného televizního vysílání a starších obrazovek. Díky němu jsme celé roky přicházeli o velkou část obrazu (Pamatujete taky na záběry dvou mluvících nosů? V širokoúhlém formátu za nimi byly i obličeje...) a v současnosti se od něj upouští.

Setkat se můžete s variantami zobrazení PS (Pan & Scan) a LB (LetterBox). V prvním případě je širokoúhlý obraz oříznut na 4:3 poměr stran, což vede k vynechání okrajových částí obrazu. Leckdy se tak mimo záběr dostanou i některé osoby. Na 16:9 obrazovkách je možno PS obraz roztáhnout na celou plochu zobrazovače, ovšem za cenu zkreslení obrazu.

LetterBox znamená, že je obraz zobrazen celý a disproporční místa jsou doplněna černou barvou. Obraz je tedy vlastně orámován. Vidíme ho nezkresleně, je však menší. Typickým příkladem je reprodukce 16:9 filmu z DVD na 4:3 obrazovce.

DVB-T

Digitální pozemní televizní vysílání. Obraz, zvuk a informace o pořadech jsou šířeny digitálně v takzvaných multiplexech. Vyznačuje se vysokým kvalitativním potenciálem, lepší kvalitou obrazu v místech se špatným příjmem analogového vysílání a možností vměstnat do vysílání více televizních kanálů. V českých podmínkách zatím kvalitativních potenciálů nevyužívá.

DVB (Digital Video Broadcasting) existuje ve variantách T (terrestrial – pozemní) S (satelitní) a H (handheld – pro přenosné přístroje).

HDMI

Aktuálně nejkvalitnější propojení domácí audiovizuální elektroniky. Zkratka pochází ze slov High Definition Multimedia Interface a jak název napovídá, jedním kabelem se přenáší obraz (i ve Full HD), zvuk (i prostorový DTS-ES a Dolby Digital Plus) a řídící signály (CEC). V současnosti se používá verze 1.3, starší měly nižší propustnost a z toho plynoucí omezení. Netřeba dodávat, že jde o propojení digitální.

HDTV 

Nejkvalitnější způsob šíření digitálního televizního
signálu o vysokém rozlišení. Obrazovou kvalitou výrazně převyšuje tradiční formáty PAL, SECAM či NTSC a mnohem lepší je i zvuk. Obraz se vysílá
v poměru 16:9. Existují tři formáty HDTV – 1080p, horší 1080i a nejméně kvalitní 720p (stále však podstatně kvalitnější než stávající formát).

CEC

Consumer Electronic Control - norma komunikace přístrojů po HDMI kabelu. Díky ní můžete s více přístroji pracovat jako s jedním funkčním celkem. U Panasonic to nazývají Viera LINK, u Samsungu AnyNET a u Sony BRAVIA Theatre Sync.

CRT

Klasická vakuová obrazovka. V současnosti je zcela vytlačována LCD a plazmovými televizory. V tomto přehledu se jí proto nebudeme výrazněji věnovat.


LCD, nebo plazma? Rozdíly mizí

Plazma je mrtvá, jedině LCD! LCD? Rozhodně plazmu! Přesně takhle může skončit debata, z níž jste chtěli odejít s jasným názorem na to, zda si do obýváku vyberete přístroj s LCD, nebo plazmovou obrazovkou.

Obě mají své zastánce i odpůrce, což mimo jiné dokládá fakt, že výborně posloužit vám mohou
oba typy televize a je jen na vás, pro jakou se nakonec rozhodnete. Vybírat můžete podle dílčích rozdílů
a záleží na tom, co je pro vás důležité – na běžné použití se totiž hodí, s určitými výjimkami, obě
stejně.

Hned na začátek je potřeba říci, že starosti s výběrem technologie zobrazovače nemohou mít ti,
kteří chtějí televizor s menší úhlopříčkou, tedy například 32, nebo dokonce jen 26 palců, převedeno na
centimetry 81 nebo 66. Plazmové panely se totiž vyrábějí jen ve velikostech od 37 palců (94 centimetrů) výše. Jinými slovy, všechny menší televize jsou vždy LCD.

Je to proto, že vyrobit malou plazmovou obrazovku by bylo technologicky velmi náročné, a tudíž
neskutečně drahé.

Palce versus centimetry

Rozměr obrazovky se udává délkou úhlopříčky – dříve v centimetrech, dnes v palcích. Ty se označují symbolem " (tj. dvěma apostrofy či uvozovkami nahoře) – 21" je 21 palců.

 palců  centimetrů
 19  48
 20  51
 21  53
 22  56
 26  66
 32  81
 37  94
 40  102
 42  107
 46  117
 52  132
 108  274 

  
 
 


 Pravda a mýty

 Plazma  LCD
pravda:
  • ve špičkové třídě má často lepší obraz než LCD
  • zpravidla má lepší pozorovací úhly než LCD
  • zpravidla má přirozenější barvy než LCD
  • má vysokou špičkovou spotřebu energie
  • produkuje hodně tepla
  • má vysokou hmotnost
  • panel nesmí být v horizontální poloze

pravda:

  • vyrábí se v malých i obrovských úhlopříčkách
  • levné modely mají často problémy s kvalitou obrazu
  • málokterý LCD panel dovede reprodukovat zcela černou barvu
  • poslední generace panelů se kvalitativně velmi blíží plazmě
  • má zpravidla nižší hmotnost než plazma ve stejné úhlopříčce
  • lze ji instalovat v nestandardních úhlech
  • špatně si poradí s jinými než nativními rozlišeními
mýty:
  • má výrazně omezenou životnost (již neplatí)
  • rychle se do ní vypalují statické obrazce (již platí jen částečně)
  • má výrazně větší spotřebu než LCD
  • může se instalovat na strop
  • je dražší než LCD
mýty:
  • má nízké pozorovací úhly (výjimečně ještě může platit)
  • je výrazně úspornější než plazma
  • je technicky vyspělejší než plazma

Technologie zcela odlišné

Pojďme se v hrubých rysech podívat, jak obě technologie vytvářejí obraz.

Plazmový displej se skládá z maličkých komůrek naplněných plazmou, tedy silně ionizovaným plynem. V každé se nachází elektroda, která po přivedení napětí plazmu "zažehne“. Na čelní straně každé komůrky je nanesena vrstva luminoforů, což jsou chemikálie, které po excitaci plazmy začnou zářit světlem o určité barvě. Komůrky jsou vždy ve trojicích, každá z nich má luminofor v jedné základní barvě – červené, zelené, modré. Tato trojice funguje jako jeden obrazový bod, poměrem svitů jednotlivých komůrek dokážou "namíchat“ jakoukoli barvu viditelného spektra. Plazma s Full HD rozlišením 1 920 x 1 080 bodů je tedy tvořena 6,2 miliony komůrek. U větších úhlopříček jsou komůrky větší, u menších menší.

Oproti tomu LCD zobrazovač se skládá ze zdroje světla (podsvětlovacího panelu), polarizačních filtrů, vrstvy tekutých krystalů a barevného filtru. Jednotlivé molekuly tekutých krystalů jsou pomocí elektronických výbojů otáčeny a podle svého natočení propouští určité množství světla skrze barevný filtr. Díky polarizaci světla a následné filtraci vznikají obrazové body ve třech základních barvách – a ty opět¨, ve trojicích, tvoří jednotlivé body obrazu.


Výhody a nevýhody

Obě technologie prošly bouřlivým vývojem, který do jisté míry smazal zásadní rozdíly v kvalitě obrazu
i životnosti. Na počátku bylo pro plazmové panely typické, že rychle stárly. Viditelně se to projevovalo
snižováním jasu obrazu a vypalováním statických vzorů do obrazovky – například značek televizních stanic v rozích. Dnes už vydrží skoro stejně dlouho jako LCD displeje a ani vypalování vzorců už se nemusíte
obávat.

Klesly také rozdíly ve spotřebě elektřiny. Dříve byla plazma v tomto ohledu mnohem náročnější, nyní
spotřebuje jen o málo více než LCD displeje. Záleží to samozřejmě na jasu obrazu, ve špičkách se může
pohybovat nad 350 W, v minimech klesat ke 100 W. LCD si udržuje odběr víceméně konstantní – ať je obraz světlý, či tmavý. Výsledná průměrná spotřeba však již dramaticky rozdílná není.

Rozdíly se pomalu smazávají i v hmotnosti, dnešní plazmy již neváží výrazně více než LCD. Ale i tak - pozor na nosnost stolků, především u větších úhlopříček.

Pro plazmu dlouho jednoznačně hovořila kvalita obrazu. Zejména dramaticky lepší podání černé, přirozenější barvy, ostřejší kresba.

 Luxusní televize pro gurmány

V nabídce prodejců často figurují televizory za mnoho desítek, někdy i stovek tisíc korun. Čím se liší od těch levnějších? Jsou nabízeny i v obřích velikostech. Úhlopříčky větší než 2,5 metru nejsou výjimkou. Volba součástek a dílů je přizpůsobena co nejlepší reprodukci bez ohledu na cenu.

Funkční výbava nezná mezí, od čteček paměťových karet a USB portů, přes integrované harddiskové rekordéry, satelitní přijímače, moduly při připojení k internetu či vzdálenou spolupráci s dalšími přístroji.


LCD panely tento náskok podstatně snížily, takže teď už záleží spíše na kvalitě konkrétního produktu než na technologii jako takové. Proto si vytipované televize dobře prohlédněte, nechte si je v obchodě předvést, zajímejte se o recenze a zkušenosti ostatních, třeba na internetu. Ve srovnatelných velikostech se ceny obou typů plochých televizí zásadně neliší. O jejich konkrétní výši navíc mnohdy víc než použitý typ obrazovky rozhoduje, co všechno televize umí.  

Co očekávat za jakou cenu?

 do 5 000 korun  do 10 000 korun  do 15 000 korun

Nemůžete si moc vybírat
V této nejnižší kategorii je
výběr velmi omezený. Volit lze
mezi malými CRT televizory
v úhlopříčkách od 14" do 21"
a malými přenosnými kapesními
LCD přijímači.

  • menší televize se hodí pro
    nenáročný provoz v kuchyních
    nebo dětských pokojích,
    uplatnění najdou i na chatě
  • zpravidla obrazovka s poměrem
    stran 4:3, analogový tuner a teletext
  • na vestavěný DVB-T tuner,
    neboli tuner pro příjem digitálního
    signálu skoro nenarazíte,
    televizi proto budete muset set top
    boxem doplnit
  • malinké přenosné LCD jsou
    dobré do auta nebo na dlouhý
    pobyt v nemocnici, užijete
    je třeba i v pracovně

Nejlevnější ploché televize
Za tuto částku je možno si
dopřát dvacetipalcový LCD
televizor, běžně s poměrem
stran 16:9 i 4:3.

  • digitální tuner často chybí,
    ale k dispozici už bývá HDMI
    připojení třeba pro DVD, aniž
    by utrpěla kvalita signálu
  • mějte na paměti, že jde o nejlevnější
    ploché obrazovky,
    což se v některých případech
    hodně odráží na kvalitě, protože
    obrazovky nedokážou
    zobrazit vše, co se k nim
    digitálním signálem dostane
  • zajímavou alternativou zde
    mohou být klasické, neboli
    CRT televizory, které si
    můžete koupit s úhlopříčkou
    až 29 palců, s poměrem 4:3,
    stereofonním zvukem a leckdy
    i pokročilými funkcemi,
    jako je třeba obraz v obraze

Spíše jako druhý televizor
V této kategorii se úhlopříčky LCD televizorů zatím o moc
nezvětšily, naleznete zde
maximálně 23palcové modely.
Jsou zde často k vidění i
digitální  tunery, rozlišení
HD Ready je standard. Takové
televize dokážou reprodukovat
obraz hůře než špičkové
modely, protože obrazovka
si s plným rozlišením neporadí,
ale kvalita už netrpí
citelně

  • kvalita obrazu a zvuku již
    může uspokojit běžné nároky, velikostí úhlopříčky se ale hodí spíše jako druhý či třetí
    televizor do domácnosti
  • propojení přes HDMI (rozhraní
    pro přenos digitálního
    obrazu a zvuku v nezmenšené
    podobě) je samozřejmostí,
    dobrá nabídka vstupů rovněž
  • klasické CRT televizory v této
    kategorii skoro vymizely
 do 20 000 korun  do 35 000 korun  do 50 000 korun

Najdete perfektní kvalitu LCD 

  •  v ceně do 20 000 korun
    najdete naprostou většinu
    televizorů s obrazovkou o velikosti 26 palců, ale dají se již najít i dvaatřicetipalcové
    modely
  • v této kategorii si můžete
    koupit jen LCD modely, v oblasti CRT je nabídka
    mizivá a cena plazem ještě pod dvacet tisíc neklesla
  • hodí se jako hlavní televizor
    do menších obýváků
  • v nabídce naleznete jen
    modely s obrazovkou s poměrem stran
    16:9, přičemž kvalita
    obrazu může být u povedených
    modelů perfektní


Skvělý digitální obraz

  • zde lze už vybírat mezi LCD a plazmou
  • dají se najít i modely s plným rozlišením Full HD, znamená to, že obrazovka dokáže reprodukovat špičkový digitální
    signál v plné kvalitě,
    momentálně to využijete pro
    nové formáty přehrávání,
    jako je Blu-ray a HD DVD, pro
    běžné televizní vysílání ještě
    nikoli
  • standardem jsou modely
    s obrazovkou velkou 32 a 42
    palců, které stačí i na větší
    obývák
  • zpravidla nechybí zabudovaný
    digitální tuner (DVB-T),
    funkční výbava sice závisí na
    konkrétním modelu, ale často nabízí všechny běžně používané funkce


Znovu i špičkové klasické

  • obrazovky 42 a 46 palců jsou standardem stejně jako Full HD rozlišení pro přenos nejlepšího digitálního signálu
  • kvalitní modely této kategorie
    nabízejí špičkový obraz,
    maximální nabídku přípojných
    míst a plné penzum funkcí
  • ve výbavě můžete nalézt
    třeba i čtečku paměťových
    karet nebo USB port pro přehrávání fotografií a hudby
  • za cenu do 50 000 korun
    naleznete i špičkové CRT
    televizory s úhlopříčkami
    kolem 32 palců, širokou výbavou a vynikajícím obrazem

Co kam a jak zapojit?

 SCART  Komponentní video  S-Video
Zatím nejčastější způsob připojení DVD přehrávače, VHS videorekordéru nebo set top boxu. Široký konektor s jednadvaceti piny nacházíme na zadních panelech televizorů již bezmála třicet let. Dokáže přenést obraz (RGB, S-Video i kompozitní video), zvuk (stereofonní) a řídící signály. Plně zapojené kabely fungují obousměrně, díky čemuž umožňují kupříkladu přímé nahrávání z televizoru. Nedokáže přenést HD signál.
Nejkvalitnější analogový způsob propojení televizoru s přehrávačem. Je tvořen trojicí konektorů cinch se specifickým barevným označením (jeden konektor je červený, druhý zelený, třetí modrý). Ve specifikacích bývá pojmenován YUV, přenáší složkový (komponentní) obrazový signál. Jde o jediné analogové propojení, které přenese signál ve vysokém rozlišení. Zvuk je nutno vést samostatně. 
 

Obrazové propojení specifickým kulatým multipinovým konektorem hosiden je hojně používané například pro připojení videokamery. V závislosti na vybavení přístroje a kvalitě jeho vstupních a výstupních obvodů někdy bývá kvalitnější než SCART (ale nikoli než YUV). Bez skrupulí ho tedy můžete použít i pro připojení DVD přehrávače. Zvuk je nutno propojit zvlášť.

 
 Kompozitní video  HDMI  Audio in
Jeden žlutě označený konektor cinch se nachází na každém přehrávači, set top boxu i televizoru. Je to však nejhorší možné propojení, kvalita obrazu je mizerná. Doporučujeme používat jen zcela nouzově, případně pro zobrazení grafického ovládacího rozhraní, například AV receiverů. Aktuálně nejkvalitnější propojení domácí audiovizuální elektroniky. Zkratka pochází ze slov High Definition Multimedia Interface a jak název napovídá, jedním kabelem se přenáší obraz (i ve Full HD 1080p), zvuk (i prostorový DTS-HD a Dolby Digital Plus) a řídící signály (Consumer Electronic Control – CEC). V současnosti se používá verze 1.3, starší měly nižší propustnost a z toho plynoucí omezení. Netřeba dodávat, že jde o propojení digitální. Ať propojíte obraz kabelem S-Video, YUV, nebo s kompozitním signálem, je zpravidla potřeba propojit i zvuk (není nutné, pokud je televizor součástí domácího kina, kde zvuk řeší jiná část sestavy). K tomu zpravidla slouží dvojice konektorů cinch (bílý a červený). Jde o analogové propojení, které přenáší stereofonní signál. U špičkových modelů můžete nalézt i propojení digitální – optické či koaxiální.
 Audio out  PC  CI slot
Pokud je televizor součástí domácího kina, můžete chtít na hudební aparatuře poslouchat i zvuk televizního vysílání. V tu chvíli tedy vypnete vestavěné reproduktory televizoru a AV receiver připojíte do dvojice cinchů (červený, bílý) se stereofonním analogovým zvukovým signálem. Budete překvapeni, jak dobře mohou znít například jazzové koncerty na ČT2. Konektor D-SUB, který dobře známe z počítačových monitorů a grafických karet, slouží pro připojené stolního počítače či notebooku. Vhodné pro hraní her či připojení k internetu. Propojení je to velmi kvalitní, grafický výstup by měl být nastaven na nativní rozlišení displeje. Alternativa: Pokud má váš počítač digitální obrazový výstup DVI, můžete ho přes redukci připojit do HDMI konektoru. Common Interface je slot pro dekódovací karty, který spolupracuje s DVB-T tunerem. Vložíte do nich kartu, kterou po objednání placených televizních kanálů dostanete od poskytovatele televizního vysílání. Umožní vám tak příjem kódovaných (placených) televizních programů.
 USB port  Čtečka paměťových karet  Sluchátkový konektor

Počítačové rozhraní, které se zabydlelo i v audiovizuální technice. Díky němu si můžete přehrávat fotografie, hudbu a někdy i filmy z USB klíčenek nebo externích USB disků. Televizory s HD rozlišením takto dokážou reprodukovat snímky přímo z fotoaparátů ve vynikající kvalitě.

Umožňuje přímé čtení z paměťových karet – zpravidla pro zobrazení fotek a přehrávání hudby. Čím více druhů karet čtečka dokáže přečíst, tím lépe. Nejpoužívanější jsou Compact Flash (CF), Secure Digital (SD) a Memory Stick (MS). Hlavní je, aby si čtečka poradila s těmi kartami, které používáte.

Nebydlíte-li sami, v nočních hodinách oceníte sluchátkový výstup. Ten bývá řešen konektorem jack 3,5 mm a můžete do něj připojit prakticky libovolná, kabelová i bezdrátová sluchátka. Můžete tak sledovat noční vysílání, aniž byste někoho zvukem rušili.

RF konektor

Všudypřítomný konektor pro připojení 75 Ohm koaxiálního kabelu vedoucího z antény. Můžete připojit domovní anténní rozvod či pokojovou anténu. Jedním konektorem se zpravidla řeší příjem analogového i digitálního vysílání, případně i kabelové televize. Jen pozor, DVB-T signál není v mnoha domovních rozvodech přítomen, je potom nutné použít pokojovou anténu.

Televizory, které by neměly uniknout vaší pozornosti

 Gogen 26950 HD Toshiba Regza 32A3030DG  Panasonic TH-37PV7P

Levný LCD televizor s lokalizací do češtiny

LCD           66 cm
Rozlišení   1 366 x 768
Rozměry    70 x 53,5 x 22 cm
Hmotnost   20 kg
Cena         13 366 korun

Velmi levný 26“ LCD televizor s digitálním i analogovým tunerem a kompletní českou lokalizací. Nechybí ani HDMI vstup a sluchátkový výstup. Přijímač se právě účastní velkého testu osmi LCD televizorů, který brzy vyjde na serveru Technet.cz.

Za dobrou cenu si poradí s digitálním signálem 


LCD          80 cm
Rozlišení  1 366 x 768
Rozměry   80 x 59,2 x 28,5 cm
Hmotnost  16,7 kg
Cena        18 771 korun

HD Ready LCD televizor s úhlopříčkou 81 centimetrů potěší vestavěným DVB-T tunerem a špičkovým procesorem DCDi společnosti Faroudja. Ten zaručuje, že zpracování obrazového signálu je v televizoru věnována velká péče. Nechybí plná nabídka vstupů a slot pro CI kartu. Zajímavé je, že zvukovou část tohoto televizoru vytvořila společnost Onkyo, která je známá v oblasti kvalitních systémů domácího kina. To vše za velmi příjemnou cenu.

 

Nejlevnější plazma na trhu se skvělým obrazem


Plazma     94 cm
Rozlišení   1 024 x 768
Rozměry   91,7 x 62 x 9,5 cm
Hmotnost  25 kg
Cena         23 080 korun

Je to nejlevnější plazma na trhu, koupíte ji ze necelých sedmadvacet tisíc korun. Plazmový panel desáté generace nabízí rozlišení 1 024 x 768 bodů, zpracuje signál až 1080i. Nabízí základní funkční výbavu a běžné možnosti zapojení. Udávaný kontrastní poměr je 8 000:1, což je jen dokladem o rozdílném (v tomto případě přísnějším) měření různých výrobců. Ve skutečnosti je kontrast obrazu televizoru perfektní.

 Samsung LE52F96BD  Sharp LC-52HD1E  LG 37LF75

Vynikající obraz, zvýšený kontrast,
syté barvy

LCD          132 cm
Rozlišení   1 920 x 1 080
Rozměry   137,3 x 78 x 12 cm
Hmotnost  36,8 kg
Cena        112 190 korun

LCD televizor s úhlopříčkou 130 centimetrů je výjimečný použitím podsvětlovacího panelu z LED diod, světlost jednotlivých segmentů je řízena dle jasu obrazu. LED SmartLightning se pozitivně projevuje na zvýšeném kontrastu a sytějšímu podání barev. Výrobce udává kontrastní poměr 500 000:1 - údaje o jasu je však nutné brát vždy s určitou rezervou, nebývá totiž uvedena metodika měření a použitá norma. Přístroj disponuje trojicí HDMI 1.3 konektorů, dvojicí integrovaných subwooferů pro výraznější reprodukci hloubek a je kompatibilní s motorově naklápěným držákem od stejného výrobce.

Výherce ceny pro nejlepší televizi

LCD         132 cm
Rozlišení  1 920 x 1 080
Rozměry  127,4 x 30,3 x 13,1
Hmotnost 49 kg
Cena       128 800 korun

Tento televizor vyhrál letošní cenu EISA za nejlepší televizor. Ukrývá v sobě 160GB pevný disk, na který si můžete přijímané pořady rovnou nahrávat a kdykoli spouštět. Tím ale výhody integrace rekordéru do televizoru nekončí, velkým lákadlem je funkce Time Shift, která je takto neustále k dispozici. Televizní vysílání si tedy můžete kdykoli zastavit, například když zvoní telefon, a poté opět spustit a dokoukat pořad nerušeně, s časovým posunem. Jinak jde o standardní 52“ LCD televizor s FullHD obrazovkou a USB vstupem.

Designově zajímavá televize
s prstencovým podstavcem.


LCD          95 cm
Rozlišení   1 920 x 1 080
Rozměry    92,9 x 71 x 30,2 cm
Hmotnost   21,8 kg
Cena         33 626 korun

Televizor ze zbrusu nové modelové řady zaujme především netradičním designem – hlavním rysem je speciální podstavec ve tvaru prstence, dodávaný v různých barevných provedeních. Na své si tak přijdou i estéti s moderním bytovým interiérem. Televizor je vybaven Full HD LCD panelem, zpracování obrazu má na starosti DCDi procesor od firmy Faroudja a k připojení HD signálů je připravena trojice HDMI 1.3 konektorů.

 Sony Bravia kDL-46W3000  Philips 42PFL9900D  JVC HD-65S80DDU

Vestavěný digitální tuner zvládne i HD vysílání


LCD          117 cm
Rozlišení   1 920 x 1 080
Rozměry   113,5 x 73,4 x 12,2 cm
Hmotnost  29 kg
Cena        74 590 korun

Televizor poslední generace s 10bitovým LCD panelem a technologií x.v.Colour. Ta zaručuje, že televizor zobrazí takřka celé xvYCC barevné spektrum. Velkým lákadlem je hybridní DVB-T tuner, který si mimo běžného MPEG2 ve standardním rozlišení poradí i s MPEG4 vysíláním ve vysokém rozlišení. Můžete tak sledovat experimentální HD vysílání některých českých televizních stanic. V budoucnosti lze očekávat další rozvoj v této oblasti vysílání. Po připojení Blu-Ray přehrávače lze přehrávat filmy v původní snímkové frekvenci 24p, obraz zpracovává Bravia Engine a nechybí ani HDMI 1.3, prostřednictvím kterého uřídíte i připojené přístroje (kompatibilní s CEC, které se u Sony jmenuje TheatreSync).

Efektní nasvícení přístroje je příjemné pro oči


LCD          107 cm
Rozlišení   1 920 x 1 080
Rozměry   112,1 x 71,5 x 12,9 cm
Hmotnost  36,8 kg
Cena        129 990 korun

Jeden z prvních televizorů řady Aurea. Největším lákadlem je technologie Ambilight Spectra. Kolem obvodu televizoru je rám z LED diod a poloprůsvitný mléčně bílý panel. V závislosti na barvách obrazu se barevně rozsvěcí i rám televizoru a blízké okolí televizoru. Jednak jde o velmi efektní podívanou, která zvyšuje pocit z velikosti obrazu, jednak se zvyšuje subjektivní vnímání kontrastu obrazu. A do třetice – sledování je příjemné na oči. Jinak se jedná o špičkový Full HD televizor se zpracováním obrazu Perfect Pixel HD.

Zpětná projekce, která spotřebuje
málo energie

Projekční plocha  165 cm
Rozlišení             1 920 x 1 080
Rozměry  105,5 x 145,9 x 29,5 cm
Hmotnost   66 kg
Cena         169 990 korun

Zástupce televizorů se zpětnou projekcí. Na stošedesáticentimetrovou matnici kreslí obraz v HD-ILA projektor s trojicí obrazových čipů LCOS. Na tuto kategorii televizorů je nezvyklá nízká hloubka – jen 29,5 cm – i malá šířka rámu kolem obrazovky – 1 cm. Výhodou je, vzhledem k obří obrazovce, i relativně nízká spotřeba elektrické energie.

 Pioneer PDP-LX6080D  Hitachi P42TP01   

Skvělá, ale hodně drahá volba pro sledování filmů

Plazma     152 cm
Rozlišení   1 920 x 1 080
Rozměry   147,2 x 88,2 x 12
Hmotnost  55,5 kg
Cena        239 990 korun

Tato plazma představuje současný kvalitativní vrchol, po kterém sáhnou především filmoví gurmáni. Obrazovka s úhlopříčkou 152 cm má Full HD rozlišení a díky plazmovému panelu Ultra Black s inovovanou konstrukcí buněk dosahuje vynikajícího kontrastního poměru 20 000:1 a zcela nekompromisního zobrazení. Výčet funkcí a technologií by zabral zbytek stránky, jmenujme například řízení parametrů obrazu podle okolního světla nebo široké možnosti přehrávání multimedií z USB disků. Televizor patří do nové řady Kuro, která mimo jiné značí nadstandardní služby dodávané v základu s výrobkem – např. instalaci a precizní nastavení. Je však nutné sáhnout do kapsy pořádně hluboko.

Otočí se na povel

Plazma      106 cm
Rozlišení    1024 x 1080
Rozměry    1067 x 781 x 365
Hmotnost   39 kg 
Cena          37 400 Kč

HD Ready plazmový televizor má na svoji třídu nestandardní výbavu - motorově otáčecí podstavec. Stiskem tlačítka tam můžete obrazovku natočit tam, kde právě sedíte.

Ve výbavě nechybí digitální tuner, čtečka SD karet a USB slot. O zpracování obrazu se stará
PictureMaster FHD Engine, o zvuk obvody BBE, SRS.  

 
Článek vychází ve zjednodušené verzi i v dnešní Mladé Frontě DNES, ve které je doplněn o velký přehled trhu.
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...