Jak na ovladače grafických karet nVIDIA bez instalátoru

  • 2
Detonátory již tradičně a neodmyslitelně patří ke kartám nVIDIA. Instalace oficiálních verzí je snadná a zvládne ji téměř každý uživatel. Co ale dělat s verzí, která neobsahuje instalátor a vy po ní i přesto zatoužíte?

Na internetu se potuluje celá řada ovladačů grafických karet nVIDIA. Ovšem ne všechny jsou oficiální a tudíž propracovány tak, aby si i začínající uživatel poradil s jejich aplikací do Windows.

Disponujete-li detonátory v instalačním formátu (xx.xx_setup.exe), pak si s instalací zcela jistě poradíte i bez tohoto článku. Ovšem dostanete-li tip na verzi dosahující velmi slušných výkonů, jež neobsahuje instalátor, nezbude vám nic jiného, než je nainstalovat manuálně.

Vycházejme tedy z toho, že již máte staženou verzi, která neobsahuje instalační rozhraní, soubor ve tvaru setup, jenž by si s aplikací detonátorů do OS poradil jedna dvě. Mimochodem, tuto možnost upřednostňuje stále více uživatelů. Důvody jsou jednoduché: naprostá kontrola nad tím, co se do Windows instaluje a možnost instalovat jen vybrané typy souborů. V několika následujících krocích si popíšeme celý postup instalace.

1. Zazipovaný či zararovaný archív jednoduše rozbalte do libovolné složky. Některé archívy mohou být navíc ještě komprimované. Poznáte je podle toho, že některé soubory mají v příponě jako třetí písmeno podtržítko. Ty je zapotřebí dekomprimovat. K tomu účelu využijte následujícího nástroje – NVXP (50 kB). Jestliže to není váš případ, skočte rovnou k druhému bodu.

Detonátory bez instalátoru

V programu zadejte cestu k adresáři, kde se nacházejí rozbalené soubory, a nechte nástroj pracovat. Po jeho skončení dojde automaticky k vymazání zdrojových a dalších nepotřebných souborů.

Detonátory bez instalátoru

Poznámka: NVXP je univerzální a tudíž funguje ve všech současných i budoucích verzích detonátorů.

2. Připravené soubory je nyní zapotřebí „podstrčit“ operačnímu systému. Poznamenáváme, že při každé instalaci detonátorů sice dochází k přepisu těch stávajících, ale i přesto je lepší je nejdříve ze systému odebrat (funkce Přidat nebo odebrat programy). Po odstranění starší verze klikněte pravou myší kdekoliv na ploše a z kontextového menu vyberte Vlastnosti. V otevřeném okně vyberte záložku Nastavení a klikněte na tlačítko Upřesnit. V novém okně vyberte záložku Adaptér a stiskněte tlačítko Vlastnosti. Na kartě Ovladač stiskněte tlačítko Aktualizovat ovladače.

Detonátory bez instalátoru

Detonátory bez instalátoru

3. V okně Průvodce inovací ovladače zařízení vyberte druhý způsob inovace, tedy Instalovat ze seznamu či daného umístění. V dalším okně vyberte volbu Nevyhledávat, zvolím ovladače k instalaci. Nyní se otevře okno se seznamem dostupných verzí detonátorů v systému. Protože chceme přidat zcela novou verzi, musíme kliknout na tlačítko Z diskety. Zadejte místo, kde se nachází rozpakovaná složka detonátorů s *.inf souborem, a operaci potvrďte.

Detonátory bez instalátoru

Detonátory bez instalátoru

Tlačítkem Další začne kopírování ovladačů do systému. Tyto ovladače s největší pravděpodobností nebudou oficiálně schváleny Microsoftem, a proto se objeví následující hlášení.

Detonátory bez instalátoru

Detonátory bez instalátoru

To potvrďte, a pokud se objeví výzva, zda-li chcete opravdu přepsat novější soubor, klikněte opět ano. Objevuje se při instalaci starších detonátorů do systému, kde před tím byla již novější verze. Nyní již stačí celý systém jen restartovat a zvolit vámi preferované rozlišení, včetně obnovovací frekvence.

Detonátory bez instalátoru